Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Rudolf Wilhelm Moritz Honorowym Obywatelem Miasta Chojnowa

CHOJNÓW. Kolejna wizyta mieszkańców niemieckiego miasta partnerskiego Egelsbach i 15.lecie podpisania umowy partnerskiej stały się okazją do niecodziennej uroczystości. Rada Miejska Chojnowa  nadała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Chojnowa Rudiemu Moritzowi. „Zważywszy na szczególne osiągnięcia w działalności, która oprócz powszechnego uznania i szacunku daje także wyraz serdecznych więzi z naszym Miastem, Rada Miejska Chojnowa chcąc wyróżnić Pana Osobę i Jego zasługi oraz utrwalić w pamięci współczesnych i przyszłych pokoleń postanowiła nadać Panu Rudolfowi Wilhelmowi Moritzowi tytuł HONOROWEGO OBYWATELA MIASTA CHOJNOWA”.

Rudolf Wilhelm Moritz Honorowym Obywatelem Miasta Chojnowa

Wniosek do Rady złożyło Chojnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Miast Partnerskich.

W uzasadnieniu czytamy:
Pan Moritz jest wielkim orędownikiem partnerstwa i propagatorem wiedzy o naszym mieście, jego historii, zabytkach i mieszkańcach. Pod jego patronatem w Egelsbach odbywały się liczne wystawy ilustrujące atrakcyjność Chojnowa oraz spotkania informacyjne o naszym mieście.

Jako człowiek o dużej wrażliwości społecznej zaangażował się w pomoc humanitarną. Za jego sprawą do placówek medycznych - Przychodni Rejonowej, Dolnośląskiego Ośrodka Pielęgnacyjno­ Rehabilitacyjny Niebieski Parasol - trafiły liczne dary zorgani zowanych przez Pana Moritza zbiórek - m.in. wózki inwalidzkie, chodziki, aparaty słuchowe, glukometry, pościele, odzież...

W ramach partnerskiej współpracy wspiera też bezpośrednie kontakty mieszkańców obu miast. Za jego sprawą chojnowianie uczestniczyli w wielu atrakcyjnych wizytach. Jako burmistrz i potem, jako prezes kulturalnego stowarzyszenia EKU, miał na uwadze także kontakty między młodzieżą i środowiskiem kultury ­ przykładem jest wymiana sportowców (np. udział młodzików z Niemiec w zawodach piłki nożnej w Chojnowie i piłkarzy z młodzieżowych sekcji Klubu Sportowego Chojnowianka w turnieju w Egelsbach), czy zespół taneczny Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, który na zaproszenie Pana Rudiego był atrakcją części artystycznej oficjalnego wieczoru podczas jednej z wizyt, a prezentacja w Egelsbach prac Gildii Artystów Chojnowa zaowocowała wystawą niemieckich artystów w Baszcie Tkaczy. Te działania z pewnością przyczyniły się do nawiązania trwałych przyjaźni i wyzbycia się uprzedzeń. Rudi Moritz spontanicznie (nieoficjalnie) brał udział w uroczystościach naszego miasta. Kilkukrotnie, wraz z przyjaciółmi z Egelsbach, maszerował w korowodzie otwierającym Dni Chojnowa sprawiając niespodziankę władzom i mieszkańcom.

Oddany idei partnerstwa czynił i czyni wiele starań, by utrzymać wieloletnią tradycję naszego partnerstwa. Żywo interesuje się aktualnymi sprawami Chojnowa, zawsze gotowy jest nieść pomoc. W ostatnim czasie, tuż po ogłoszeniu pandemii zaoferował wsparcie w postaci przekazania przyłbic dla mieszkańców, a po wybuchu wojny na Ukrainie zorganizował transport z niezbędnymi artykułami w ramach pomocy humanitarnej.

Rudi Moritz uważa, że partnerstwo miast musi być zawsze apolityczne. W centrum uwagi jest tylko człowiek. Jego zdaniem zgodne, oparte na wzajemnym szacunku współistnienie, to konieczność. Ze wszech miar pragnie uświadamiać, jak ważny jest pokój, empatia i międzynarodowa przyjaźń.
Oceniając całokształt działalności Rudiego na rzecz naszego miasta i budowanie dobrych relacji polsko - niemieckich, uważamy, że jako popularyzator wiedzy o Chojnowie, jego historii i życiu chojnowian, przyczynił się do promocji naszego miasta i w pełni zasługuje na tytuł Honorowego Obywatela Miasta Chojnowa.

Akt nadania wręczył Rudiemu Moritzowi Przewodniczący Rady Miejskiej Chojnowa Jan Skowroński.

- To dla mnie ogromne zaskoczenie, radość i wielkie wyróżnienie – mówił ze wzruszeniem w głosie Rudi Moritz. – Dla mnie to także symbol przyjaźni i gest utwierdzający w przekonaniu, że można zabliźnić historyczne rany. Serdecznie dziękuję za ten tytuł – jestem poruszony i bardzo wdzięczny…

Rudi Moritz jest piątą osobą figurującą w poczcie Honorowych Obywateli naszego miasta. Ten sam tytuł otrzymali wcześniej Guus Eltink, Ks. Biskup Józef Pazdur, Dieter Schroeder, Ks. Prałat Tadeusz Jurek.

Powiązane wpisy