Ewakuacja ratusza i przedszkola
POLKOWICE. Zadymienie, ewakuacja pracowników i osób trzecich w ratuszu, a potem dzieci i kadry Przedszkola Miejskiego nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Specjalnymi. Działania służb ratowniczych.
Na szczęście, były to tylko ćwiczenia. – Co dwa lata mamy obowiązek sprawdzenia warunków ewakuacji pracowników i osób trzecich z ratusza – mówi Marek Zalewski, starszy inspektor ds. zarządzania kryzysowego w urzędzie gminy.
Założenie było następujące: pożar w sali konferencyjnej urzędu, zadymienie pomieszczenia i częściowo korytarza, jeden pracownik zaginiony, dwoje odciętych od możliwości bezpiecznego opuszczenia budynku. Tych służby ratownicze ewakuują używając drabiny z koszem, lokalizują i wyprowadzają z budynku zaginionego, po czym udzielają mu pierwszej pomocy.
– Pracownicy, generalnie, zareagowali prawidłowo – ocenia Sebastian Sypko, wiceburmistrz Polkowic, zarządzający ewakuacją ze strony gminy. – Mamy świadomość, w których obszarach nasze działania w zakresie ochrony przeciwpożarowej wymagają uaktualnienia i dostosowania do pracy w kilku budynkach urzędu.
– Ewakuacja została przeprowadzona w sprawny sposób, pracownicy stosowali się do znaków – podsumowuje ze strony służb kpt. Rafał Szorc, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Polkowicach. – W tym budynku przebywają też osoby, które załatwiają różne sprawy i pracownicy wiedzą, jak zachować się w podobnej sytuacji, gdzie są gaśnice. Ważne jest też to, że służby zapoznały się z obiektem.
W działaniach wzięły udział Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Polkowice oraz OSP Nowa Wieś Lubińska i OSP Sobin. Strażacy nie zdążyli jeszcze wyjechać z Rynku, kiedy nadeszło wezwanie do kolejnego zdarzenia – w przedszkolu miejskim przy ulicy Hubala. Pracownicy wyczuli na korytarzu woń dymu. Przed przyjazdem strażaków ewakuowano 160 dzieci na plac przy pobliskiej szkole podstawowej.
W tym roku podobne działania odbywały się w pozostałych przedszkolach miejskich. Służą one utrwalaniu prawidłowego zachowania uczestników w sytuacji zagrożenia, weryfikacji planów ewakuacyjnych, a także korygowaniu ewentualnych nieprawidłowości.