Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wspólne rozmowy o przyszłości Polkowic

POLKOWICE. Niemal 3,5 godziny trwało pierwsze otwarte spotkanie burmistrza Wiesława Wabika z mieszkańcami. Nie zabrakło trudnych pytań i tych dotyczących przyszłości naszej gminy.

Wspólne rozmowy o przyszłości Polkowic

Burmistrz przedstawił mieszkańcom sprawozdanie ze swojej pracy w ostatnim roku. Pokazał stan gminnych finansów przejętych po poprzedniku i wdrożony plan naprawczy. Przypomnijmy, że w 2018 roku, kiedy Wiesław Wabik oddawał urząd, zadłużenie gminy wynosiło 69 mln złotych. Natomiast w 2024, kiedy wrócił do ratusza, to zadłużenie doszło do 200 mln złotych. Plan uzdrawiania samorządowych finansów obejmuje między innymi racjonalne wydatkowanie funduszy, skuteczne i mądre planowanie inwestycji, a także obniżenie kosztów bieżących. Wszystko w ścisłej współpracy z radnymi i mieszkańcami. Pierwszym efektem jest nieznaczna korekta zadłużenia i zmniejszenie go o 2,5 mln złotych.

Inwestycje dla przyszłości

W ciągu ostatnich 11 miesięcy zrealizowano w naszej gminie 30 inwestycji o wartości 43 mln złotych. Na ten rok zaplanowano 55 inwestycji o wartości prawie 33 mln złotych. Te najważniejsze to otwarcie po modernizacji Aquaparku planowane na przełomie maja i czerwca, budowa ścieżek rowerowych, sieć światłowodowa, modernizacja gminnego oświetlenia na energooszczędne, przebudowa osiedla Dąbrowskiego czy termomodernizacja obiektów szkolnych. Ponadto zaplanowano budowę dróg oraz realizację inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego.

Mieszkania i grunty pod zabudowę jednorodzinną

Kierownictwo gminy odpowiadając na pytania mieszkańców przedstawiło plany związane z mieszkalnictwem. Od 31 marca mamy aktualną listę mieszkaniową obejmującą lokale komunalne, ale równocześnie trwają prace nad innymi możliwościami zapewniania potrzeb mieszkaniowych polkowiczan. PTBS nie wyklucza budowy nowych lokali, gmina poszukuje finansowania zewnętrznego na budownictwo czynszowe i oferuje do nabycia gminne grunty pod budownictwo jednorodzinne. Równocześnie trwa parcelacja części gruntów pod przyszłą zabudowę w Polkowicach Dolnych.

Zdrowie

Jednym z ważniejszych tematów były kwestie związane z organizacją pracy polkowickiej przychodni. – Usłyszeliśmy o różnych problemach, które zgłaszają mieszkańcy. Dużo było o służbie zdrowia, jak problemy z dostępem do lekarzy czy rejestracją. Było też o inwestycjach miejskich, funkcjonowaniu jednostek pomocniczych. Wiele rzeczy zanotowaliśmy, aby zająć się nimi możliwie szybko – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. Kierownictwo Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych zapowiada przystosowanie nieczynnego obecnie pomieszczenia po dawnej aptece do usprawnienia pracy rejestracji. Wdrażany jest też plan pozyskiwania nowych lekarzy, zwłaszcza absolwentów. Równocześnie przychodnia realizuje projekt przebudowy części jednego z budynków, tak aby jak najszybciej można było uruchomić polkowicki rezonans magnetyczny. Będą również utrzymane realizowane obecnie 24 programy zdrowotne, na które łącznie gmina przeznaczy w tym roku niemal 7,7 mln złotych.

Oświata – wspólne decyzje

Obecni na spotkaniu nauczyciele ze szkoły podstawowej nr 3 pytali o przyszłość placówki. Burmistrz po raz kolejny przypomniał, że nie zapadły żadne konkretne decyzje. – Podkreślę raz jeszcze, że na pewno SP3 nie zostanie zlikwidowana. Trójka będzie istnieć, ale na pewno wymaga przeorganizowania, tak jak zresztą wszystkie pozostałe szkoły – mówi. Przypomnijmy, że powołano specjalny zespół ds. oświaty składający się z dyrektorów szkół i przedszkoli, radnych i przedstawicieli urzędu gminy. Ma on wypracować rekomendacje jak najlepszej organizacji edukacji w naszej gminie z korzyścią dla uczniów i wykorzystaniem wiedzy oraz umiejętności pracowników placówek.

Burmistrz zapowiada, że będą kolejne podobne spotkania.

Powiązane wpisy