Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

500-lecie Ołtarza Matki Bożej Krotoszyckiej (FOTO)

KROTOSZYCE. Tegoroczne święto kościelne 15 sierpnia mieszkańcy gminy będą obchodzić niezwykle uroczyście. W ten świąteczny czwartek parafianie miejscowego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uczczą nie tylko swoją patronkę, ale okrągły Jubileusz ołtarza Matki Bożej Krotoszyckiej – 500- lecie jego powstania. Z tej okazji odpustową mszę św. odprawi o godz.13.00 ksiądz Biskup Stefan Cichy, zaś po Eucharystii na boisku sportowym odbędzie się specjalny festyn odpustowy z wieloma atrakcjami...

500-lecie Ołtarza Matki Bożej Krotoszyckiej (FOTO)

Jeszcze trzy lata temu ani proboszcz parafii, ani inni księża lub ktokolwiek z mieszkańców Krotoszyc nie przypuszczał, iż spoglądając na ołtarz w swoim kościele patrzy na coś wyjątkowego i starego. Dopiero przy okazji naprawienia skutków działania czasu na serce kościoła, którym jest niewątpliwie ołtarz w świątyniach, odkryto jego pochodzenie, a tym samym i wiek.

- Trzy lata temu, z uwagi na stan naszego ołtarza, byliśmy zmuszeni oddać go do renowacji w Krakowie – opowiada historię proboszcz parafii WNMP ksiądz Andrzej Burdziak. - Tam poddano go kompletnym specjalistycznym zabiegom, a przy okazji konserwator znalazł z tyły ołtarza metrykę wypisaną na oryginalnym drzewie. Okazało się, że była tam data 1519 rok. To dało początek poszukiwaniom wszelkim informacjom o tym zabytku, które udało się odszukać w starych, nielicznych co prawda zapiskach oraz albumach Sztuki gotyckiej i barokowej na Dolnym Śląsku z 1924r w Lipsku. Dokumenty i literatura potwierdziła wiek krotoszyckiego ołtarza. Odkrycie bardzo nas zdziwiło, a jeszcze bardziej fakt, że do tej pory byliśmy nieświadomi jaki skarb jest w kościele. Zastanawialiśmy się też wszyscy, jakim cudem taka perełka ostała się i pięknie zachowała się mimo licznych wojen oraz faktu, iż wcześniej w tym miejscu był ewangelicki kościół.

Autorem tego pięćsetletniego ołtarza nazwanego w sztuce Maryja z czterema Dziewicami jest najprawdopodobniej mistrz ze szkoły dolnośląskiej z Domasławia. Ciekawostką jest, że ołtarz w Krotoszycach przypomina budową nastawy najsłynniejszy – Ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackim. Oba dzieła stanowią rodzaj tzw. gotyckiej szafy ołtarzowej, którą można podzielić na 3 części: główną i dwie boczne.

- W części głównej ołtarza Maryja z czterema Dziewicami znajduję się oczywiście Matka Boża z Dzieciątkiem, - podkreśla istotne cechy XVI wiecznego dzieła ks proboszcz Andrzej Burdziak.- Charakterystyczne jest to, że nasza Madonna ma na twarzy różowe policzki tzw.pąsy, co jest wyjątkowe. Poza tym rzadko się zdarza, by mały Jezus trzymał Matkę Bożą za szyję, przytulając się do niej, tak jak to przedstawiono u nas. Jedynymi nieautentycznymi elementami jest berło i korona. Nasza parafia dorobiła Maryi te insygnia, które brakowało i odnowiono koronę.

Po bokach główniej części ołtarzach przymocowane są dwa skrzydła z postaciami czterech świętych kobiet. Te cztery dziewice są to: z po prawej : u góry św. Barbara, na dole – św. Dorota. Po lewe stronie na górze święta Katarzyna, a pod nią - św.Małgorzata szkocka.

- Z opracowań o tym ołtarzu – kontynuuje ksiądz proboszcz - dowiedzieliśmy się, że brakuje mu dolnej części podstawy czyli oryginalnej predelli, która jest zastąpiona inną. Wiemy, że autentyczna przedstawiała postacie wszystkich Apostołów z Panem Jezusem królującym. Nie wiadomo co się stało z oryginałem. 

Parafia WNMP w Krotoszycach bardzo uroczyście postanowiła obchodzić 500. rocznicę powstania ołtarza Matki Bożej Krotoszyckiej przypadające w tym roku. Świętowanie połączyła z inną uroczystością – świętem patronki kościoła. Stało się to możliwe dzięki wielkiej pomocy gminy – wójta Wojciecha Woźniaka, parafian i wielu sponsorom. Dzięki ich wsparciu przygotowano festyn parafialny na boisku sportowym, podczas którego będą organizowane gry, zabawy i odbędzie się wielka loteria odpustowa z cennymi nagrodami .
Najpierw cała jubileuszowa ceremonia odbędzie się w kościele.

Rozpocznie nią pokaz multimedialny o historii ołtarza o godz.12.30. Potem o godz. 13.00 zostanie odprawiona Eucharystia- msza s odpustowa pod przewodnictwem ks Biskupa seniora Stefana Cichego. Dopiero po mszy na boisku podczas festynu przewidziano ciekawe program artystyczny :występ zespołu Artystycznego Żołnierzy Rezerwy „Rota” ze Złotoryi, koncert Kapeli Jana Boduszka z Siemianic, recital ks. Grzegorza Pawlaka, występ zespołu Country z Krotoszyc, a zespół Revers z Czerwonego Kościoła zagra podczas zabawy tanecznej.

Parafia pw WNMP w Krotoszycach zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania z mieszkańcami gminy Krotoszyce Jubileuszu 500 – lecia ołtarza Matki Bożej.

Fot. Ewa Jakubowska

{gallery}galeria/wydarzenia/08-08-19-500-lat-oltarza-matki-bozej-w-krotoszycach-fot-ewa-jakubowska{/gallery}

Powiązane wpisy