Nie brakowało chętnych do chronienia życia przed rakiem. Polkowice dają przykład!
POKOWICE. Blisko 300 pacjentek zapisało się na badania profilaktyczne w ramach XV edycji Polkowickich Dni „Chronię życie przed rakiem”. – To profilaktyka, która ratuje ludzkie życie od lat. Musimy o sobie pamiętać i dbać o siebie. Nikt za nas tego nie zrobi – zaznacza Ewa Kowalik, wiceburmistrz Polkowic.
Przez trzy dni w holu przychodni polkowiczanki miały okazję zapisać się na bezpłatne badania w kierunku wykrycia nowotworu szyjki macicy i raka piersi. Panie otrzymywały skierowania na badania USG piersi, mammografię, uczyły się samobadania piersi, a także rozmawiały o profilaktyce zdrowotnej. Wszystko po to, by zadbać o swoje zdrowie.
– To już piętnasta edycja programu, która ratuje zdrowie i życie polkowiczankom. Pamiętajmy o tym, że dużo łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Kobiety w codziennym życiu są zabiegane, opiekują się domem, dziećmi, rodziną, nierzadko nie znajdują czasu, by zadbać o własne zdrowie, by się przebadać. Ten program jest skierowany tylko i wyłącznie do nich, teraz jest czas dla nich – mówi Ewa Kowalik, wiceburmistrz Polkowic.
– To jeden z wielu programów gminnych, które realizujemy w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych – zaznacza Paweł Gambal, szef przychodni. – Oprócz flagowej kampanii „Chronię życie przed rakiem”, szczepimy dziewczęta przeciw HPV oraz realizujemy program „Maluch”, czyli szkołę rodzenia. Polkowiczanki otrzymują profesjonalną opiekę i mają dostęp do specjalistycznych, bezpłatnych badań – dodaje.
O profilaktyce raka piersi oraz nauce samobadania opowiadają położne środowiskowe.
– Cieszymy się z dużej frekwencji chętnych pań. Profilaktyka promocji zdrowia jest najważniejsza i co roku zapraszamy nasze pacjentki do nauki samobadania piersi, do wykonywania cyklicznie badań USG i mammografii. Świadomość profilaktyki rośnie. Są panie, które dzięki tym badaniom uratowały swoje piersi, a nawet życie. One nas doceniają, a my cieszymy się z tego, że mogliśmy pomóc – mówi Elżbieta Osińska, położna środowiskowo – rodzinna w PCUZ.
Efekty trzydniowej akcji to: 56 wykonanych cytologii i 70 zapisów na to badanie, 74 skierowania na mammografię i 366 – na USG piersi oraz 380 porad w zakresie samobadania piersi.
Dla porównania, w ubiegłym roku z bezpłatnej mammografii skorzystało 27 kobiet, cytologię wykonało 311 pań, USG piersi – 393, a 255 kobiet skorzystało z nauki samobadania piersi.
Tegorocznymi ambasadorkami kampanii są polkowickie Amazonki. Program finansowany jest z budżetu gminy.
Fot.: chronię_(Autor: Adam Machowicz)