Oddaliśmy hołd polskim żołnierzom
POLKOWICE. W 102. rocznicę „Cudu nad Wisłą” samorządowcy gminni i dolnośląscy, przedstawiciele rady młodzieżowej i rady seniorów oraz stowarzyszeń, złożyli wieńce i bukiety biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Oddano hołd żołnierzom którzy obronili Polskę w 1920 roku i tym, którzy dziś strzegą naszych granic. – Piętnasty sierpnia to dzień wyjątkowy. Dzisiaj myśli wszystkich Polaków są przy naszych żołnierzach, przy wszystkich tych, którzy swoją ofiarną służbą okazują swoją miłość do ojczyzny. A w sto drugą rocznicę „Cudu nad Wisłą” pamiętamy szczególnie o tych, którzy przelewali krew, abyśmy mogli cieszyć się wolną i solidarną Polską – podkreślił burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.
Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, marszałka Polski i jednego ze współtwórców zwycięskiej bitwy pod Warszawą, twórcy polskiej państwowości porozbiorowej oraz odrodzonej polskiej armii, kwiaty złożyli także m. in. przewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach oraz członkinie polkowickiego Hufca Pracy.
– Minęły już sto dwa lata od bitwy, która miała wielki wpływ na historię Europy, bo przecież nie tylko Polski. Zatrzymaliśmy bolszewicki najazd, co spowodowało, że rewolucja nie rozlała się na całą Europę. Dlatego cieszę się, że co roku coraz więcej polkowiczan przychodzi pod ten pomnik. Jak widać w Polakach rośnie duma z tego, co się wydarzyło sto dwa lata temu – uważa Zdzisław Synowiec, przewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach.
– Jesteśmy tutaj co roku 15 sierpnia, bo dla nas jest szczególnie ważne szerzenie wśród młodzieży patriotyzmu i naszych polskich tradycji. Cieszę się, że mamy takie miejsce jak ten pomnik, bo możemy się tutaj spotkać także z okazji innych, patriotycznych rocznic – mówi Katarzyna Nowak, komendant Hufca Pracy w Polkowicach.
Tegoroczne święto wojska polskiego obchodzimy w szczególnych okolicznościach geopolitycznych. Za wschodnią granicą naszego państwa toczy się konflikt zbrojny.
– Dziś, w obliczu trwającej wojny na Ukrainie, przede wszystkim oddajemy hołd i chylimy czoła przed wojskiem polskim, które dzielnie strzeże wschodnich granic Polski – przypomniał Piotr Karwan, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. – Upamiętniamy także wielkie zwycięstwo polskiego oręża z 15 lipca 1920 roku, mając na uwadze, że siła naszego narodu jest mocno związana z siłą wojska polskiego.