Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

W rocznicę powstania KGHM

POLKOWICE.  Przedstawiciele gminnych władz samorządowych oraz górniczych krwiodawców oddali hołd budowniczym Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi, w 60. rocznicę jego powstania. – Bez codziennego trudu i ofiary tych ludzi nie byłoby takiego krajobrazu społeczno-gospodarczego naszego regionu, jakim możemy się dziś cieszyć – mówi burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

W rocznicę powstania KGHM

1 maja 1961 roku, decyzją ówczesnego ministra przemysłu ciężkiego, powołano do życia Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w budowie. Był to początek ogromnych przemian gospodarczych i społecznych, które uczyniły z naszego regionu jeden z najprężniejszych ośrodków górniczych w Europie.

W 60. rocznicę utworzenia KGHM, pod pomnikiem Górnikom Polskiej Miedzi wiązanki biało-czerwonych kwiatów z zielono-czarnymi wstęgami złożyli burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki wraz ze swoją zastępczynią ds. społecznych Ewą Kowalik, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach Mariusz Zybaczyński, oraz delegacje stowarzyszenia Lepsze Polkowice i Klubu HDK PCK im. Miedzianej Kropli Krwi przy O/ZG Rudna.

– Dziś uroczyście obchodzimy jedną z najważniejszych rocznic naszego regionu. W Polkowicach, sercu Zagłębia Miedziowego, pamiętamy o ludziach, którzy ofiarą swojej pracy, a nierzadko zdrowia i życia, budowali tę górniczą rzeczywistość, z której dziś wszyscy jesteśmy dumni. Bez obecności tak ważnego pracodawcy jak KGHM, krajobraz społeczno-gospodarczy naszego regionu nie byłby tak pięknym, jakim jest dziś – mówił burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej zwrócił uwagę, że nasz region zdominowany jest przez dorobek i tradycję górniczą, które zawdzięczamy pracy wielu osób.

– Zagłębie Miedziowe to oczywiście głównie KGHM, ale równocześnie pamiętamy o spółkach, które należą do tej grupy kapitałowej i które mogą poszczycić się nie mniejszym dorobkiem i tradycjami. Przypomnę, że niedawno obchodziliśmy 61. rocznicę powstania spółki PeBeKa, a w tym roku również 55-lecie KGHM ZANAM – mówi wiceprzewodniczący RM Mariusz Zybaczyński.

Górnicy, którzy od sześciu dekad budują pozycję KGHM to także w większości wolontariusze i ludzie gotowi zawsze pośpieszyć bliźniemu z pomocą. Zwraca na to uwagę prezes jednego z największych górniczych klubów honorowych dawców krwi.

– To bardzo ważna data. Przypomina nam, że już kilka pokoleń górników pracowało na dobrobyt tej ziemi. Ale to także przypomnienie, że wśród górników było i jest wielu honorowych krwiodawców. Członkowie naszego klubu, który w tym roku będzie obchodził jubileusz 45-lecia, zakończyli właśnie dwudniową zbiórkę krwi w trzech punktach – w Głogowie, Legnicy i Lubinie, gdzie zebraliśmy w sumie 144 litry krwi – mówi Piotr Marszałek, prezes Klubu HDK PCK im. Miedzianej Kropli Krwi.

Powiązane wpisy