Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Nie brakowało chętnych do chronienia życia przed rakiem. Polkowice dają przykład!

POKOWICE. Blisko 300 pacjentek zapisało się na badania profilaktyczne w ramach XV edycji Polkowickich Dni „Chronię życie przed rakiem”. – To profilaktyka, która ratuje ludzkie życie od lat. Musimy o sobie pamiętać i dbać o siebie. Nikt za nas tego nie zrobi – zaznacza Ewa Kowalik, wiceburmistrz Polkowic.

Nie brakowało chętnych do chronienia życia przed rakiem. Polkowice dają przykład!

Przez trzy dni w holu przychodni polkowiczanki miały okazję zapisać się na bezpłatne badania w kierunku wykrycia nowotworu szyjki macicy i raka piersi. Panie otrzymywały skierowania na badania USG piersi, mammografię, uczyły się samobadania piersi, a także rozmawiały o profilaktyce zdrowotnej. Wszystko po to, by zadbać o swoje zdrowie.

– To już piętnasta edycja programu, która ratuje zdrowie i życie polkowiczankom. Pamiętajmy o tym, że dużo łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Kobiety w codziennym życiu są zabiegane, opiekują się domem, dziećmi, rodziną, nierzadko nie znajdują czasu, by zadbać o własne zdrowie, by się przebadać. Ten program jest skierowany tylko i wyłącznie do nich, teraz jest czas dla nich – mówi Ewa Kowalik, wiceburmistrz Polkowic.

– To jeden z wielu programów gminnych, które realizujemy w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych – zaznacza Paweł Gambal, szef przychodni. – Oprócz flagowej kampanii „Chronię życie przed rakiem”, szczepimy dziewczęta przeciw HPV oraz realizujemy program „Maluch”, czyli szkołę rodzenia. Polkowiczanki otrzymują profesjonalną opiekę i mają dostęp do specjalistycznych, bezpłatnych badań – dodaje.

O profilaktyce raka piersi oraz nauce samobadania opowiadają położne środowiskowe.

– Cieszymy się z dużej frekwencji chętnych pań. Profilaktyka promocji zdrowia jest najważniejsza i co roku zapraszamy nasze pacjentki do nauki samobadania piersi, do wykonywania cyklicznie badań USG i mammografii. Świadomość profilaktyki rośnie. Są panie, które dzięki tym badaniom uratowały swoje piersi, a nawet życie. One nas doceniają, a my cieszymy się z tego, że mogliśmy pomóc – mówi Elżbieta Osińska, położna środowiskowo – rodzinna w PCUZ.

Efekty trzydniowej akcji to: 56 wykonanych cytologii i 70 zapisów na to badanie, 74 skierowania na mammografię i 366 – na USG piersi oraz 380 porad w zakresie samobadania piersi.

Dla porównania, w ubiegłym roku z bezpłatnej mammografii skorzystało 27 kobiet, cytologię wykonało 311 pań, USG piersi – 393, a 255 kobiet skorzystało z nauki samobadania piersi.

Tegorocznymi ambasadorkami kampanii są polkowickie Amazonki. Program finansowany jest z budżetu gminy.

Fot.: chronię_(Autor: Adam Machowicz)

Powiązane wpisy