Zbiórka darów, nauka w szkole, porady w ratuszu. Polkowice pomagają!
POLKOWICE. Co teraz jest najbardziej potrzebne uchodźcom z Ukrainy? Jak ich dzieci czują się w polkowickiej szkole? Na jakie pytania najczęściej odpowiada tłumaczka języka ukraińskiego w punkcie informacyjnym w ratuszu? To najnowsze wiadomości na temat pomocy uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w naszej gminie. Obecnie dary dla Ukraińców zbierane są w pomieszczeniu przy ul. Głogowskiej 11 (obok punktu szczepień) czynnym od poniedziałku do niedzieli od godz. 10 do 18. Jest tam bardzo dużo odzieży, obuwia, wózków dziecięcych. Czego teraz potrzeba najbardziej?
– Potrzebnie są środki czystości, chemia gospodarstwa domowego, płyny do mycia toalet i różnych powierzchni, w tym podłóg, ścierki, gąbeczki i tego typu rzeczy – wymienia Sylwia Czarnik, koordynatorka Polkowickiego Centrum Wolontariatu.
Od 14 marca w Szkole Podstawowej nr 3 w Polkowicach zorganizowana jest nauka, w tzw. oddziałach przygotowawczych, dla dzieci uchodźców. W pierwszym dniu, w klasie prowadzonej przez nauczycielkę języka polskiego Izabelę Flisiewicz, było dziewięcioro uczniów, a we wtorek – czternaścioro.
– Są to niezwykle sympatyczne dzieci, w wieku od trzynastu do piętnastu lat – mówi Izabela Flisiewicz. – W większości są to dziewczynki. Dziś uczyliśmy się alfabetu i próbowaliśmy pisać pierwsze wyrazy w języku polskim.
– Szkoła jest bardzo piękna i uczniowie są bardzo dobrzy – mówi Weronika, a wtórują jej Krysia i Ksenia.
Rodzice dzieci w wieku szkolnym mogą przyjść do sekretariatów SP nr 3: przy ul. Kominka lub ul. Ociosowej i zapisać je do oddziałów: I-III, IV-VI lub VII-VIII, zgodnie z rocznikiem.
– Obecnie, we wszystkich oddziałach przygotowawczych jest 63 uczniów – mówi Maciej Juszczak, wicedyrektor SP nr 3. – Dzieci mają przede wszystkim lekcje języka polskiego, dziewięć godzin, ale mają też matematykę, język angielski, wychowanie fizyczne, informatykę, a w budynku przy ulicy Kominka, gdzie są oddziały I-III i IV-VI, mają również przyrodę. Myślę, że z czasem, w miarę możliwości kadrowych i organizacyjnych, będziemy dokładać jeszcze biologię, chemię oraz fizykę – dopowiada.
Także od poniedziałku w holu ratusza działa punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy.
– Odpowiadam na pytania dotyczące, między innymi, nadania numeru PESEL, świadczeń społecznych, a także tego, gdzie można otrzymać pomoc materialną – mówi Ksenia Stępień, tłumaczka języka ukraińskiego.
Przypominamy, że punkt informacyjny w urzędzie gminy czynny jest od poniedziałku do piątku, w godz. od 10 do 14. Można też zadzwonić pod numer 76 8474 148.