Wkręceni w ekologię (FOTO)
CHOCIANÓW. Młodzież Zespołu Szkół w Chocianowie ma autorski pomysł na akcję "Godzina dla Ziemi"... Uczniowie IV klasy technikum mechatronicznego pod okiem nauczyciela przedmiotów zawodowych Macieja Piotrowskiego stworzyli prototyp rowerków... generujących prąd. I w przeddzień światowej akcji, w holu szkoły rozpoczęło się kręcenie kilometrów na stacjonarnych rowerkach połączonych z urządzeniem magazynującym prąd. Całość wypracowanej przez "rowery z recyklingu" energii posłużyły do rozświetlenia projektu stworzonego specjalnie na to wydarzenie. - To świetna akcja angażująca różne środowiska społeczne, poprzez którą promujemy nie tylko postawę proekologiczną, ale także aktywny, zdrowy styl życia. Jako szkoła możemy również pochwalić się doskonałymi projektami technicznymi tworzonymi w naszych pracowniach praktycznej nauki zawodu. Jednymi z nich będą właśnie te, użyte podczas zaplanowanej akcji - zaznacza Piotr MACHOŃ, dyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie.
Jak przystało na mocno ekologiczny i mocno prospołeczny projekt rowerów z uśmiechem na twarzy dosiadali m.in. starostowie: Kamil CIUPAK i Jan WOJTOWICZ, przewodniczący Rady Powiatu Polkowickiego Henryka CZEKAJŁO, radny powiatowy Franciszek SKIBICKI, partnerzy szkoły z Markiem WACHNIKIEM z KGHM Polska Miedź na czele i rzecz jasna sama młodzież. Tempa kręcenia kilometrów nie powstydziliby się najlepsi kolarze zawodowych peletonów...
- W tym roku nie ograniczyliśmy się do zwykłego zachęcania do gaszenia światła. Wręcz przeciwnie chcieliśmy pokazać, jak wyprodukować energię samemu. Podjęliśmy się ekologicznego wyzwania angażując do niego młodzież Zespołu Szkół w Chocianowie - podkreślił Kamil Ciupak, starosta polkowicki.
Jacek KOMARNICKI, uczeń Zespołu Szkół: - Całość wykonaliśmy w 2 tygodnie, przy czym pierwszy tydzień głownie skupialiśmy się na teorii. Drugi tydzień też nie był łatwiejszy bo kilku kolegów brało udział w kursach zawodowych i mogli się angażować w projekt rowerowy 3 godzinny dziennie. Satysfakcja jest ogromna, koszt minimalny. Akumulator jest potrzebny tylko aby zasilić alternator, który przekazuje prąd dalej, prąd wyprodukowany przez siłę naszych mięśni.
Marek WACHNIK z KGHM Polska Miedź nie krył podziwu dla pomysłowości młodzieży z chocianowskiej szkoły: - Zawsze staramy się wspierać takie inicjatywy bo to wpisuje się w strategię KGHM czyli energię i dbanie o czyste środowisko. Projekt w swojej prostocie i praktycznym zaletom jest... genialny. Zdradzono nam, że te prototypowe rowery zostaną przekazane partnerom szkoły więc liczę, że jeden z rowerów trafi do KGHM i z pewnością zrobi furorę.
Fot. Zbigniew Jakubowski