Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Pobożny stracił głowę. Możesz stracić ją i ty! (FOTO)

Bitewna zawierucha, tętent koni, zwarte w boju miecze, do tego oryginalne mongolskie jurty czy wreszcie gry i zabawy plebejskie. Legnickie Pole chce z rozmachem, jakiego jeszcze nie było, uczcić 775. rocznicę bitwy pod Legnicą.

Pobożny stracił głowę. Możesz stracić ją i ty! (FOTO)

By wiernie odtworzyć to, co działo się przed wiekami - bitwę pod Legnicą z 1241 roku odgrywać będzie ok. stu osób z różnych grup rekonstrukcyjnych.   

- Rycerstwo księcia Henryka II, władcy całego Ślaska, obroni was przed najeźdźcą. Zobaczcie to na własne oczy w Legnickim Polu! - zachęca, ubrany w średniowieczną kolczugę i uzbrojony  w ostry miecz, Tomasz Sokołowski z grupy Pokazy historyczne.pl.

- Będzie się działo! „Legnickie Pole - tu stracisz głowę”- takie jest hasło. Na 2 dni nasza miejscowość zmieni się w średniowieczną osadę, a zwieńczeniem będzie rekonstrukcja bitwy pod Legnicą z 1241 r. Mieliście tu państwo okazję zobaczyć, że to walka nie na żarty! - mówi Henryk Babuśka, wójt gminy Legnickie Pole, nawiązując do kontuzji, jakiej nabawił się jeden z uczestników krótkiej inscenizacji promującej majowe wydarzenia.

- Walczyliśmy i trochę na tej scenie mało miejsca było. Tak się czasem zdarza - mówi Tomasz Pieńkus z grypy "Pokazy historyczne", który z tej inscenizacji wyszedł z podbitym okiem.  

Rekonstrukcję bitwy na polach między Legnickim Polem a Gniewomierzem zaplanowano na 2 -go maja, ale piknik historyczny rozpocznie się w Legnickim Polu już dzień wcześniej.

- Przygotowania do imprezy rozpoczęły się już w październiku. Włączyli się w nie ludzie nie tylko z terenu naszej gminy, ale z całej Polski. Szyliśmy stroje, uczyliśmy się charakteryzacji, przygotowywaliśmy strzały, które szybują na 30 metrów. Rynek zmieni się w miejsce rodem ze średniowiecza - pojawi się nawet stanowisko kata – mówi Ewa Łukaszów – Kowalik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Legnickim Polu.

Do Legnickiego Pola ściągną nie tylko Mongołowie - rekonstruktorzy. Będą i prawdziwi goście z Mongolii, ambasada tego kraju zaangażowała się bowiem w organizację tego wydarzenia. 

Co ważne, wstęp na wszystkie wydarzenia 1 i 2 maja w Legnickim Polu jest wolny.

{gallery}galeria/wydarzenia/14-04-16-konferencja-piknik-historyczny-fot-jagoda-balicka{/gallery}

Powiązane wpisy