Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Marszałek Sejmu na Święcie Miodu i Wina (FOTO)

PRZEMKÓW.  Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wzięła udział w XXII Dolnośląskim Święcie Miodu i Wina – największej tego typu imprezie w Europie. Jest to wydarzenie cykliczne organizowane w każdy ostatni weekend września. Tradycyjnie odbyło się ono w Przemkowie. – To święto samo w sobie jest już wielką marką, rozpoznawalną nie tylko w Polsce. Przemków tego dnia przyciąga wystawców, miłośników, producentów miodu. To wspaniała okazja do rozmów, do wymiany doświadczeń. 23 lata temu powstał pomysł, ale żeby ta inicjatywa mogła być zrealizowana w takiej formie, jak tu widzimy, to potrzeba było determinacji i konsekwencji. Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że to wydarzenie tak fantastycznie się rozrosło – powiedziała Marszałek Sejmu.

Marszałek Sejmu na Święcie Miodu i Wina (FOTO)

– Pamiętam takie lata, kiedy pszczół było mało i martwiliśmy się o to, że coś złego z nimi się dzieje. Wtedy wszyscy uświadamialiśmy sobie, że pszczoły to nie tylko miód i inne wyroby z niego wytwarzane. Pszczoły to przede wszystkim życie, bez pszczół nie byłoby życia. Dlatego trzeba je szanować, trzeba szanować pszczelarzy – podkreśliła Elżbieta Witek. – Dziękuję wszystkim pszczelarzom, wszystkim tym, którzy dbają o ten wspaniały miód i wszystko to, co pszczoły nam dają i służy naszemu zdrowiu – dodała.

Elżbieta Witek nawiązała też do znajdującej się na terenie Kancelarii Sejmu pasieki. – Jest 14 rodzin pszczelich rasy kraińskiej. Jesteśmy drugim parlamentem na świecie, który posiada taką pasiekę. Pierwsza jest we Francji, a druga pasieka na świecie, parlamentarna pasieka, jest właśnie w Warszawie. Nie wiem jak mają się pszczoły francuskie, ale nasze polskie mają się znakomicie. Mają idealne warunki do pracy, ponieważ w ogrodach sejmowych jest mnóstwo kwiatów i krzewów, a zaraz obok jest piękny park z drzewami akacjowymi, lipowymi – opisywała z właściwie sobie wdzięcznością marszałek Elżbieta WITEK.

Dodajmy, że pracowni Kancelarii Sejmu na jednym ze stoisk prezentowali wyroby miodowe z Sejmowej pasieki....

 Po części oficjalnej Marszałek Elżbieta Witek w towarzystwie zastępcy burmistrza Magdaleny KANI  zwiedzała w stoiska wystawców znajdując czas na porozmawianie o miodzie i sprawach ważnych dla Polski. I chętnie kupowała miód .

 Podczas niedzielnej imprezy w Przemkowie swoje produkty zaprezentowało kilkuset wystawców, pszczelarzy i winiarzy z całej Polski. Na gości Święta Miodu i Wina czekały liczne stoiska rękodzielników i wytwórców produktów lokalnych. W ramach wydarzenia podsumowany został konkurs „Wzorowa Pasieka” i „Wzorowe Gospodarstwo Pasieczne” Dolnego Śląska w 2022 r. Ponadto ogłoszono wyniki konkursu na najlepsze miody odmianowe. Medale i wyróżnienia wręczyła Marszałek Sejmu.

Fot. Zbigniew Jakubowski

{gallery}galeria/wydarzenia/25-09-22-marszalek-witek-przemkow-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

 

Powiązane wpisy