Konferencja o dobrych praktykach (FOTO)
POWIAT POLKOWICKI. By firma zyskała doświadczonego pracownika ten musi przejść już na etapie szkoły praktyczne szkolenie . Powiat polkowicki wspólnie ze Związkiem Pracodawców Polska Miedź zorganizował spotkanie, które miało przybliżyć przedsiębiorcom specyfikę zagadnienia i spowodować dialog środowiskowy w tej sprawie. - Powiat Polkowicki jest członkiem Związku Pracodawców Polska Miedź stąd na ich prośbę wspólnie pochyliliśmy się na problemem odbywania praktyk przez młodzież, uczniów ze szkól branżowych - mówiła Beata STASZKÓW, prezes zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź. - Problem złożony bo po pierwsze do szkół branżowych wejdzie podwójny rocznik. Problem jest z firmami , które mogą przyjmować taką młodzież na praktykę. Chcemy pokazać firmom, naszym członkom jakie korzyści mogą odnieść przyjmując uczniów "branżówek" na praktykę. Korzyści jest wiele. To nie jest trudny proces. Uczeń jest pod stała kontrolą szkoły, są uproszczone metody przyjmowania na praktyki i co ważnej taka firma może "skroić" młodocianego pracownika na swoje potrzeby. Chcemy rozwiać mity, że taka praktyka niesie za sobą jakieś ryzyko. Nie ma żadnego a są same korzyści. Korzyści, które dadzą firmie przewagą na rynku konkurencyjności.
Poniedziałkowe spotkanie w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Polkowicach było zaproszeniem do współpracy pracodawców ze szkołami branżowymi powiatu polkowickiego w zakresie organizacji praktyk dla pracowników młodocianych.
Arleta CHORĄŻY, dyrektor Departamentu Efektywności Zawodowej Pracowników w Pionie Zarządzania Zasobami Ludzkimi w KGHM Polska Miedź S.A. . - Od lat KGHM Polska Miedź współpracuje ze środowiskiem edukacyjnym a ta konferencja skupiająca się na kształceniu wysokiej klasy specjalistów zawsze przyciąga naszą uwagę. Nie przypadkowo nasz projekt "Kompetentni w branży" skupia na sobie uwagę wielu środowisk nie tylko edukacyjnych. Zgodzę się, że KGHM jest magnesem dla młodych ludzi, ale za 3-4 lata w sytuacji niżu demograficznego ta sytuacja może ulec zmianie i zacznie się "polowanie" na młodych specjalistów.
- Zależy nam na aktywnym włączeniu się w proces organizacji nauki zawodowej dla absolwentów szkół podstawowych. Już za chwilę staną oni przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. Wielu z nich wybierze 3-letnie branżowe szkoły I stopnia, a to właśnie tam niezbędne jest odbycie praktyk, o które sami muszą zadbać. Mamy duże doświadczenie w zakresie współpracy z Volkswagenem i na bazie tych doświadczeń chcemy dążyć do stworzenia modelowego systemu praktyk uczniów szkół branżowych w firmach - dodaje Kamil CIUPAK, starosta polkowicki.
- Przed nami trudny okres rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Wielu rodziców wraz ze swoimi dziećmi wybierze kształcenie, gdzie niezbędne będzie zorganizowanie praktyk zawodowych. Mamy na uwadze, że absolwentów szkół podstawowych jest dwa razy więcej, stąd zapotrzebowanie w tym obszarze również będzie większe – podkreślił Jan WOJTOWICZ, wicestarosta polkowicki.
- Mamy wypracowane doświadczenie z wieloma pracodawcami – mówi Piotr Machoń, dyrektor Zespołu szkół w Chocianowie. - Za trzy tygodnie organizujemy szkolne Targi Edukacyjno-Zawodowe. - Z jednej strony pokazujemy młodzież ze szkół podstawowych jaki fajny zawód można zdobyć w naszej szkole. Z drugiej wystawią się pracodawcy z powiatu polkowickiego i chcemy, by oni opowiedzieli o swoim doświadczeniu, przekazali dobre praktyki, dzięki którym w ich firmach tak sprawnie funkcjonuje system praktycznej nauki zawodu. W naszej szkole młodzież zdobywa atrakcyjny zawód, ale dopiero praktyki w zakładach czynią z nich wykwalifikowanego specjalistę poszukiwanego na rynku pracy.
Nie zabrakło na spotkaniu m.in. Jacka KARWANA wiceprezesa KGHM ZANAM: - Wszystkim nam zależy, by na lokalny rynek pracy trafiali nowi, wykwalifikowani zawodowcy, a to właśnie możliwość odbycia branżowych praktyk daje młodym ludziom właściwy start na rynku pracy. Jestem przekonany, że takie spotkania ja to zorganizowane przez Związek Pracodawców Polska Miedź i Starostwo Powiatowe w Polkowicach w istotny sposób przyczyną się do zastosowanie pewnych systemowych rozwiązaniach na których skorzystają zarówno firmy, jak i młodzież.
Poniedziałkową konferencje z pewnością można uznać za zaproszenie do współpracy pracodawców ze szkołami branżowymi powiatu polkowickiego w zakresie organizacji praktyk dla pracowników młodocianych. pierwszy krok został właśnie zrobiony !
Fot. Zbigniew Jakubowski