Wiatrak wrócił do życia.Tłumy na otwarciu (FOTO)
POLKOWICE. Polkowicki Holender został odrestaurowany i dzisiaj uroczyście oddany do dyspozycji nie tylko polkowiczan ale i mieszkańców Zagłębia Miedziowego. Widok wiatraka po remoncie robi wrażenie.To jest prawdziwa perła Polkowic i całego regionu. Budowla będzie miejscem edukacji historyczno- regionalnej. Koszt całej inwestycji to 15 mln złotych. - Bardzo się cieszę, że wreszcie każdy z mieszkańców będzie miał dostęp do wiatraka, bo to wyjątkowy obiekt historyczny na terenie naszej gminy. To miejsce pokazuje, jak przez wiele, wiele lat rozwijały się Polkowice dzięki pracowitości i zaangażowaniu wielu pokoleń mieszkańców naszego miasta. Liczę na to, że ten obiekt stanie się nie tylko atrakcją dla polkowiczan, ale że będzie także wizytówką całego regionu – mówił Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic podczas otwarcia.- Chciałbym przy tej okazji podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do uratowania tego wspaniałego zabytku. To przede wszystkim regionaliści i historycy, którzy cały czas dbali o to aby ten zabytek trwał. To również samorządowcy, którzy dbali o to by zabezpieczono środki na ten wiatrak. To również główni sponsorzy renowacji – mieszkańcy Polkowic. Ten obiekt został odrestaurowany dzięki funduszom z Gminy Polkowice, czyli dzięki Wam.
Ze względu na obostrzenia pandemiczne do środka wpuszczano grupy po 15 osób. Przewodnikami - dodajmy bardzo kompetentnymi - były pracownice Polkowickiego Centrum Kultury. Przed wejściem ustawiła się dłuuuuga kolejka chętnych do zwiedzenia wiatraka.
Polkowicki holender został wybudowany w latach 80. XIX wieku. W latach 90. ubiegłego wieku gmina sprzedała obiekt spółce Mercus. Miała się w nim znaleźć stacja... badań sejsmicznych KGHM. Nic z tego jednak nie wyszło. Potem Mercus sprzedał młyn firmie Medsun, która zamierzała wybudować w nim restaurację. Niestety koncepcja nigdy nie została wdrożona w życie ze względu na to, że zdaniem, nowych właścicieli, istniało ogromne prawdopodobieństwo, że obiekt nie zarobi na siebie.
Pod koniec 2015 roku gmina odkupiła holendra od firmy Medsun za 250 tys. złotych. Potem ogłoszono ankietę, w której mieszkańcy mieli możliwość przedstawienia swoich pomysłów na zagospodarowanie holendra. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem. Większość chciała, by wiatrak był możliwie najbardziej zbliżony swoim wyglądem do pierwotnego kształtu. Gmina zleciła przygotowanie koncepcji zagospodarowania zabytku....
Na jesieni 2018 r. do jego renowacji przystąpiło wyłonione w przetargu konsorcjum firm, które mają na swoim koncie najbardziej wymagające i efektowne renowacje zabytków w Polsce. W przypadku polkowickiego Holendra w grę wchodziło także wyposażenie w nowoczesny sprzęt audiowizualny...
W murach zabytkowej budowli jest obecnie czternaście punktów multimedialnych. Każdy z nich poświęcony jest przeszłości miasta i górnictwu (ścieżka edukacyjna – „Śladami historii Polkowic”). – Są tam też ciekawe gry i quizy sprawdzające naszą wiedzę na temat regionu oraz wydobycia złóż miedzi – dodaje dyrektor PCK Bogusław GODLEWSKI . - W trakcie spaceru w kierunku skrzydeł wiatraka, możemy podziwiać krajobrazy wyłaniające się zza okien. Zwieńczeniem podróży i nagrodą jest piękna panorama Polkowic, widziana z samej góry wiatraka.
Ale „holender” to nie tylko nowe śmigi i odremontowane zabytkowe mury. To również witraże łączące budowlę z nowym pawilonem. Przedstawiają one ważne, zapisane na kartach historii wydarzenia, jak pierwsze i drugie nadanie Polkowicom praw miejskich. Wykonane w tradycyjny sposób witraże wpuszczają do pawilonu promienie słoneczne, dodając wnętrzu uroku.
Do bryły wiatraka przylega kawiarenka, któa zachęca jasnym wnętrzem i gustownymi stolikami. Także i tu można znaleźć wiele elementów wystroju nawiązujących do miedzi. I z własnego doświadczenia polecamy prawdziwą lemoniadę i...polkowicką kawę.
Otwarcie Holendra połączono z kiermaszem rzemieślniczym. Kilka stoisk wytwórców chleba domowymi sposobami, win i miodów cieszyło się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających.
Niedaleko wiatraka swój przystanek miała także mobilna wystawa multimedialna „Przyszłość jest z miedzi”, przygotowana przez KGHM „Polska Miedź” SA z okazji 60-lecia istnienia spółki. Projekt ten znakomicie wpisywał się w treść wielu multimedialnych stoisk w polkowickim wiatraku, poświęconym górniczej tradycji naszego miasta.
Fot. Bożena Ślepecka
{gallery}galeria/wydarzenia/24_07_21_Otwarcie_wiatraka_holenderskiego_fot_BSlepecka{/gallery}