Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jubileusz Madonny Krotoszyckiej (FOTO)

KROTOSZYCE. Parafianie miejscowego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny niezwykle uroczyście uczcili swoją patronkę. Oprócz obchodów WNPM mieszkańcy świętowali okrągły jubileusz 500-lecia powstania ołtarza Matki Bożej Krotoszyckiej. Odpustową mszę św. w krotoszyckiej świątyni odprawił ksiądz Biskup Stefan Cichy w asyście pocztu sztandarowego miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej oraz pocztu sztandarowego polskiego regimentu 3. Pułku Piechoty Irlandzkiej (miłośnicy epoki Napoleońskiej pod dowództwem Czarka Skały-przyp.red.)

Jubileusz Madonny Krotoszyckiej (FOTO)

Przed mszą św. w kościele WNMP odbyła się multimedialna prezentacja poświęcona ołtarzowi Matki Bożej Krotoszyckiej, którego historyczną wartość, wiek i rodowód odkryto przypadkiem podczas prac konserwatorskich zaledwie 3 lata temu. Przygotowano również małą inscenizację nawiązującą do postaci czterech dziewic, które oprócz Matki Bożej przedstawione są po bokach ołtarza. Ustylizowane dziewczynki na postacie tych świętych kobiet - czyli na św.Katarzynę, św. Dorotę z Cezarei, św. Barbarę oraz św. Małgorzata Szkocka - opowiedziały o drodze do świętości niewiast, które odgrywają.

- To niezwykły moment w historii nie tylko naszej parafii, ale i całej gminy Krotoszyce - mówił po wyjściu z kościoła wójt Wojciech WOŹNIAK. - To wydarzenie wpisuje się w historię Polski.

- Trzy lata temu, z uwagi na stan naszego ołtarza, byliśmy zmuszeni oddać go do renowacji w Krakowie – opowiada historię proboszcz parafii WNMP ksiądz Andrzej Burdziak. - Tam poddano go kompletnym specjalistycznym zabiegom, a przy okazji konserwator znalazł z tyłu ołtarza metrykę wypisaną na oryginalnym drzewie. Okazało się, że była tam data 1519 rok. To dało początek poszukiwaniom wszelkim informacjom o tym zabytku, które udało się odszukać w starych, nielicznych co prawda zapiskach oraz albumach Sztuki gotyckiej i barokowej na Dolnym Śląsku z 1924r w Lipsku. Dokumenty i literatura potwierdziła wiek krotoszyckiego ołtarza. Odkrycie bardzo nas zdziwiło, a jeszcze bardziej fakt, że do tej pory byliśmy nieświadomi jaki skarb jest w kościele. Zastanawialiśmy się też wszyscy, jakim cudem taka perełka ostała się i pięknie zachowała się mimo licznych wojen oraz faktu, iż wcześniej w tym miejscu był ewangelicki kościół.

Ksiądz Burdziak podziękował Tadeuszowi Samborskiemu iż w czasach kiedy wchodził w skład zarządu Urzędu Marszałkowskiego parafie w gminie Krotoszyce zawsze mogły liczyć na finansowe wsparcie UMWD.

Po odpustowej mszy św kontynuacja obchodów święta patronki parafii i 500-lecia ołtarza odbyła się na boisku sportowym w Krotoszycach. Tutaj role gospodyń przejęły na siebie: sekretarz Urzędu Gminy Anna RABSKA i była wójt a obecnie radna Powiatu Legnickiego - Beata Castañeda Trujillo kapitalnie się prezentując w stroju ludowym. 

Piękny koncert dał zespół Artystyczny Żołnierzy Rezerwy „Rota” ze Złotoryi, ale słuchano także koncertu Kapeli Jana Boduszka z Siemianic, recitalu ks. Grzegorza Pawlaka czy występu zespołu Country z Krotoszyc. Był Biwak Napoleoński, Stowarzyszenie KRYZA przygotowało prezentację militariów.

Fot. Zbigniew Jakubowski

{gallery}galeria/wydarzenia/15-08-19-500-lat-oltarza-matki-bozej-w-krotoszycach-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

Powiązane wpisy