Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Uczcili rocznicę Bitwy Warszawskiej (FOTO)

CHOJNÓW. Dziś w całym kraju obchodzona jest 99. rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która odbyła się w dniach 13 – 25 sierpnia w 1920 roku na przedpolach stolicy. Określa się ją mianem „Cudu nad Wisłą”. Triumf Polaków jest uznawany za przełomowy w dziejach świata, wygrana udaremniła komunistom rozprzestrzenianie się na zachodnią Europę. Bolszewicka ekspansja została zatrzymana dzięki odwadze i manewrom Polskiego Wojska.  Uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego w Chojnowie rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Eucharystii przewodniczyli ks. proboszcz Mirosław Makowski i ks. proboszcz Marek Osmulski z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła. Msza ubogacona została śpiewem chóru parafialnego pod kierownictwem Anety Lipy.

Uczcili rocznicę Bitwy Warszawskiej (FOTO)

Święto Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej zbiega się ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Matki w Kościele Katolickim, dlatego przybyli do świątyni szczególnie podziękowali za dary ziemi i roślinność.

- Dzisiejsze święto związane jest także ze szczególną modlitwą za Ojczyznę. Nie tylko chodzi o przywódców i wszystkich żołnierzy, ale przede wszystkim o ducha. Polacy potrafili się zjednoczyć, aby bronić swoich rodzin i narodu. - mówił podczas homilii proboszcz świątyni Mirosław Makowski.

Oficjalnym obchodom towarzyszyło przejście pod Obelisk, gdzie złożono kwiaty jako symbol podziękowania za patriotyczną i nierzadko bohaterską postawę naszych rodaków. Apel Pamięci odczytał komendant Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej Czesław Dul.

Burmistrz Chojnowa Jan Serkies w swoim przemówieniu zaznaczył: - Stoimy przed obeliskiem poświęconym walczącym o Polskę. Pochylamy głowy nad bohaterami tamtych dni, pamiętamy o wielu innych pokoleniach Polaków składających ofiarę krwi w walce o niepodległość. To dzień radości dla narodu mogącego żyć w bezpiecznych granicach, posiadającego silną pozycję międzynarodową oraz będącego członkiem NATO. Współczesna armia stoi na straży bezpieczeństwa odrodzonego po 1989 roku niepodległego i demokratycznego państwa, zawsze podkreślała swój historyczny rodowód i tradycję. Dziękujemy żołnierzom za odwagę, ochronę narodowej tożsamości i codzienną ofiarną służbę – mówił włodarz Chojnowa.

Kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta, gminy, powiatu, kombatanci wojenni, reprezentacja miasta partnerskiego Mnichovo Hradiste, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta Chojnowa.

Fot. Katarzyna Burzmińska

{gallery}galeria/wydarzenia/15-08-19-swieto-wojska-polskiego-w-Chojnowie-fot-katarzyna-Burzminska{/gallery}

Powiązane wpisy