Starostowie obradują nad morzem
Około 300 przedstawicieli powiatów i miast na prawach powiatów, w dniach 11- 12 maja obradować będzie podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich w Kołobrzegu. Powiat Polkowicki reprezentuje Marek Tramś starosta polkowicki, wiceprezes ZPP, członek założyciel Związku Powiatów Polskich, który zasiadać będzie w prezydium Zgromadzenia. Podczas spotkania samorządowcy uchwalą min. priorytety działania na 2017r. i przyjmą stanowiska w ważnych samorządowych zadaniach. Samorządowcy spotkali się, by bronić swoich wspólnych interesów, dyskutować o najważniejszych problemach dotyczących funkcjonowania powiatów i przyszłości samorządu. Nie zabraknie okazji do wymiany doświadczeń i inicjatyw.
- Podczas Zgromadzenia rozmawiamy m.in o tym, co zmienić w zakresie prawa finansowego, które w dalszym ciągu jest bardzo niekorzystne dla powiatów. Od kilku lat walczymy o zmianę uchwały o finansach publicznych, a przede wszystkim o zmianę w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która pozwoliłaby na zwiększenie dochodów powiatu - mówi Marek Tramś starosta polkowicki, wiceprezes ZPP zaznaczając, że wiele zadań rządowych przenoszonych jest na samorządy, co niestety nie idzie w parze z zabezpieczeniem finansowym, które pozwoliłoby na należyty poziom realizacji zadań powierzonych powiatom.
-Działalność Związku Powiatów Polskich polega głównie na prowadzeniu analiz aktów prawnych poddawanych konsultacjom publicznym i uzgodnieniom z samorządami. W tym miejscu warto wskazać, że w okresie od ostatniego zgromadzenia w marcu tego roku eksperci ZPP przeanalizowali łącznie 62 akty prawne, z czego do sześciu przygotowali szczegółową opinię prawną. Niejednokrotnie przygotowanie tych opinii poprzedzało przeprowadzenie prac badawczych – podkreśla Marek Tramś wiceprezes ZPP. Główna aktywność ZPP odbywa się na płaszczyźnie współpracy pomiędzy organami państwa, a jednostkami samorządu terytorialnego szczebla powiatowego. Troska o interes powiatów i miast na prawach powiatu realizowana jest tu głównie poprzez właściwe reprezentowanie głosu środowiska samorządu powiatowego- zauważa Marek Tramś.
Dzięki interwencji ZPP np. wiceminister edukacji podczas posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST zadeklarowała, że zmiany w zakresie diagnozowania uczniów rozważane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nie będą prowadziły do zmiany organu prowadzącego poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Dzięki ZPP udało się wprowadzić zmiany do Kryteriów podziału 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2017: po uwagach ZPP resort edukacji dopuścił możliwość przesyłania wniosków o dofinansowanie także w dotychczasowej formie, jeżeli będą problemy z przesłaniem wniosku przez platformę ePUAP (w pierwotnej wersji ministerstwo dopuściło jedynie formę przesyłania wniosków tylko przez platformę ePUAP). Uwzględniono uwagę ZPP dotyczącą terminów w II kryterium (Pomoc w usuwaniu skutków zdarzeń losowych) – w związku z czym dokonano zmiany zgodnie z którą wnioski dotyczące zdarzeń które wystąpiły w miesiącach X-XII 2016 r. oraz w styczniu i lutym 2017 r. będą przyjmowane do 14 kwietnia 2017 r. (w pierwotnej wersji do 14 kwietnia 2017 r. miały być przyjmowane wnioski za cały I kwartał 2017 r.) a w przypadku pozostałych zdarzeń losowych w ciągu 40 dni od daty wystąpienia zdarzenia.
Na skutek długotrwałych starań Związku Powiatów Polskich (pierwsze pismo w tej sprawie zostało skierowane do Ministerstwa Edukacji Narodowej 27 maja 2016 r.) resort podczas posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST, które odbyło się 19 kwietnia br. przedstawił prezentacje dotyczącą decyzji kuratorów oświaty w sprawie likwidacji szkół dla dzieci i młodzieży w 2016 r.
Podczas XXII Zgromadzenia Ogólnego ZPP przyjęte będą min. stanowiska w sprawie opieki pielęgniarskiej w domach pomocy społecznej czy finansowania ze środków Funduszu Pracy.