Rzecznik praw konsumenta jeździ po powiecie
POWIAT LEGNICKI. Pracownicy Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów wypełniając obowiązki w powiecie legnickim prowadzą akcje skierowaną przeciwko nieuczciwym pokazom handlowym, jak również licznym pokazom pseudomedycznym reklamującym się jako bezpłatne badania medyczne. Jest to akcja zainicjowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jak również konsekwencja wcześniejszych działań Miejskiego Rzecznika Konsumentów skierowanych do przedsiębiorców.
Jak wskazuje rzecznik Tomasz Strojek, mimo że udało się skutecznie ograniczyć liczbę pokazów, odbywają się ona nadal i zapewne będą się odbywać, dopóki znajdą się chętni do uczestniczenia w nich. Apele były również kierowane za pośrednictwem masowych środków przekazu do mieszkańców Legnicy i powiatu legnickiego.
- Chcąc dotrzeć z przekazem do szerszego grona mieszkańców, jeździmy po terenie całego powiatu i rozmawiamy na ulicach z mieszkańcami, przekazujemy niezbędne informacje o przysługujących prawach konsumenckich mieszkańcom, jak również, a może przede wszystkim, ostrzegamy przed uczestnictwem w pokazach handlowych. Zachęcamy również, by te osoby taką informację przekazywały rodzinie i znajomym. Można nas spotkać na terenie wszystkich gmin Powiatu Legnickiego. Dziś rozmawialiśmy z mieszkańcami Chojnowa oraz Miłkowic, jutro odwiedzamy gminę Kunicę oraz Prochowice, natomiast w piątek pojawimy się w gminie Legnickie Pole i Rui oraz w Krotoszycach - dodaje Strojek.
Starsi konsumenci są często narażeni na nieuczciwe praktyki podczas sprzedaży na prezentacjach. Handlowcy wykorzystują ich problemy ze zdrowiem. Zapraszają na spotkania, których rzekomym celem są bezpłatne badania, a w rzeczywistości odbywa się tam sprzedaż produktów. Głównie seniorzy podczas pokazów ulegają manipulacją, wprowadzani są w błąd lub mają problemy z późniejszym odstąpieniem od umowy.
Akcja UOKiK ma też przypomnieć, że w przypadku umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa (np. na pokazach) zawsze obowiązuje zasada, że konsument może od niej odstąpić w ciągu 14 dni. Nie ufaj całkowicie zapewnieniom sprzedawcy – samodzielnie poszukaj w umowie informacji o tym, czy masz prawo odstąpienia od umowy. Jeżeli sprzedawca unika odpowiedzi na pytanie, namawia do podpisania kontraktu bez czytania – nie ulegaj presji. Obowiązuje to, co jest napisane w umowie, a nie zapewnienia sprzedawcy. Należy również pamiętać, że jeżeli już weźmiemy udział w takim pokazie, sprzedawca powinien poinformować nas o prawie do odstąpienia od umowy oraz wręczyć nam wzór oświadczenia, które pomoże nam tego dokonać. Jeżeli tego nie zrobi, to i tak formularz możemy sporządzić samodzielnie