Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Rozbudowa sieci ciepłowniczej w Polkowicach

POLKOWICE. Mieszkańcy nowo powstałego budynku przy ulicy Miedzianej 14 będą mieli dostęp do miejskiej sieci ciepłowniczej. Będą korzystać z centralnego ogrzewania oraz ciepłej, bieżącej wody. Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej w Polkowicach kończy budowę przyłącza cieplnego do tego budynku. – Preizolowane przyłącze składa się z dwóch ponad pięćdziesięciometrowych odcinków. Zgodnie z umową, mieliśmy czas na wykonanie tej inwestycji do 30 czerwca. Wygląda na to, że zakończy się ona wcześniej. Obecnie trwają tam prace wykończeniowe – mówi Jerzy Pólkowski, kierownik Działu Energetyki i Pomiarów PGM w Polkowicach.

Rozbudowa sieci ciepłowniczej w Polkowicach

Zalety centralnego ogrzewania można mnożyć. Najważniejsze jest to, że nawet w przypadku niskich temperatur mieszkańcy czują się komfortowo we wnętrzu własnych czterech ścian. Oszczędzają też pieniądze, ponieważ tego typu rozwiązanie jest w tej chwili najtańsze na rynku. Podobnie jest z ciepłą wodą użytkową.
Takie rozwiązanie gwarantuje mieszkańcom odpowiednią, stałą temperaturę wody, bez konieczności czekania do momentu, gdy z rur spłynie woda zimna. W rurach bez przerwy krąży bowiem podgrzana woda, z której po odkręceniu zaworu, można natychmiast korzystać. Wpływa to zdecydowanie na oszczędność wody.

Od momentu złożenia wniosku o wybudowanie przyłączy do budynków użyteczności publicznej lub wielorodzinnych na terenie miasta, PGM wykonuje inwestycje średnio w dziewięć miesięcy. W pierwszej kolejności, po złożeniu wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci ciepłowniczej, PGM analizuje możliwości i proponuje rozwiązania. Następnie zostają ustalone termin, wartość i na koniec podpisana umowa. Kolejnym etapem jest wybór projektanta i przygotowanie projektu. Wreszcie następuje wybór wykonawcy, który przeprowadza inwestycję.

– Wszystko oczywiście zależy od poziomu skomplikowania inwestycji. Niekiedy zdarza się, że taki proces trwa dwa, trzy lata. Jednak większość inwestycji podobnych do tej przy ulicy Miedzianej to kwestia od sześciu do dziewięciu miesięcy – mówi Jerzy Pólkowski. – Co do kosztów, to wszystko jest zgodne z taryfą określoną przez Urząd Regulacji Energetyki. Inwestor pokrywa jedną czwartą kosztów, resztę przedsiębiorstwo ciepłownicze, czyli w tym wypadku PGM – dodaje.

– Na bieżąco analizujemy potrzeby w zakresie dostarczania ciepła w mieście Polkowice. Priorytetem jest stworzenie takiej sieci, która pozwoli na efektywne i oszczędne gospodarowanie tym obszarem – mówi Jacek Kaszuba, prezes PGM. 

– Przygotowujemy się obecnie do bardzo dużej inwestycji na osiedlu Polkowice Dolne, wzdłuż Alei Jana Pawła II. Trwają prace projektowe. Rozpoczęcie tej inwestycji jest uzależnione od terminu budowy ronda na skrzyżowaniu krajowej „trójki” z ulicą Kardynała Bolesława Kominka i Aleją Jana Pawła II. Będzie to bardzo duże przedsięwzięcie, które da nam też nowe możliwości rozwoju.
Fot.: pgm

Powiązane wpisy