Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Polkowice dla zdrowia. Przykład dla Dolnego Śląska (FOTO)

POLKOWICE. Blisko 7,7 mln zł zarezerwowano w tegorocznym budżecie gminy na bogatą ofertę zdrowotną. „Polkowice dla zdrowia” to pakiet programów i zadań w ramach polityki zdrowotnej burmistrza Polkowic Wiesława Wabika. W tym roku mieszkańcy naszej gminy mogą korzystać z 15 programów i 9 zadań realizowanych przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych.

Polkowice dla zdrowia. Przykład dla Dolnego Śląska (FOTO)

Mieszkańcy gminy Polkowice od ponad 30 lat korzystają z niezwykle rozbudowanej oferty profilaktyki zdrowotnej. W tym roku są to aż 24 kompleksowe działania (15 programów i 9 zadań), w ramach których polkowiczanie mogą przebadać się pod kątem wielu schorzeń, ale też zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

– Zdrowie naszych mieszkańców jest dla mnie najważniejsze, dlatego od wielu lat umożliwiamy im dostęp do szerokiej gamy profilaktyki zdrowotnej. W wielu kwestiach byliśmy prekursorem na skalę krajową. Na początku lat 90-tych nasze dzieci, w ramach profilaktyki, wysyłaliśmy na bezpłatne turnusy nad morze. Przypomnę program „Chronię życie przed rakiem”, w ramach którego jako pierwsza gmina w Polsce już w 2007 roku szczepiliśmy dziewczynki przeciw wirusowi HPV. Teraz jest to już program ministerialny. Okazało się, że wszystkie te działania prozdrowotne gminy są bardzo potrzebne, a nasi mieszkańcy chętnie z nich korzystają – mówi burmistrz Polkowic Wiesław Wabik.

W ramach programu „Maluch” opieką otoczone są już kobiety w ciąży, a potem ich nowo narodzone dzieci. Nieco większe dzieci i młodzież mogą korzystać między innymi z korekty wad postawy, opieki pielęgniarskiej i stomatologicznej w szkołach czy opieki psychologicznej. W Polkowicach dbamy między innymi o serce i mózg w ramach profilaktyki i promocji zdrowia w chorobach układu krążenia, w tym rehabilitacji dla pacjentów po udarze mózgu. Walczymy też z takimi chorobami cywilizacyjnymi jak cukrzyca i nadwaga. Prowadzone są też działania profilaktyki nowotworowej z podziałem na płeć. Dla pełnoletnich pań przeznaczone są badania cytologiczne, badania piersi przez położną oraz mammografia i USG piersi. Polkowiczanki mogą liczyć także na edukację w zakresie wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy. Panowie natomiast mogą po raz kolejny wziąć udział w akcji „Bracie nie daj się prostacie” i skorzystać z badania USG jąder, badania PSA oraz konsultacji lekarskich. Polkowiczanie są również otoczeni różnorodną opieką rehabilitacyjną. I wreszcie, niezwykle rozbudowana jest oferta dla seniorów. Krótko mówiąc, „Polkowice dla zdrowia” to pakiet burmistrza Polkowic Wiesława Wabika skierowany do każdego mieszkańca naszej gminy – od malucha do seniora.

Realizatorem wszystkich programów i zadań jest Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych.

– Gmina Polkowice jest absolutnym wyjątkiem w skali Polski pod względem liczby i jakości prowadzonych programów i zadań z zakresu profilaktyki zdrowotnej. W imieniu mieszkańców chciałbym burmistrzowi Polkowic serdecznie za to podziękować. W ubiegłym roku ponad siedem tysięcy pacjentów skorzystało z tej dodatkowej, samorządowej oferty – informuje prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, Andrzej Tatuśko. – W PCUZ mamy 62 cenionych lekarzy specjalistów, w tym tak poszukiwanych jak diabetolog, endokrynolog, nefrolog, neurolog oraz urolog. Mamy bardzo dobrze wyposażone poradnie i doświadczoną kadrę. Jednym słowem, jesteśmy doskonale przygotowani do realizacji wszystkich programów i zadań pakietu „Polkowice dla Zdrowia” – zapewnia prezes Tatuśko.

Tegoroczny pakiet w ramach polityki zdrowotnej burmistrza Polkowic Wiesława Wabika składa się z 15 PROGRAMÓW: „Chronię życie przed rakiem”, „Stop pneumokokom”, „W walce z cukrzycą”, „Senior”, „Maluch”, „Rehabilitacja”, „Sport to zdrowie”, „Dbamy o serce i mózg”, „Zdrowy uśmiech”, „Opieka paliatywno-hospicyjna”, „Dbając o zdrowie”, „Zdrowi i aktywni po 50-ce”, „Mocny kręgosłup”, „Zdrowy ruch – zdrowe życie” i „Osteoporoza” oraz 9 ZADAŃ: „Profilaktyka uzależnień”, „Opieka 70+”, „Opieka pielęgniarska w szkołach”, „Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży”, „Opieka wytchnieniowa”, „Ambulatoryjna opieka chirurgiczna”, „ODWAGA zapobieganie nadwadze i otyłości”, „Dbając o tarczycę”, „Bracie nie daj się prostacie”.

Przypomnijmy, że profilaktyka to zapobieganie chorobom i ich wczesne wykrywanie oraz promowanie zdrowego stylu życia opartego na aktywności sportowej, zdrowej diecie, ruchu i unikaniu używek. Profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie potencjalnych schorzeń i znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Szczegółowe informacje o gminnych programach profilaktyki zdrowotnej:
Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych – nr tel. 76 746 08 07.

Fot.ZJ

 

Powiązane wpisy