Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Kapsuła Czasu 60-lecia KGHM (FOTO)

SIEROSZOWICE.  Próbki granulatu miedzi i srebra, kryształek soli i karabińczyk Ambasadora Polski, Andrzeja Bargiela znalazły się w Kapsule Czasu KGHM. Firma przygotowała wyjątkową pamiątkę dla przyszłych pokoleń w miejscu odkrycia złóż miedzi, w latach 50. ubiegłego wieku. -  Kapsuła czasu jest wmurowana w najważniejszym miejscu dla Zagłębia Miedziowego. W Sieroszowicach, gdzie odkryto polskie złoża miedzi i gdzie rozpoczęła się historia KGHM. Pokazujemy przyszłym pokoleniom co było dla nas ważne i czym żyliśmy w 2021 roku – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Kapsuła czasu KGHM spoczęłą pod obelisk upamiętniający odkrycie rud miedzi przez ekipę dra inż Jana Wyżykowskiego. Obelisk stoi w miejscu odwiertu z 23 marca 1957, w którym po raz pierwzy znaleziono rudę miedzi...To miejsce wyjątkowe dla historii KGHM Polska Miedź !

Kapsuła Czasu 60-lecia KGHM (FOTO)

Do Kapsuły Czasu trafiły m.in. miniaturowe katody i anody z hut KGHM, kawałek rudy miedzi, kryształ soli z kopalni Polkowice-Sieroszowice oraz koncentrat miedzi z Zakładów Wzbogacania Rud. Jest tam również miniaturka tira, który jeździł po Polsce z multimedialną wystawą o KGHM czy wejściówki na jubileuszowy koncert w Lubinie.

Oprócz pamiątek z oddziałów KGHM w Kapsule znalazły się wyjątkowe prezenty jak karabińczyk z wyprawy Andrzeja Bargiela. Znany z ekstremalnych wyczynów skialpinista został Ambasadorem Polski w plebiscycie organizowanym przez Polską Miedź. Karabińczyk pomagał himalaiście w zdobyciu dziewiczego szczytu Yawash Sar II w Pakistanie w 2021 roku. Polak dokonał tego jako pierwszy człowiek w historii, a następnie zjechał na nartach do podstawy góry.

W Kapsule miejsce znalazły też przedmioty przypominające o pandemii, jak etui na paszporty covidowe, które otrzymali pracownicy firmy.

W uroczystości wzięłi udział szefowie KGHM Polska Miedź : prezes zarządu Marcin CHLUDZIŃSKI, wiceprezes zarządu ds.rozwoju Adam BUGAJCZUK, gospodarze gminy Radwanice: wójt Paweł PIWKO i jego zastępczyni Małgorzata STROKA, Wanda JANCZAK- sołtys wsi Sieroszowice i Wanda WDOWIAK- prezes Twarzystwa Przyjaciół dr.Jana Wyżykowskiego.

- Każdy człowiek rodzi się, żyje, umiera, lecz nie każdy potrafi pozostawić po sobie ślad na Ziemi. Jan Wyżykowski taki ślad pozostawił - powiedział wójt gminy Radwanice Paweł PIWKO. - Obelisk upamiętnia miejsce wyjatkowe zarówno w historii KGHM,jak i naszej gminy. Losy Radwanic i KGHM od lat są sprzężone. To wyjątkowy momnt bo kawałek historii KGHM zamknięty w tej kapsule za ileś lat będzie doskonała lekcją historii dla kolejnych pokoleń mieszkańców naszego regionu . KGHM to bijące mocno serce światowej gospodarki a gmina Radwanice to bijące serce agłebia Miedziowego.

2021 rok to rok jubileuszu KGHM, który w ciągu 60 lat stał się światowym liderem w branży wydobywczej. Firma świętowała przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Dla pracowników i mieszkańców regionu powstały m.in. murale związane z oddziałami KGHM. Przez kilka miesięcy po Polsce jeździł specjalny tir z multimedialną wystawą o przemyśle miedziowym.

Wizualizacja przedmiotów i zawartość Kapsuły Czasu będzie dostępna też w aplikacji mobilnej #naMIEDZI.

Fot. Zbigniew Jakubowski

{gallery}galeria/wydarzenia/17-12-21-kapsula-czasu-kghm-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

 

Powiązane wpisy