Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Radny chce utworzenia Młodzieżowej Rady Powiatu

POWIAT LEGNICKI. Na ostatniej sesji rady powiatu legnickiego pojawił się pomysł powołania Młodzieżowej Rady Powiatu Legnickiego. Na całym Dolnym Śląsku działa obecnie 31 Młodzieżowych Rad Miast, Gmin i Powiatów, które mogą funkcjonować na zasadzie pozarządowego organu o charakterze konsultacyjnym na podstawie Ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990r. 

Radny chce utworzenia Młodzieżowej Rady Powiatu

W naszym regionie działają już Młodzieżowe Rady Miasta w Legnicy, Jaworze, Głogowie. W Strzegomiu i Pielgrzymce ich odpowiedniki – Młodzieżowe Rady Gminy. Jedynie w Bolesławcu funkcjonują dwa doradcze młodzieżowe przedstawicielstwa Radę Miasta oraz Rada Powiatu Bolesławieckiego.

I na wzór sąsiadów zza między podczas ostatniej sesji rady powiatu legnickiego radny Paweł Grabek złożył interpelacje w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Powiatu Legnickiego.

- Moim zdaniem ten pomysł jest dobry, bo należy wychowywać następców i uczyć młodzież samorządności – argumentuje swoje stanowisko Paweł Grabek, Radny Rady Powiatu Legnickiego. - Trzeba zachęcić młodych ludzi do tworzenia Młodzieżowej Rady Powiatu, wspierać tego typu inicjatywy, bo one służą naszej lokalnej społeczności. Jest to też sposób na zaangażowanie młodych ludzi w codzienne sprawy naszego otoczenia. 

Młodzieżowa Rada Powiatu jest organem konsultacyjnym, składającym się z młodych osób, najczęściej wybieranych w szkołach. Reprezentują oni powiat i mają za zadanie zwrócić uwagę władz samorządowych na potrzeby młodych mieszkańców i nie tylko.

W intencji ustawodawcy powołanie Młodzieżowych Rad przy organach każdego szczebla administracyjnego ma na celu szerzyć idea samorządności wśród młodzieży a  w dalszej perspektywie kształcić obywatelsko kolejne pokolenie obywateli, samorządowców oraz polityków. Charakter konsultacyjny kryje w sobie pomysł aby decyzje dotyczące młodzieży były konsultowane przez nią samą. Taki zabieg miałby zwiększać uczestnictwo młodzieży w życiu publicznym co jest jednym z priorytetów europejskiej polityki młodzi.

Powiązane wpisy