Prokuratura wzięła pod lupę interwencję policjantów
POLKOWICE. Prokuratura Rejonowa w Głogowie prowadzi śledztwo w sprawie ewentualnych nieprawidłowości przy prowadzonym na polecenie sądu rodzinnego przymusowym odebraniu 11-letniego chłopca, a zatem osoby podlegającej władzy rodzicielskiej w dniu 28.02.2025 r. w miejscowości znajdującej się na terenie właściwości Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach.
Przypomnijmy, że zawiadomienie zostało złożone przez ojca dziecka, który twierdził m.in., iż podczas czynności doszło do przekroczenia uprawnień przez kuratorów sądowych biorących w niej udział, albowiem działali oni bez stosownej podstawy prawnej, jak też przez asystujących funkcjonariuszy policji, którzy nie reagowali na krzyki dziecka i jego siłowe odebranie przez członków rodziny, a przez to nie udzieli stosownej pomocy i nie zapewnili bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom interwencji...

Jak ustalono, w dniu 28.02.2025 r. na podstawie decyzji Sądu Rejonowego w Wolsztynie, prowadzącego postępowanie dotyczące przymusowego odebrania osoby podlegającej władzy rodzicielskiej, kuratorzy zawodowi Sądu Rejonowego w Głogowie, przy - zgłoszonej w oparciu o stosowne przepisy prawa cywilnego - asyście funkcjonariuszy Policji z Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach, uczestniczyli w odebraniu chłopca, który pomimo decyzji ww. sądu rodzinnego i podjętych wcześniej dwóch prób odebrania, od ponad roku nie był wydawany przez ojca do dyspozycji matki.
W czasie czynności doszło do krzyków i szarpaniny pomiędzy członkami rodziny, a małoletnim podlegającym odebraniu oraz jego bratem.
W związku z zawiadomieniem, w celu procesowego wyjaśnienia okoliczności sprawy, a zatem w związku z potrzebą przesłuchania małoletniego zgodnie z obowiązującymi procedurami, tj. przed sądem i w obecności psychologa, jak też koniecznością przesłuchania pozostałych uczestników zdarzenia, prokurator wszczął w tej sprawie śledztwo, min. w sprawie o czyn z art. 231 § 1 kk.
- Śledztwo wyjaśni okoliczności zdarzenia i pozwoli na ustalenie, czy w jego trakcie kuratorzy sądowi oraz funkcjonariusze policji dopuścili się przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków. Za czyn z art. 231 § 1 kk grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności - wyjaśnia Liliana Łukasiewicz - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.
Dodajmy, że 27.12.2024 r. Prokurator Rejonowy w Głogowie skierował do tamtejszego sądu akt oskarżenia przeciwko ojcu dziecka o to, że w okresie od lutego do sierpnia 2024 r. zatrzymywał on syna wbrew woli matki, powołanej do opieki nad małoletnim wyrokiem sądu z dnia 23.11.2021 r., tj. o czyn z art. 211 kk. Przepis ten stanowi, że kto, wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
W Prokuraturze Rejonowej w Głogowie pozostaje też w toku postępowanie z zawiadomienia matki dziecka w sprawie mającego miejsce od lutego do 21.10.2024 r. znęcania psychicznego nad małoletnim poprzez izolowanie go od matki oraz społeczeństwa, manipulowanie dzieckiem i zaniedbywanie obowiązku szkolnego, czym działano na szkodę małoletniego, tj. o czyn z art. 207 § 1 kk.
Mamy także oświadczenie KPP w Polkowicach. Oto jego najważniejsze fragmenty:
"W odniesieniu do licznych publikacji i hipotez przedstawianych przez jednego z influenserów, które są stronnicze, a tym samym nierzetelne, a także godzą w dobre imię policjantów, pragniemy oświadczyć, że w związku z zaistniałą sytuacją i zawiadomieniami sporządzonymi przez jedną ze stron opisanego konfliktu Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, Komenda Powiatowa Policji w Polkowicach oraz Prokuratura Rejonowa w Głogowie podjęły stosowne czynności, natomiast samo wszczęcie czynności wyjaśniających na mocy skargi bądź wszczęcie śledztwa w związku z wpływem zawiadomieniem, wynika z obowiązku ciążącego na funkcjonariuszach publicznych z mocy przepisów prawa i nie jest tożsame z niedopełnieniem obowiązków przez policjantów. Tym samym prosimy opinię publiczną i jej przedstawicieli o wstrzymanie się przypisywania komukolwiek winy do czasu zakończenia czynności.
Nadmienić należy, że podstawowym elementem działań realizowanych przez policjantów dotyczących interwencji zarejestrowanej na przedmiotowym nagraniu, było zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom interwencji i wniosek jest jeden – zrealizowano je w sposób prawidłowy. Jednocześnie jako policjantom, ale również i rodzicom jest nam niezmiernie przykro, że w całej tej sytuacji dorośli zapomnieli o trudnościach jakie przechodzi najważniejszy, bo przecież bezbronny w tej sytuacji człowiek, czyli dziecko. Rozpowszechnienie wizerunku małoletniego przyczyniono się do wagi trudności przeżywanych przez niego emocji i niewątpliwie może mieć wpływ na pogłębienie traumy, a dobro dziecka i empatia powinny stanowić nieodzowny element każdych tego typu działań".