SOBIN. 1 stycznia 1971 r. powstała służba ratownicza w miedziowej spółce. W tym dniu, na mocy zarządzeń Ministrów Przemysłu Ciężkiego, Górnictwa i Energetyki oraz Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 31 grudnia 1970 została powołana służba ratownicza. Pamiętajmy, że mijający rok był rokiem 50-lecia istnienia służb ratowniczych w KGHM. – Wszystkim pracownikom oraz osobom, które przyczyniły się do powstania i rozwoju JRGH, #dziękuję za 25 lat pracy oraz życzę kolejnych sukcesów, jubileuszy, abyśmy wspólnie tworzyli wartość naszego Oddziału – Radosław Stach, Dyrektor Jednostki Ratownictwa Górniczego.
W tym roku ratownicy KGHM świętować będą jubileusz 25-lecia istnienia. Jak poinformowała spółka KGHM, obchody jubileuszu zaplanowano w marcu. Wtedy odbędzie się uroczysta akademia, podczas której wyróżnieni zostaną pracownicy JRG-H. Wydana zostanie także pamiątkowa kronika oddziału. W czerwcu zaplanowano wielki bal, a obchody zakończy grudniowa karczma piwna.
Sam Oddział Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego (JRGH) został powołany 1 stycznia 1997 r. Uchwałą Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., w miejsce Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego. W skład Oddziału Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego weszły podmioty, które w ostatecznej reorganizacji otrzymały nowe nazwy w strukturach:
1. Wydział I - Straż Pożarna z siedzibą przy HM „Głogów”,
2. Wydział II - Straż Pożarna z siedzibą przy szybach głównych ZG „Lubin”,
3. Wydział III - Górnicze Pogotowie Ratownicze z siedzibą w Sobinie
Czym zajmuje się JRGH czyi jak powszechnie się mówi górnicza elita KGHM ?
Zadania, jakie postawiono JRGH to niesienie niezbędnej pomocy dla wszystkich Oddziałów KGHM Polska Miedź S.A. w zakresie likwidacji skutków pożarów, tąpań i zawałów, wdarcia się wody, awarii energomechanicznych, awarii technicznych oraz chemicznych i ekologicznych na powierzchni i w wyrobiskach dołowych. Ratownicy odpowiadali też za zabezpieczanie bezawaryjnej produkcji w ciągu technologicznym poprzez wykonywanie szeregu prac profilaktycznych.
Ratownicy KGHM pomagali i pomagają nie tylko w związku z działalnością górniczą czy hutniczą w spółce. W sierpniu i listopadzie 1999 r. dwukrotnie pomagali ofiarom trzęsienia ziemi w zachodniej Turcji. Ważną częścią działalności JRGH jest Wydział I i II Straży Pożarnej, które na obszarze KGHM czuwają nad bezpieczeństwem pożarowym, ale także w ramach współpracy wspomagają m.in. Państwową Straż Pożarną. Ich profesjonalizm był niejednokrotnie wykorzystywany podczas zdarzeń drogowych czy gaszeniu pożarów w rejonie LGOM.
Jaka będzie rozwój i przyszłość JRGH
Kolejne lata w historii oddziału to m.in. wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w zakresie ratownictwa górniczo-hutniczego. Ratownicy wielokrotnie stawali na podium w międzynarodowych zawodach zastępów ratowniczych. Zdobyli Mistrzostwo Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym, byli laureatami szeregu konkursów. Jednostka otrzymywała wiele wyróżnień i nagród, w tym I miejsce w konkursie „Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej". Wyższy Urząd Górniczy przyznał JRGH Statuetkę Srebrnego Skarbnika.
Dziś w Jednostce Ratownictwa Górniczo-Hutniczego wdrażane są innowacyjne technologie m.in. bezprzewodowa łączność ratownicza, pojazdy elektryczne czy nowoczesne wyposażenie wozów bojowych oraz pojazdów operacyjnych ratowniczych i wydziałów straży.
Serdecznie gratulujemy ratownikom KGHM i życzymy zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku