Polkowice ostro grają w... zielone
POLKOWICE. Właściwa pielęgnacja drzew i krzewów, czyszczenie placów zabaw, koszenie trawników – trwają wiosenne porządki w gminie. Ale to nie wszystko, w tym roku w ciepłe dni mieszkańcy będą mogli korzystać również z nowych zielonych miejsc do wypoczynku. – Utrzymanie czystości w gminie, dbanie o zieleń i miejsca rekreacji to kluczowe zadania samorządów. Jesteśmy konsekwentni w tych działaniach. Co więcej, jesteśmy konsekwentni w zazielenianiu gminy i tworzeniu nowych miejsc do wypoczynku dla mieszkańców– mówi Łukasz PUŹNIECKI, burmistrz Polkowic.
Porządkowanie terenów
Każdego roku gmina dba o to, by wiosną mieszkańcy mogli spędzać czas na świeżym powietrzu w przyjaznym, zadbanym otoczeniu. Dlatego też, już w marcu rozpoczynają się prace związane z porządkowaniem placów zabaw oraz elementów małej infrastruktury. Każdego roku ważnym elementem przygotowań do sezonu są prace związane z pielęgnacją zieleni m.in. grabienie liści, przycinanie trawników, usuwanie obumarłych kwiatów, cięcie starych krzewów czy pielenie chwastów. Tereny miejskie w naszej gminie porządkowane są w podziale na siedem sektorów. O trzy z nich dba Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej w Polkowicach.
– Zieleń jest bardzo cenna w każdym obszarze miasta. To skarb, o który należy dbać. Nasi pracownicy pielęgnują tereny zielone na najwyższym poziomie. Mieszkańcy mogą cieszyć się estetycznym otoczeniem, ale nie tylko. Zieleń zapewnia przyjemny chłód w upalne dni, ale też w dużym stopniu chroni nasze zdrowie przed szkodliwymi pyłami i kurzem – mówi Jacek Kaszuba, prezes PGM Polkowice.
Pielęgnacja parków
Gminne parki są zadbane i regularnie pielęgnowane. Gmina zawarła roczną umowę, która zapewnia ich właściwe utrzymanie.
– Umowa obejmuje siedem parków położonych na terenie gminy i park przy ulicy Chocianowskiej w Polkowicach – informuje Agnieszka Zaleska, inspektor do spraw gospodarki komunalnej. – Umowa obejmuje koszenie trawników, odchwaszczanie chodników i alejek, utrzymanie ogólnej czystości: zbieranie odpadów i opróżnianie koszy na śmieci, zbieranie opadłych, suchych gałęzi i tym podobnych – wymienia.
Większość parków będzie koszona w okresie wegetacyjnym czterokrotnie. Mają być regularnie sprzątane, a zebrane śmieci niezwłocznie wywożone.
Rewitalizacja parków
Całkowitą metamorfozę przechodzą trzy miejskie parki: przy ul. Kopalnianej, Dąbrowskiego i Chocianowskiej. W tym pierwszym wykorytowano nowe ścieżki oraz przeprowadzono prace związane z pielęgnacją zieleni. Niedługo pojawią się też nowe nasadzenia, lampy parkowe oraz jednolite dla całego parku ławki. Zamontowane zostaną stojaki na rowery, kosze na śmieci, a także tablice informacyjne. Natomiast na obrzeżach parku pojawi się ścieżka rowerowa łącząca tę na ulicy Ogrodowej ze ścieżką na ulicy Kopalnianej. Inwestycja będzie kosztować około 2,2 mln zł. Z uroków tego miejsca mieszkańcy będą mogli cieszyć się jeszcze wiosną.
– Park przy Kopalnianej będzie służył wyciszeniu i odpoczynkowi. Będzie także miejscem edukacji, pojawią się tam ścieżki dydaktyczne oraz tablice informacyjne, przypominające o dawnym przeznaczeniu tego miejsca. Przypomnijmy, że kiedyś znajdował się tam cmentarz ewangelicki. Dlatego wszelkie prace są wykonywane w taki sposób, aby uszanować to miejsce – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki. – Ostatecznie dokonamy inwentaryzacji wszystkich parków na terenie gminy tak, aby wkrótce móc cieszyć się z urokiem tych zielonych miejsc – podkreśla.
Praca wre także w parku przy ulicy Dąbrowskiego, gdzie rozebrano starą, betonową nawierzchnię. Zakończono również montaż instalacji elektrycznej. Obecnie układane są obrzeża granitowe pod alejki. Na terenie parku przybędzie ponad 30 tysięcy nowych nasadzeń. Jednym z ważniejszych elementów będzie ogród różany, który ma liczyć około tysiąca kwiatów tego gatunku. Koszt inwestycji to ponad 2 mln zł. Połowę pokryje dofinansowanie, jakie samorząd pozyskał z funduszy norweskich na tzw. infrastrukturę niebieską i zieloną, czyli działania związane z rewitalizacją parków i ochroną wód deszczowych.
Przypomnijmy, że na realizację projektu „Zielona i niebieska infrastruktura w Polkowicach” gmina pozyskała łącznie prawie pięć milionów złotych ze źródeł zewnętrznych.
Atrakcyjne miejsca do wypoczynku
W tworzenie atrakcyjnych miejsc do wypoczynku wpisują się również zakończone przedsięwzięcia, takie jak na przykład zagospodarowanie glinianek. Przypomnijmy, że wyrównano tam plac piknikowy oraz zamontowano drewniane altany ławostoły i drewniane ławki parkowe. Zmiany widać także na placu piknikowym przy Ścieżce Zdrowia. Zamontowano tam nowy sprzęt m.in. ławki, altany, kosze na śmieci czy ruszty. Idąc za przykładem dużych polskich miast udało się zrealizować budowę pierwszego gminnego parku kieszonkowego.
– Parki kieszonkowe to niewielkich rozmiarów obszary, stanowiące nowatorski sposób tworzenia nowych form zagospodarowania terenów zieleni w przestrzeni miejskiej. Często jest to związane z przywracaniem zieleni miastu – tłumaczy Elżbieta Kaczorowska, gminny architekt zieleni. – Ich ogólna dostępność, bliskość dla mieszkańców i wyposażenie w elementy małej architektury do odpoczynku, do rekreacji i zabaw, ma zachęcić do integracji społecznej – dodaje.
Zieleni przybywa również dzięki założeniu, że każda duża inwestycja ma uwzględniać nowe nasadzenia. Doskonałym przykładem wspomnianych działań jest około 600 drzew posadzonych przy alei Jana Pawła II.