Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Monitoring miejski na pełnych obrotach

POLKOWICE. Na terenie Polkowic jest prawie 90 kamer. Te przy wjeździe i wyjeździe z miasta automatycznie odczytują numery tablic rejestracyjnych i marki przejeżdżających pojazdów. Pozostałe obserwują rejony poszczególnych osiedli. Nad wszystkim czuwają operatorzy w centrum monitoringu. – Monitoring wizyjny to około 90 kamer, w tym 70 nowoczesnych. Pozostałe są starsze, zostały zamontowane wcześniej i znajdowały się na naszym stanie – mówi Artur Gałuszka, komendant Straży Miejskiej w Polkowicach. – Obecnie wszystkie kamery spięte są w jeden system. W centrum obserwacji są dwa stanowiska oglądowe, trzecie – tak zwanego operatora doraźnego, znajduje się w dyżurce naszej komendy – dodaje.

Monitoring miejski na pełnych obrotach

Obsługą monitoringu, w systemie trzyzmianowym, zajmuje się dziewięcioro przeszkolonych obserwatorów, pracowników cywilnych SM. Jeden operator ma do dyspozycji trzy monitory: podglądowy, pomocniczy i tzw. obserwacyjny.

– Dzięki szkoleniom wiemy, na co zwracać uwagę, czyli typowo na wykroczenia – mówi Joanna Brzozowska, operatorka monitoringu wizyjnego. – Nasze miasto nie jest metropolią i zdarzeń jest może troszkę mniej, ale mimo wszystko coś się dzieje.

– Od 1 września strażnicy miejscy, na wezwanie operatorów monitoringu, przeprowadzili około 130 interwencji – dodaje komendant SM. – Dotyczyły one, między innymi, dewastacji mienia, spożywania alkoholu w miejscach publicznych, zaśmiecania, nieprawidłowego parkowania. Tak jak w każdym przypadku ujawnionego wykroczenia, po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających, osoby te były pociągane do odpowiedzialności.

Nagrania monitoringu przechowywane są w specjalnym pomieszczeniu.

– Przez okres trzydziestu dni, po czym następuje ich nadpisanie – wyjaśnia Marcin Szydłowski, dyrektor wydziału informatyki w ratuszu.

– Poza tym, nagrania wielokrotnie zabezpieczane i udostępniane były dla potrzeb polkowickiej policji w ramach prowadzonych przez nią postępowań – dodaje Artur Gałuszka.

Centrum obserwacji działa od 1 września. Budowa monitoringu wizyjnego miasta kosztowała w sumie, ponad 3,7 miliona złotych.

Powiązane wpisy