"Okupacja Prochowic" rozpocznie Biwak Historyczny
PROCHOWICE/LEGNICA. "Śląsk jest już wolny, wczoraj wypędziłem ostatnich Francuzów przez granicę do Saksonii" - informował w liście swą żonę 1 września 1813 r. głównodowodzący Armii Śląskiej feldmarszałek Gebhard Leberecht von Blücher. Wyparcie wojsk napoleońskich ze Śląska było efektem trzech stoczonych w ciągu kilku dni bitew: nad Kaczawą (Katzbach), pod Płakowicami (Plagwitz) i Gryfowem (Greiffenberg), z których ta pierwsza odegrała rolę kluczową. "Bitwa nad Kaczawą i jej znaczenie była jedną z najważniejszych" - głosił oficjalny komunikat sztabu armii sprzymierzonych po bitwie stoczonej 26 sierpnia 1813 r. między wojskami francuskimi marszałka Étienne Macdonalda i siłami prusko-rosyjskimi pod dowództwem Blüchera.
W walkach u ujścia Nysy Szalonej do Kaczawy poległo lub zmarło potem z ran tysiące żołnierzy francuskich, pruskich i rosyjskich. Wśród pomników zwycięskich wodzów i pruskiej chwały, jakoś nie poświęca się im zbyt wiele miejsca .Kilkanaście obelisków ,pomników na terenie powiatu legnickiego poświęconych jest wojskom Napoleona. W rocznicę pamiętnej bitwy nad Kaczawą w Prochowicach i Legnicy organizowany jest BIWAK HISTORYCZNY , który jak się wydaje będzie wierną rekonstrukcją wydarzeń sprzed ponad 200 lat na tych terenach.
Co ciekawe i pewnie mało kto wie , ale Napoleon Bonaparte w Legnicy przebywał dwukrotnie: 27-29 maja oraz 5-6 czerwca 1813 r. I pewnie pojawi się i obecnie. Setki rekonstruktorów z niezwykła historyczną starannością o każdy detal przygotowało dwa plenerowe widowiska. W piątek w sercu PROCHOWIC odbywać się będzie rekonstrukcja "okupacji Prochowic". Warto nadmienić iż podczas wojen napoleońskich w 1813 roku podczas bitwy nad Kaczawą w Prochowicach stacjonowało blisko 10 tysięcy żołnierzy.
W sobotę od wojsk napoleońskich i Prusaków zaroi się w Legnicy. Tutaj odbędzie się na legnickim Rynku parada wojskowa, a potem rekonstrukcja jednej z wielu potyczek w Parku Miejskim.
Impreza pod patronatem Prezydenta Legnicy Tadeusza KRZAKOWSKIEGO i Starosty LEGNICKIEGO Adama BABUŚKĘ zapowiada się fascynująco nie tylko dla miłośników historii a w szczególności dla miłośników epoki Cesarza Napoleona.