Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Polkowicki policjant oddał szpik genetycznej bliźniaczce

Polkowice. Podkomisarz Piotr Rajczakowski z polkowickiej komendy uratował życie choremu na nowotwór krwi pacjentowi. Po kilku latach od rejestracji w bazie Fundacji DKMS policjant dowiedział się, że może zostać niespokrewnionym dawcą szpiku kostnego dla innej osoby. Szansa na znalezienie swojego bliźniaka genetycznego, czyli kogoś, kto ma identyczny układ antygenów HLA, wynosi w najlepszym wypadku 1 do 20.000. Wytypowany na dawcę policjant bez wahania wyraził zgodę na pobranie szpiku.

Polkowicki policjant oddał szpik genetycznej bliźniaczce

Podkomisarz Piotr Rajczakowski służy w Policji od 11 lat. Zawsze stawia dobro innych ponad swoje. 32-latek przez całą służbę w Policji kieruje się słowami roty ślubowania, a obecnie broni bezpieczeństwa i życia mieszkańców powiatu polkowickiego. Kilka dni temu funkcjonariusz otrzymał niepowtarzalną okazję podarowania drugiego życia swojej genetycznej bliźniaczce. Policjant po otrzymaniu informacji o tym, że może zostać allogenicznym dawcą szpiku kostnego dla chorej kobiety z Polski, nie zastanawiał się ani chwili. Od razu potwierdził, że podtrzymuje chęć zostania dawcą. Po przejściu badań, które sprawdziły jego aktualny stan zdrowia, trafił do kliniki, gdzie pobrano z jego krwi obwodowej komórki macierzyste.
- Po pięciu latach od rejestracji zadzwonił telefon. Ilość mieszanych emocji i pytań w mojej głowie podczas pierwszej rozmowy to istny kosmos. Dowiedziałem się że mój bliźniak genetyczny potrzebuje pomocy, potrzebuje mojego szpiku. Nie ma większego prezentu dla drugiej osoby jak szansa na nowe życie. Dziękuję całemu DKMS za opiekę i organizację wszystkiego. Gdybym miał zrobić to drugi raz nie wahałbym się ani sekundy. Rejestracja nic nie kosztuje, kto jeszcze tego nie zrobił - Polecam. - powiedział bohaterski funkcjonariusz.
Policjant zapewnia, że cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku.
Dla 75% pacjentów chorujących na nowotwór krwi szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy, bo tylko 25% chorych na białaczkę znajdzie takiego dawcę wśród bliskiej rodziny. Tym samym postawa i gotowość pomocy policjanta z polkowickiego komisariatu zasługuje na wyróżnienie i naśladowanie.

Fot.kpp

Powiązane wpisy