Podzielono dożynkowy bochen chleba (FOTO)
RUJA. Miniony weekend upłynął w Gminie RUJA pod znakiem dożynek gminnych. W sobotę –25 sierpnia na boisku sportowym w Tyńcu Legnickim za tegoroczne plony dziękowali rolnicy z Gminy Ruja reprezentujący parafie: Ruja, Kosiska, Rosochata i Koskowice. Gminne Święto Plonów zainaugurowała uroczysta polowa Msza Święta.Eucharystii w intencji rolników, w podzięce Opatrzności Bożej za dobre plony przewodniczył Proboszcz Parafii Ruja –ks. Wiesław Złotek.
Sześć misternie wykonanych wieńców dożynkowych zaprezentowały sołectwa:
Dzierżkowice
Polanka
Lasowice
Tyniec Legnicki
Rogoźnik
Ruja
Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się ceremoniałem przekazania chleba Gospodarzom Gminy przez Starostów Dożynek. Wójt Gminy Ruja, Paweł Gregorczuk obiecał mądrze i sprawiedliwie go dzielić.
STAROSTOWIE DOŻYNEK
Starostami dożynek gminnych byli: Mieczysława Szurkało –rolniczka z Janowic oraz Artur Mackiewicz –rolnik z Komornik. Wedle tradycji ludowej, starostami dożynek mianowani są zawsze rolnicy cieszący się ogromnym szacunkiem na wsi, mocno zaangażowani w pracę na roli.
-Rola starościny to dla mnie ogromny zaszczyt. Mam nadzieję, że będę godnie reprezentowała kobiety z naszej gminy-mówi tegoroczna starościna Mieczysława Szurkało.
-Tegoroczny sezon nie był łaskawy dla rolników. Susza dotknęła wiele upraw na polach i na plantacjach warzyw. To był trudny rok w rolnictwie-podkreślił Starosta Artur Mackiewicz
Choć przez lata obyczaj dożynek ewoluował, to jednak wiele z dawnych, tradycyjnych elementów tego święta zachowało się do dziś. W trakcie dożynek nie zabrakło więc konkursu na najpiękniejszy wieniec. Cieszyły oczy swą malowniczością i niepowtarzalnym urokiem, jeden piękniejszy od drugiego. Tradycyjne i współczesne, z dojrzałych kłosów zbóż. ozdobione owocami, o różnorodnych kształtach, misternie wykonane, symbolizujące plony, będące ukoronowaniem rolniczego trudu.
Pierwsza nagroda trafiła do Lasowic. Drugie miejsce zajął wieniec uwity przez gospodynie z Rogoźnika, trzecie przez mieszkańców Polanki.
Wydarzenie wpisało się również w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.Wieniec z Dzierżkowic przyozdobiony biało czerwonymi wstęgami, nawiązujący do jednej z najważniejszych rocznic w historii naszego kraju wyróżniony został dodatkowo nagrodą pieniężną przez Senator RP –Dorotę Czudowską.
OFICJALNIE –Z NAGRODAMI
W programie uroczystości nie zabrakło konkursu dot. bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczania Społecznego w Legnicy.Uczestnicy wydarzenia mogli dołączyć do grona dawców szpiku.Tradycyjnie, jak co roku rozegrano Turniej w piłkę nożną o puchar Wójta, odbyły się potyczki mieszkańców w zawodach sołeckich a dla odważnych... chcących poczuć się jak na Dzikim Zachodzie –konkurs w ujeżdżaniu mechanicznego byka. Zadaniem uczestników było jak najdłuższe utrzymanie się na jego grzbiecie. Mistrzem jazdy na szalonym byku został mieszkaniec Dzierżkowic –Jan Grudziński.
Nie zabrakło również gier i zabaw dla najmłodszych mieszkańców. Za ich przeprowadzenie odpowiedzialna była Dyrektor Szkoły Podstawowejw Wągrodnie –Joanna Stenzel Chomiak. W przerwach pomiędzy konkursamii zabawami mieszkańcy korzystali z bezpłatnego dożynkowego poczęstunku, a dzieci bawiły się na darmowych dmuchańcach!
ROZRYWKOWO NA SCENIE
Najpierw w dwóch blokach programowych zaprezentował się Zespół Folklorystyczny POLANIE ze Środy Śląskiej, następnie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wągrodnie a o 20:00 wystąpił długo oczekiwany przez publiczność-ZESPÓŁ AVANGARDE.Zwieńczeniem uroczystości było światełko do nieba –pokaz fajerwerków a następnie DYSKOTEKA POD GWIAZDAMI, którą poprowadził zespół DEXTER.
DODATKOWE ATRAKCJE
Strzałem w dziesiątkę okazała się FOTOBUDKA! Kolejka do darmowych zdjęć nie miała końca. Mobilne studio fotograficzne zapewniło doskonałą zabawęi mnóstwo śmiechu . Wielu uczestników dożynek skusiło się na pamiątkowe zdjęcia.
Tegorocznym Dożynkom towarzyszyły także Stoiska Sołeckie. Przygotowanie wystaw wymagało ogromnego wysiłku zarówno przed jak i w dniu święta plonów. Sołectwa stanęły na wysokości zadania i na miarę swoich możliwości przygotowały piękne domki wystawowe. W prezentację stoisk na dożynki zaangażowały się następujące sołectwa:
Lasowice
Brennik
Komorniki
Tyniec Legnicki
Wągrodno
Ponadto:
Szkoła Podstawowa w Wągrodnie
Szkoła Florystyczna – warsztaty
DZIĘKUJEMY!
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy w szczególności Sołtysom za trud i wysiłek włożony w przygotowanie przepięknych wystaw. Stoiska stworzyły specyficzny klimat i przyciągnęły rzesze gości dożynkowych.
Dziękujemy mieszkańcom Tyńca Legnickiego, mieszkańcom Rogoźnika, klubowi piłkarskiemu Cicha Woda Tyniec Legnicki, strażakom, pracownikom urzędu gminy, sponsorom, autorom wieńców dożynkowych, oraz wszystkim którzy włączyli się w organizację imprezy.
Dziękujemy sponsorom za wsparcie finansowe naszej uroczystości i oczywiście dziękujemy licznie przybyłym na nasze wspólne święto mieszkańcom Gminy Ruja, którzy jak zwykle nie zawiedli i przybyli na obchody Dożynek.
DARCZYŃCY:
{gallery}galeria/wydarzenia/25-08-18-dozynki-ruja-fot-gmina-ruja{/gallery}