Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jawor rozwija miejską komunikację (FOTO)

JAWOR. Kolejny Mercedes zasilił tabor miejskiej bezpłatnej komunikacji. To pierwszy w historii Jawora przegubowy, 18 metrowy autobus marki Mercedes-Benz Conecto G. Na trasę linii nr 1 wyruszy 1 stycznia 2022 roku. Od maja będzie stanowił podstawę linii aytobsowej nr 2 w tym mieście łączącej osiedle Metalowców, ul.Kuzienniczą, osiedle Słowiańskie oraz osiedle Przyrzecze z centrum miasta. Zakupiony pojazd zabierze na swój pokład do 180 pasażerów, czyli zdecydowanie więcej niż ten tradycyjny. Wartość zakupu autobusu to kwota 1.476.00,00 zł brutto. -  Projekt utworzenia komunikacji miejskiej zaczynaliśmy od zera, za to z konkretnym planem. Dzięki dużemu zaangażowaniu i przeświadczeniu o słuszności tej inicjatywy, możemy cieszyć się doskonale działającym bezpłatnym transportem na terenie całego miasta. Realizując złożoną obietnicę wyborczą cały czas intensywnie pracujemy nad rozwojem jaworskiego przewoźnictwa, tworząc nowe trasy obsługiwane przez nowoczesne i komfortowe autobusy - mówił burmistrz Jawora Emilian BERA.

Jawor rozwija miejską komunikację (FOTO)

Zgodnie z zapowiedzią nowa - 2 linia miejskiej komunikacji publicznej ruszy 1 maja przyszłego roku. Jej głównym celem będzie skomunikowanie obrzeży miasta z jego centrum. Linia nr 2 ułatwi dojazd na cmentarz, do szpitala, na policję czy do szkół i zakładów pracy, szczególnie w godzinach porannych.

Ale to nie koniec dobrych u progu Świąt Bożego Narododzenia wiadmości dla jaworzan. Miasto czyni starania aby rozwijać miejska komunikację. - Chcemy w 2022 roku zakupić pierwsze w historii miasta 3 autobusy elektryczne wraz ze stacjami ladowania akumulatorów autobusów - dodał burmistrz Emilian BERA. - Stawiamy na rozwój miejskiej komunkacji i na elektromobilność. Mam nadzieję , że nasz wniosek - a o elektryczne autobusy wnioskował także Głogów i Legnica - zostanie przychylnie rozpatrzony. Zakup tych autobusów pozwoli na unowocześnienie parku autobusowego i praktycznie spięcie bezpłatną komunikacją całego Jawora.

Miasto czyni także starania aby zakupić od syndyka masy upadłosciowej legnickiego PKS bazę w Jaworze by tam powstala z prawdziwego zdarzenia baza jaworskiej miejskiej komunkacji. Sprawa jest trudna i złożona bo wierzycieli dawny legnicki PKS ma mnóstwo a wiele spraw formalno-prawnych jest mocn zagmatwanych.

Dzisiaj może już zdradzić iż gmina Jawor prężnie zarządzana przez burmistrza Emiliana BERĘ rozwijajać maksymalnie własny transport dążyć chce do stworzenia komunkacji aglomeracyjnej , która swoim zasięgiem objęła by większość miejscowości powiatu jaworskiego. - Oczywiście mamy taki plan ale jego realizacja, skala tej realizacji zależeć będzie od dobrej woli naszych samorządowych partnerów Jawora - zdradził wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał BANDER. - Przez minione lata udowodniliśmy, że potrafimy skutecznie zarządzać Jaworem dlatego pomysł bezpłatnej komunikacji rozszerzonej na kolejne gminy powiatu jaworskiego jest jak najbardziej realny.

Piotr KRAWIEC, dyrektor regionalny firmy EvoBus, która dostarczyła do Jawora nowy autobosu komplementował zarówno 18-metrowy pojazd ,jak i kierowców jaworskiej komunkacji miejskiej, którzy perfekcyjnie poznali tajniki kierowania tak długim pojazdem.

Prypomnijmy iż miejską komunikacją w imieniu gminy Jawor zawiaduje spółka miejska Inwestycje kierowana przez prezesa Cezarego GOŁUCHA a kierowcami są byli kierowcy firmy Transpol, która ostatni kurs na trasie: Jawor-Legnica-Jawor wykonała 1 września br.

Władze Jawora z myślą o mieszkańcach zlotymi głoskami zapisują najnowszy rozdział w historii miasta związany z komunikacją. Mimo pandemii z autobusów linii nr 1 w 2020 roku skorzystało łącznie kilkaset tysięcy podróżujących...

Komunikacja miejska w Jaworze czyi system transportu miejskiego w Jaworze, organizowanego przez gminę miejską, funkcjonuje od 20 grudnia 2017 r. Operatorem jest spółka komunalna „Inwestycje“. Przejazdy są nieodpłatne . Wcześniej, w latach 1979—2005 Jawor obsługiwały autobusy miejskie WPK i MPK Legnica, a w latach 1991—1998 istniała uzupełniająca linia miejska PKS. Przez kolejne 20 lat po mieście kursowali prywatni przewoźnicy drogowi.

 Fot.Zbigniew Jakubowski{gallery}galeria/wydarzenia/22-12-21-elektryk-w-jaworze-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

Powiązane wpisy