Tomograf dla polkowiczan
POLKOWICE. Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych ma już wszystko, czego trzeba, by zakupić tomograf komputerowy. Pozwolenie Wojewody Dolnośląskiego i Narodowego Funduszu Zdrowia, projekt pracowni tomograficznej, szczegółowe wyliczenia i wsparcie burmistrza Polkowic.
Zakup tomografu dla polkowiczan to przedsięwzięcie, do którego medyczna placówka musiała się przygotować. Konieczne były odpowiednie pozwolenia i kalkulacje. Koszt powstania pracowni tomograficznej szacowany jest na kilka milionów złotych. Szacunki te zawierają koszt sprzętu, wyposażenia, prace modernizacyjne poradni RTG, projektowe i obsługę urządzenia. Przy tak dużych kosztach deklaracja finansowego wsparcia płynie z gminy.
– Zdrowie polkowiczan jest dla mnie priorytetem. Dlatego spełniając obietnicę daną polkowiczanom, doposażymy Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych - ZOZ S.A. w tomograf komputerowy. Obecnie jest to urządzenie niezbędne do wykonywania podstawowych badań, i w takiej przychodni jak polkowicka powinno funkcjonować już od dawna. Ale zakup tomografu to nie koniec doposażania PCUZ. Wkrótce kolejne zakupy sprzętu sprawią, że stworzymy w Polkowicach najnowocześniejszą przychodnię zdrowia w regionie – zapewnia Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.
PCUZ ma już wszystkie niezbędne dokumenty, dzięki którym będzie mogła powstać pracownia tomograficzna. Spółka otrzymała również pozwolenie na budowę – decyzję administracyjną, zezwalającą na wykonywanie robót budowlanych.
– W województwie dolnośląskim jest 39 placówek wykonujących świadczenia tomografu komputerowego w ramach umowy z NFZ. Średni czas oczekiwania na najbliższy dostępny termin badania wynosi średnio 42 dni. Najbliższe placówki wykonujące te badania znajdują się w Lubinie, Głogowie i Legnicy. Polkowiczanie zasługują na najlepszą opiekę i dostęp do diagnostyki na miarę 21 wieku na miejscu, stąd pomysł powstania poradni również w sercu Zagłębia Miedziowego – wylicza Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.
Tomografia komputerowa jest badaniem radiologicznym, które pozwala na uzyskanie obrazu 2D i 3D organów wewnętrznych człowieka. Umożliwia przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki całego ciała. W dzisiejszych czasach jest to urządzenie niezbędne do właściwej diagnostyki pacjentów. Z tego typu badań korzystają najczęściej pacjenci kierowani z poradni: chirurgii ogólnej, urazowo-ortopedycznej, otolaryngologii, urologii a zwłaszcza kardiologii, neurologii i pulmonologii, gdzie tych skierowań jest najwięcej w naszej diagnostyce ambulatoryjnej z uwag na covid i jego powikłania.
Bez nowoczesnego sprzętu nie ma mowy o szybkim i skutecznym leczeniu. Potrzeby są duże. Tylko w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych – ZOZ S.A. lekarze specjaliści kierują na badanie tomografem komputerowym około 2 tys. pacjentów rocznie.