Uroczystości ogłoszenia Sanktuarium Męki Pańskiej (FOTO)
TYNIEC LEGNICKI. W sobotę 13 kwietnia tuż przed Niedzielą Palmową Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski uroczyście ogłosi ustanowienie miejscowego kościoła pw. Męki Pańskiej nowym Sanktuarium w diecezji legnickiej. Podniesienie kościoła filialnego w Tyńcu należącego do Parafii św. Łukasza w Rui do rangi Sanktuarium Męki Pańskiej zawdzięcza ten kościółek aż trzem relikwiom Męki Pańskiej, który trafiły do tego wiejskiego kościoła. Te trzy relikwie to fragment Krzyża Świętego - drzazga, kawałeczek korony cierniowej oraz nitka z purpurowej szaty Jezusa.
Trzy relikwie Męki Pańskiej trafiły do Tyńca wraz z innymi darami, które otrzymała diecezja legnicka od jednego ze zgromadzeń zakonnych w Kolonii w Niemczech.
- Pamiętam dokładnie datę 21 września 2018 - wspomina ks.Wiesław Złotek, proboszcz Parafii św.Łukasza w Rui. - Pojechaliśmy do Koloni, gdzie znajduje się wiele zgromadzeń, ale też jest duża sekularyzacja. Trafiliśmy do kościoła, w którym w kaplicy zawieszony był piękny 3,5 metrowy krzyż i znajdowały się też potrójne relikwie. Władze tego kościoła z uwagi na nasze dobre wspólne relacje, postanowili przekazać krzyż i inne fragmenty kaplicy wraz z relikwiami Męki Pańskiej w dobre ręce – diecezji legnickiej. Z kolei legnicki Biskup zdecydował, że wszystkie te dary trafią do naszej Parafii, gdyż w legnickiej diecezji tylko jeden kościół - nasz w Tyńcu - jest pod wezwaniem Męki Pańskiej.
Relikwie Męki Pańskiej do kościoła w Kolonii w Niemczech sprowadzono z ówczesnego Imperium Rzymskiego, gdzie dotarły najprawdopodobniej przez Ruś Kijowską z Ziemi Świętej. Ukryte były w zabytkowym krzyżu. Relikwie przedstawiają atrybuty władzy królewskiej Chrystusa i rzadko się zdarza, aby w jednym miejscu było ich kilka, tak jak teraz w przypadku Tyńca Legnickiego. Dlatego należy uznać to za sensację. W tynieckiej parafii znajdują się więc potrójne relikwie, czyli fragment drzewa z Krzyża Świętego, kolec z korony cierniowej i nitka z płaszcza purpurowego Jezusa.
Wyniesie Parafii pw Męki Pańskiej do rangi Sanktuarium ma znaczenie nie tylko dla tego miejsca czy miejscowych parafian.
- Będzie bum jeśli chodzi o ożywienie wiary – ocenia to wydarzenie ks.Wiesław Złotek .- Inaczej oznacza to Ożywienie Ducha tej parafii i może w większym stopniu Ducha pielgrzymkowego. Po pierwsze tworzą się nowe historie : na stałe wchodzi tradycja Pielgrzymki z Prochowic do Tyńca oraz po raz pierwszy ruszy Pielgrzymka z Legnicy przez Tyniec do Częstochowy 29 lipca. Ponadto dzięki temu może też i wskrzesi się pamięć, że przez naszą miejscowość przebiega szlak św. Jakuba.
Oprócz relikwii kościół w Tyńcu otrzymał także cztery cenne dary z Niemiec : 3,5 metrowy krzyż, tabernakulum, ambonę- miejsce przewodniczenia rozpoczęcia Liturgii oraz dwa lichtarze. Wszystko to składa się na jedną kompozycję, wykonaną z tego samego materiału tworzącą harmonijną przepiękną całość, gdzie każdy element i część posiada znaczenie. Wchodząc do kościoła od razu rzuca się w oczy krzyż, nie tylko z uwagi na swoje rozmiary, ale i nowoczesny charakter. Jest on dziełem Hansa Rheindorfa powstałym w latach 60-tych ubiegłego wieku jako dar dla Sióstr Beginek Celitynek, żyjących w Regule św. Augustyna w Kolonii. Artysta urodził się w 1902 r. w Leverkusen, zmarł w 1982 r. właśnie w Kolonii. Postacie, które są umieszczone na ramionach krzyża są tu nieprzypadkowe. W ramieniu poprzecznym po lewej i prawej stronie są namalowani Ewangeliści Marek, Mateusz , Jan i Łukasz. Na górze w drugim ramieniu są : św. Teresa z Lisieux i św. Elżbieta z Turyngii, a pomiędzy nim NMP z Dzieciątkiem. Na dole od lewej : św. Józef z Jezusem, św. Augustyn i św. Anna. Pod krzyżem ustawione jest tabernakulum z obrazami, które przedstawiają siedem boleści Matki Bożej.
Świątynia w Tyńcu wymaga gruntownego remontu. Obecnie rozpoczęły się prace na zewnątrz przy elewacji. A po zewnętrznym aspekcie renowacji kościoła przyjdzie czas na prace remontowe w środku, w tym dobranie barw adekwatnych do kompozycji z krzyżem.
Harmonogram Uroczystości ogłoszenia Sanktuarium Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim 13 kwietnia (sobota):
- godz. 8.00 I Piesza Droga Krzyżowa z Prochowic do Tyńca Legnickiego
- godz. 14.30 w świątyni Męki Pańskiej w Tyńcu L. konferencja „Etymologia Krzyża”, którą wygłosi ks. dr Leopold Rzodkiewicz.
- godz. 15.00 rozpocznie się Koronka do Bożego Miłosierdzia, po której zostanie odczytany dekret o ustanowieniu Sanktuarium Męki Pańskiej
- godz. 15.30 zostanie odprawiona Msza święta, której przewodniczyć będzie Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.
Fot. Ewa Jakubowska
{gallery}galeria/wydarzenia/28-03-19-sanktuarium-w-tyncu-legnickim-fot-ewa-jakubowska{/gallery}