Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Polkowice = miasto z klimatem

POLKOWICE.  Ponad 5,5 mln zł pozyskała gmina Polkowice, Dzięki tym środkom mieszkańcy mogą cieszyć się większą ilością drzew i krzewów, ścieżek rowerowych oraz stojaków na jednoślady. To tylko niektóre elementy, jakie już częściowo pojawiły się w naszym mieście w ramach projektu „Zielona i niebieska infrastruktura w Polkowicach”. – To między innymi dziewięć zadań inwestycyjnych, które w ramach projektu realizujemy, ale też działania miękkie związane z edukacją, z budowaniem tożsamości ekologicznej. Bardzo się cieszę, że wśród tych projektów znajdują się te, związane z rewitalizacją parków – mówi Łukasz PUŹNIECKI, burmistrz Polkowic. – To miejsca do wypoczynku, bo chcemy, aby Polkowice były miastem klimatycznie przyjaznym, aby tutaj dobrze się mieszkało, dobrze się wypoczywało, aby znikały miejskie wyspy ciepła, tworzone były skwery, zieleńce i parki, tak, abyśmy mogli w Polkowicach czuć się dobrze, komfortowo i przyjemnie – podkreśla.

Polkowice = miasto z klimatem

Projekt realizowany jest w partnerstwie z firmą z Oslo, która przoduje w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Norwegii.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem Polkowic, wczoraj odbyłam mały spacer wokół i naprawdę myślę, że tak niewielkie miasto jest po prostu zielone i bardzo przyjemnie wyglądające. Absolutnie uważam, że Polkowice są na dobrej drodze w zielono-niebieskim kierunku – mówi Renata Tomczak-Wendzel, przedstawiciel firmy Aquateam COWI z Norwegii.

Bardzo ważnym elementem projektu są działania edukacyjno- informacyjne, które podnoszą poziom świadomości ekologicznej społeczeństwa, jeśli chodzi o zmiany klimatu. To również promocja rozwiązań, po jakie każdy może sięgać, aby poprawić jakość powietrza.

– Tereny zielone to tereny, które produkują tlen, które zatrzymują zanieczyszczenia, które zatrzymują wodę. Drzewa to też bariera ochronna dla nas. Wydaje mi się, że to, co niewidoczne, będzie bardzo istotnym elementem dla nas – mówi Ewa Kowalik, zastępca burmistrza ds. społecznych. – To jest ta wartość, którą pójdziemy później, bo młode pokolenie wyposażone w tego typu wiedzę, może inaczej patrzeć i inne działania podejmować. To równocześnie dialog między młodymi i starszymi, między ludźmi, którzy chcą coś dobrego zrobić dla środowiska – dodaje.

 W ramach działań inwestycyjnych zazieleniono obszary zabudowane we wnętrzach międzyblokowych przy ulicach: Wołodyjowskiego i Głogowskiej. Zmniejszono efekt „miejskiej wyspy ciepła” poprzez rewitalizację parku przy ul. Dąbrowskiego. Tereny zielone przy ulicach: Hubala, Kominka oraz Wojska Polskiego również zostały ożywione i przywrócone do życia. W trakcie realizacji jest zadanie przy ulicy Chocianowskiej w rejonie Polkowic Dolnych, które polega na zagospodarowaniu wód opadowych poprzez rewitalizację parku.

– Obsadziliśmy pasy drogowe dwóch ulic, wprowadziliśmy większą ilość zieleni w osiedle Hubala. Też rewitalizowane były dwa parki, jeden jeszcze jest w trakcie przy ulicy Chocianowskiej, a drugi Park Bracki – mówi Elżbieta Kaczorowska, gminny architekt zieleni.

Obecnie zrealizowano ponad 60 proc. zaplanowanych działań związanych z rewitalizacją i stworzeniem systemu zieleni miejskiej na łącznej powierzchni 13 hektarów.

Powiązane wpisy