Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Psie kupy i szczury. Nierozwiązany problem w miejskiej przestrzeni!

POLKOWICE. Spacerując po ulicach miasta, mijamy dziesiątki chodników i trawników zanieczyszczonych psimi odchodami. Choć obowiązek sprzątania po swoim pupilu jest jasno określony prawem, wielu właścicieli psów wciąż go lekceważy. Niestety, ten problem to nie tylko kwestia estetyki – niesprzątane odchody to realne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne.

W Polkowicach na bieżąco podejmowane są inicjatywy mające na celu poprawę sytuacji z psimi odchodami. W ramach działań komunalnych, pracownicy firm sprzątających usuwają psie kupy z chodników i pasów zieleni. Jednak utrzymanie czystości wymaga współpracy zarówno ze stron władz, jak i mieszkańców.

 Psie kupy i szczury. Nierozwiązany problem w miejskiej przestrzeni!

DARMOWE WORECZKI

– Dla właścicieli czworonogów dostępne są darmowe torebki, które można odebrać w wielu punktach na terenie miasta, między innymi w siedzibie straży miejskiej, w kamieniczce Rynek 17-18, Rynek 19, siedzibie PTBS-u oraz PPK – informuje Marta Charymska z Wydziału Komunalnego polkowickiego magistratu. – Jeżeli jest potrzeba zorganizowania nowych punktów z darmowymi woreczkami, prosimy o zgłaszanie takich miejsc – dodaje.

Miasto może wprowadzać więcej dystrybutorów woreczków na psie odchody, ale to mieszkańcy powinni wykazać się większą inicjatywą i troską o wspólne otoczenie. Posprzątaną po psie kupę można wyrzucić do ulicznego kosza na śmieci lub pojemnika na zmieszane odpady komunalne.

MANDATY

– Niesprzątanie po psie jest wykroczeniem, za które opiekun psa może otrzymać mandat w wysokości nawet 500 złotych. Mandaty takie mogą nałożyć strażnicy straży miejskiej lub funkcjonariusze policji po stwierdzeniu wykroczenia naocznie – wyjaśnia Agnieszka Dąbrowska ze Straży Miejskiej w Polkowicach. – Pomocny w tym zakresie jest również monitoring miejski obsługiwany przez operatorów – dodaje.

Odpowiedzialność właścicieli psów w sprzątaniu po swoich pupilach oraz korzystanie z dostępnych udogodnień, takich jak np. psi park przy ul. Ociosowej, który powstał dzięki inicjatywie mieszkańców, przyczyniają się do tworzenia przyjaznego i czystego otoczenia.

ZAKAZ WYRZUCANIA RESZTEK JEDZENIA

Nierozwiązanym problemem zanieczyszczania miejskiej przestrzeni oprócz psich kup są także resztki jedzenia, które przyczyniają się do wzrostu populacji szczurów. Gryzonie szybko się rozmnażają, a ich obecność w przestrzeni miejskiej może prowadzić do roznoszenia chorób, zniszczeń infrastruktury oraz poczucia zagrożenia wśród mieszkańców.

– Pozostawianie odpadów, wyrzucanie żywności, dokarmianie w nieprawidłowy sposób kotów i ptaków ma główny związek z rozwojem populacji szczurów w naszym mieście. Rozwijają się one w określonych lokalizacjach. Tam mieszkańcy mniej lub bardziej kontrolują wyrzucanie żywności. Największe skupiska są przy ul. Hubala Wołodyjowskiego, 3 Maja, Sztygarskiej, Kmicica, Chopina czy 11 Lutego – informuje Edyta Durał-Frątczak, dyrektor Wydziału Komunalnego w Urzędzie Gminy Polkowice. – Apelujemy również, by resztek jedzenia nie zostawiać przy osiedlowych PSZOKach – podkreśla.

LIKWIDACJA SIEDLISK GRYZONI

W przypadku zauważonych szczurzych nor w terenach zielonych podejmowane są działania związane z ich usunięciem. W 2023 roku z gminnych terenów zielonych usunięto 67 nor, natomiast w 2024 zlikwidowano 71 nor.

– Szczury głównie zasiedlają sieć kanalizacji sanitarnej za którą odpowiada zarządca sieci tj. PGM, jednak, gdy ich populacja się rozrasta zaczynają tworzyć nory w terenach zielonych, wtedy możemy zadziałać – informuje Agata Tkaczyk z Wydziału Komunalnego. – Od rozpoczęcia czynności do likwidacji nory to czas około trzech tygodni – dodaje.

Pomimo regularnych działań deratyzacyjnych przeprowadzonych przez miasto, problem nie zanika.

– Na bieżąco reagujemy na zgłoszenia mieszkańców o szczurach. Największy problem przebywania szczurów na terenie miasta to wyrzucanie przez mieszkańców żywności. Szczury nie opuszczą miejsca, w którym mają dostęp do jedzenia, wtedy czują się bezpieczne, a jak czują się bezpieczne, to będą tam mieszkać i się rozmnażać – podkreśla Edyta Durał-Frątczak.

Rozwiązanie problemu psich kup jak i szczurów leży w naszej wspólnej odpowiedzialności. Każdy z nas jako mieszkaniec ma wpływ na czystość i bezpieczeństwo naszej przestrzeni.

Wystarczy kilka prostych nawyków:

na spacerze z pupilem, miej przy sobie dowolny woreczek,
odchody wyrzuć do najbliższego kosza,
rozsądnie dokarmiaj zwierzęta,
nie zanieczyszczaj przestrzeni miejskiej.

Komentarze (0)

    Attach images by dragging & dropping or by selecting them.
    The maximum file size for uploads is 10MB. Only gif,jpg,png files are allowed.
     
    The maximum number of 3 allowed files to upload has been reached. If you want to upload more files you have to delete one of the existing uploaded files first.
    The maximum number of 3 allowed files to upload has been reached. If you want to upload more files you have to delete one of the existing uploaded files first.
    Dodany przez

    Powiązane wpisy