Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Polkowice niezmiennie najzamożniejszym miastem powiatowym

POLKOWICE. Wśród najbogatszych samorządów 2020 r. Polkowice po raz kolejny tryumfują w kategorii miast powiatowych. Tak wynika z rankingu opublikowanego właśnie przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. – Najistotniejszym strumieniem naszych dochodów są podatki i opłaty lokalne, przede wszystkim od nieruchomości od osób prawnych. To blisko 32 proc. ubiegłorocznych dochodów – zwraca uwagę burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. – Ale zamożność Polkowic przekłada się nie tylko na inwestycje w infrastrukturę, ochronę zdrowia czy poprawę bezpieczeństwa. To także wizerunek miasta, które wygląda pięknie jak nigdy dotąd – zaznacza gospodarz miasta.

Polkowice niezmiennie najzamożniejszym miastem powiatowym

Czołowa piątka rankingu w kategorii miast powiatowych pozostaje niezmienna od dwóch lat. A Polkowice zajmują w niej pierwsze miejsce od ponad dekady. W tym roku zamożność per capita ("na głowę" jednego mieszkańca) wyniosła u nas 6787,87 zł. Zanami uplasowały się m. in. Grodzisk Mazowiecki (5553,72), Piaseczno (5331,36), Kozienice (5244,40) oraz Zakopane (4869,92). "Wskaźnik zamożności Polkowic jest nieco niższy niż przed rokiem (wówczas było to 7072,59 zł), jednak przewaga nad <<rywalami>> pozostaje wyraźna", pisze na swoich łamach "Wspólnota".

Ranking zamożności samorządów obliczany jest w oparciu o niezmienną od lat metodę. Zasadą jest dzielenie dochodów jednostki samorządu przez liczbę ludności. Przy dochodach pomijane są wpływy z dotacji celowych. Jak uzasadniają autorzy rankingu, prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska, zwłaszcza w okresie  intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje takie mają chwilowy, za to bardzo silny wpływ na dochody. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło rankingu (zamożność).

Dochody do budżetu zostały jeszcze skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odejmowane były składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą – czyli tak zwane janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej).

fot.: polkowice_ranking_wspolnota

Powiązane wpisy