Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

WSA unieważni reformę polkowickich osiedli?

POLKOWICE. Poznaliśmy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który unieważnił dwie z trzech uchwał przegłosowanych przez Radę Miasta w Polkowicach. - Unieważniona została uchwała w sprawie zmiany Statutu Gminy Polkowice oraz uchwała w sprawie statutów osiedli - powiedział Paweł KOWALSKI .

Przypomnijmy, że skargę na uchwały Rady Miejskiej w Polkowicach wnieśli Paweł Kowalski – radny Rady Miejskiej w Polkowicach oraz przewodniczący trzech Osiedli: Krzysztof Zgrzebnicki, Janusz Białocki, Stefan Roszak.

WSA unieważni reformę polkowickich osiedli?

WSA we Wrocławiu - wg. opinii skarżących podzielił zatem ich rację, co do niezgodnej z prawem reformy osiedli stanowiących jednostki pomocnicze gminy Polkowice, jaka została przeprowadzona w czerwcu 2020 roku  Chodzi przede wszystkim o takie aspekty jak:  skrócenie kadencji legalnie wybranych Rad i Zarządów Osiedli,  wprowadzenie nowego ustroju jednostek pomocniczych gminy Polkowice,  uzyskiwania informacji o działalności Osiedla, ograniczania uprawnień mieszkańców do udziału w zebraniach Osiedla,  zwoływania i wyboru organu wykonawczego Osiedla i  gospodarowania mieniem komunalnym.

- Dla nas najważniejsze jest to, że udowodniliśmy swoje racje i głośno powiedzieliśmy, że nie będzie zgody na łamanie prawa oraz ograniczanie udziału Mieszkańców Polkowic w budowaniu wspólnoty samorządowej. Nie będzie zgody na ograniczanie swobód obywatelskich i partycypacji społecznej. Wygrali zatem Mieszkańcy Polkowic - powiedział radny Paweł KOWALSKI podczas wtorkowego briefingu prasowego przez polkowickim Ratuszem.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu nie jest prawomocny. Decyzja, czy Gmina Polkowice odwoła się od wyroku w części dla siebie niekorzystnej, zostanie podjęta w ciągu 30 dni od otrzymania od sądu pisemnego uzasadnienia.

Biuro rzecznika prasowego Urzędu Gminy w Polkowicach poproszone o komentarz odnośnie wyroku WSA wydało następującej treści komunikat:

" Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał wyrok w sprawie skargi na uchwały Rady Miejskiej w Polkowicach, dotyczących reformy osiedli. Jednak sąd w swoim wyroku nie poddał w wątpliwość istoty zmian uchwalonych przez radnych miejskich.

W lipcu ub. roku do sądu wpłynęła skarga podpisana przez kilka osób, w tym Pawła Kowalskiego, obecnie radnego Rady Miejskiej w Polkowicach. Skarga kwestionowała:

– zawarte w przyjętych uchwałach skrócenie kadencji rad osiedlowych

– połączenie i podział osiedli

– sposób przeprowadzenia konsultacji

– nowe statuty osiedli

Sąd w ustnych motywach nie podzielił stanowiska skarżących co do nieprawidłowości w sposobie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami, uznając, że zostały one przeprowadzone zgodnie z prawem. Sąd nie zakwestionował także nowego podziału osiedli, uchwalonego przez Radę Miejską w Polkowicach.

W części uwzględnił zarzuty dotyczące statutu, nie stwierdzając jednak nieważności uchwały. Sąd stwierdził także brak konieczności ujęcia w statucie Gminy zapisu o organach osiedli. Przyjęte przez Radę Miejską uchwały w sprawie rad osiedlowych były wcześniej objęte nadzorem wojewody dolnośląskiego, który nie wskazał ich nieprawidłowości. Radny Paweł Kowalski mógł w swojej skardze liczyć na poparcie radnego Adama Trybki, który na swoim profilu w mediach społecznościowych piętnuje m. in. „wadliwość podejmowanych przez władze Polkowic decyzji i wprowadzanie zmian niezgodnych z prawem”. Jest to o tyle zaskakujące, że radny Adam Trybka trzykrotnie zagłosował za przyjęciem zaskarżonych przez radnego Kowalskiego uchwał, co pokazują protokoły z sesji.

Przypomnijmy, że podjęta latem ub. r. przez Radę Miejską uchwała w sprawie reformy rad osiedlowych, wprowadzała zmiany w dotychczasowej formule ich funkcjonowania.

W opinii wielu mieszkańców gminy, rady osiedlowe wyczerpały potencjał, jaki miały na początku swojej działalności, i skupiały się głównie na organizacji imprez kulturalno-sportowych, choć ich nadrzędnym zadaniem powinna być rola opiniodawczo-doradcza dla organów Gminy Polkowice – burmistrza i Rady Miejskiej.

Największą część swojej aktywności rady osiedli kierowały do tej pory m. in. na organizację wydarzeń z zakresu zdrowia, kultury i sportu, powielając w ten sposób działania jednostek gminnych, takich jak Centrum Kultury czy Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych.

Rady osiedlowe sprzed reformy kosztowały budżet gminy ok. 1,3 mln zł rocznie, w tym same diety radnych ok. 200 tys. rocznie. Jedną z osób, która pobierała taką dietę (łącząc mandat radnego gminnego i radnego osiedlowego) był Paweł Kowalski. Reforma rad osiedlowych zlikwidowała diety dla radnych osiedlowych oraz pozycję w budżecie gminy przeznaczoną na ich funkcjonowanie.

Obecnie obowiązująca uchwała Rady Miejskiej w Polkowicach w sprawie reformy rad osiedlowych ma w zamierzeniu polepszyć współpracę z burmistrzem Polkowic i Radą Miejską, przede wszystkim w obszarze opiniowania potrzeb mieszkańców osiedli".

Powiązane wpisy