Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Dyrektor Muzeum "Zasłużonym dla Chojnowa" (FOTO)

CHOJNÓW. W sali posiedzeń Urzędu Miejskiego Jerzy Janus dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie otrzymał na wniosek Burmistrza Miasta Chojnowa Jana Serkiesa tytuł „Zasłużonego dla miasta Chojnowa”. Na XIII Sesji Rady Miejskiej nominat wyraził swoją wdzięczność za odznaczenie, które jest podsumowaniem jego wkładu pracy w rozwój i przemiany Zamku Piastów legnicko – brzeskich. Uchwałę jednomyślnie przyjęło 13 radnych, po czym nastąpiły gratulacje i życzenia. Ustępujący dyrektor zaznaczył, że będzie stale uczestniczył w życiu kulturalnym miasta, angażując się w sprawy dotyczące chojnowskiego zbioru dzieł sztuki i nie tylko.

Dyrektor Muzeum "Zasłużonym dla Chojnowa" (FOTO)

 

Burmistrz Jan SERKIES tak obrazowo nakreślił sylwetkę Zasłużonego dla Chojnowa Jerzego Janusa: - Jerzy Janus zatrudniony jest w Muzeum Regionalnym w Chojnowie od roku 1978. Stanowisko Dyrektora piastuje nieprzerwanie od 1988 r. – 31 lat. Przez te lata Muzeum pod kierownictwem pana Dyrektora Jerzego Janusa rozszerzyło zakres swoich działań, a zaproponowana atrakcyjna oferta programowa i edukacyjna zdobyła pełne uznanie zwiedzających. Wymierny efekt zarządzania Muzeum Regionalnym w Chojnowie to ponad 120 zrealizowanych wystaw, zbiory wzbogacone o blisko 1.300 eksponatów i księgozbiór muzealnej biblioteki powiększony o ponad 3.000 woluminów.  Dzięki wielu inicjatywom Pana Dyrektora, Muzeum może szczycić się dziś unikalnymi ekspozycjami jak zbiór renesansowych kafli z XVI wieku, który przez lata był pieczołowicie uzupełniany i ewidencjonowany czy bogata kolekcja numizmatów antycznych.

W realizację dynamicznej misji rozwoju i podniesienia prestiżu Muzeum Regionalnego w Chojnowie wpisuje się aranżacja sal wystaw stałych opracowana według pomysłu pana Janusa, których ukoronowaniem jest sala z ekspozycją obrazującą zabudowę XVIII wiecznego Chojnowa.

Pan Dyrektor to inicjator nowych rozwiązań prezentacji unikalnych zbiorów, w szczególności lokalnych wyrobów złotniczych, jak cenny puchar chojnowskiego złotnika Baltazara Pohla pozyskany na aukcji antyków w Niemczech przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Dyrektor zainicjował utworzenie sali im. dr Zygmunta Ryżewskiego, którą zdobią unikatowe sgraffita z XVI wieku.

Ponadto od wielu lat w Muzeum realizowany jest ambitny program 6 wystaw czasowych rocznie, głównie poświęconych dawnemu rzemiosłu artystycznemu i sztuce współczesnej.
Nowe spojrzenie na otoczenie Muzeum, które wniósł Pan Dyrektor poskutkowało stworzeniem lapidarium w muzealnym ogrodzie, gdzie m.in. prezentowana jest fontanna miejska z rynku Chojnowa z końca XIX w. Drugie lapidarium zostało urządzone  w piwnicach muzealnych, tu eksponowana jest renesansowa kamieniarka o niemałej wartości historycznej i materialnej, jak epitafia i zabytkowe chrzcielnice pozyskane z okolic Chojnowa.

Pan Jerzy Janus posiada również zasługi w kształtowaniu poczucia tożsamości i integracji społeczności lokalnej oraz promuje Chojnów i historię przybyłym mieszkańcom miast partnerskich z Niemiec, Francji i Czech.
Działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego to przede wszystkim kreowanie różnych przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych np. Noc Muzeum, która z powodzeniem wpisała się do kalendarza imprez miejskich, stała się popularna i bardzo chętnie odwiedzana nie tylko przez mieszkańców Chojnowa i wielu gości z regionu, w tym roku odbyła się już 8 edycja. Uznaniem cieszyły się także cykliczne Przeglądy Chojnowskiej Plastyki skupiające wokół Muzeum licznych twórców i odbiorców sztuki.

Najważniejsze dokonania w latach:
1990-1995 Badania archeologiczne na terenie dawnego założenia zamkowego, zaowocowały setkami renesansowych kafli.  Po zakończeniu badań urządzono plenerową wystawę archeologiczną.
1991 Oddano po remoncie do użytku lapidarium w piwnicach
1997 Remont sal wystaw czasowych
2004 Konserwacja renesansowego portalu
2008 Remont elewacji i dachu zamku
2009 Udostępniono  lapidarium na terenie ogrodu muzealnego
2010 Remont elewacji i dachu Baszty Tkaczy
2013 Remont wnętrz Baszty Tkaczy
2014 Baszta Tkaczy staje się drugim obiektem Muzeum Regionalnego, otwarcie ekspozycji oraz punktu widokowego
2018 Remont sklepienia czytelni 
2019  Zbiory liczą 2359  eksponatów ( w 1989 – zbiory liczyły 1084  eksponatów )
2019 księgozbiór 6034 książki (w 1989 – księgozbiór liczył 2910 książek)
1989-2019 – ponad 120 wystaw, liczne odczyty, koncerty.

Tyle burmistrz Chojnowa, który w towarzystwie pani sekretarz UM wręczyli pamiątkowy brąz. Specjalną nagrodę wręczył także Jan Skowroński, przewodniczący Rady Miasta. A potem z kwiatami i prezentami ustawiła długa kolejka współpracowników, przyjaciół dyrektora Muzeum...

Piękna uroczystość i wspaniałe wyróżnienie dla osoby wyjątkowej w najnowszej historii Chojnowa. Ale nie zabrakło i akcentu smutniejszego. Jerzy Janus zapowiedział iż w lipcu odchodzi na emeryturę przekazując Muzeum Regionalne w Chojnowie w ręce swojego młodszego następcy.

Fot. Zbigniew Jakubowski

{gallery}galeria/wydarzenia/07-06-19-sesja-w-chojnowie-zasluzony-dla-chojnowa-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

Powiązane wpisy