Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ścinawa z Prochowicami budują rowerową autostradę (FOTO)

PROCHOWICE. Dwa samorządy wiodące w zakresie budowy rowerowej infrastruktury na Dolnym śląsku : Prochowice i Ścinawa zacieśniają współpracę w zakresie realizacji kolejnego etapu Odrzańskiej Drogi Rowerowej na trasie nieczynnej linii kolejowej Kobylin - Legnica. Dzisiaj w Prochowice porozumienie w tej sprawie podpisali: burmistrzowie: Alicja SIELICKA i Krystian KOSZTYŁA oraz przewodniczący Rad Gminnych: Maria MAĆKOWIAK i Marek SZOPA. - Rozwijając cały projekt współpracujemy z burmistrz Alicją Sielicką, Prochowice widzą potencjał tego przedsięwzięcia. Oprócz połączenia ekologiczną i naprawdę malowniczą trasą naszych dwóch miast docelowo, myślimy również o dotarciu z Prochowic do Rogowa Legnickiego i przez most na Odrze do samego Lubiąża po drugiej stronie rzeki, a więc do niezwykłej atrakcji jaką jest znajdujący się tam pocysterski klasztor. Chcemy powiązać drogę rowerową z ofertą żeglowania po Odrze, co w przyszłości ma stanowić atrakcyjną ofertę turystyki weekendowej. W nasze plany włączył się także samorząd Wołowa i burmistrz Dariusz Chmura, wszyscy współpracujemy przy realizacji tego przedsięwzięcia w ramach Stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna - mówił burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

Ścinawa z Prochowicami budują rowerową autostradę (FOTO)

 - Było nierozsądne nie współpracować w ramach Stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna z burmistrzem Krystianem KOSZTYŁĄ nad tym ciekawym pod wieloma względami., nie tylko turystycznymi, ale i gospodarczymi projektem - dodał burmistrz Prochowic Alicja SIELICKA. - Ta inwestycja wkomponowuje się w gospodarczy projekt przywrócenie pełnej żeglowności na Odrze. W Lubiążu powstanie swoiste centrum rowerowo-wodne, a na naszym terenie w Rogowie rząd planuje powstanie portu rzecznego . 

Już pod koniec 2018 roku w Ścinawie do użytku została oddana pierwsza część ścieżki rowerowej w ciągu przebudowanej ulicy Legnickiej, wydłużona do nieczynnego przejazdu kolejowego na drodze w kierunku Ręszowa. Łącznie w pasie powiatówki wybudowano wówczas około 2 kilometrów oświetlonej trasy dla cyklistów.

Rok 2020 stoi pod znakiem kończenia budowy prawdziwej rowerowej autostrady wiodącej ze Ścinawy do Wielowsi( przewidziany termin zakończenia inwestycji to wrzesień, ale jak zapowiedział burmistrz Kosztyła - najprawdopodobniej jeszcze przed wakacjami będzie można śmigać po drodze). W tym samym czasie Prochowice wybudowały 3 km ścieżek rowerowych, które zostaną wkomponowane w Odrzańską Drogę Rowerową. 

Podpisanie dzisiaj listu intencyjnego między dwoma samorządami zakłada kontynuowanie budowa rowerowej autostrady z Gromadzynia peryferiami Prochowic w kierunku Rogowa Legnickiego . Już w chwili obecnej Stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna przystąpiła do opracowania dokumentacji kolejnego etapu tej inwestycji. Potem wspólnie Ścinawa z Prochowicami  poszukają dofinansowania z zewnątrz, co biorąc dotychczasową skuteczność gospodarzy obu gmin pod tym względem nie wydaje się być zadaniem trudnym do zrealizowania.

Łączny koszt realizacji zadania( 3 etapy) wyniesie 4.460.810,63 zł. 

Podczas podpisywania listu intencyjnego przypomniano o działania zmierzających do skomunikowania rowerowego z Lubiążem via Malczyce gmin powiatu jaworskiego z Wądrożem Wielkim i Jaworem w pierwszej kolejności .

{gallery}galeria/wydarzenia/05-06-20-porozumienie-prochowic-ze-scinawa-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

Powiązane wpisy