Bitwa pod Legnicą. Książę stracił głowę (FOTO)
LEGNICKIE POLE. Występy zespołów tj.: RODERYK, JAR, MONGOL AYALGUU, REMDIH, pokaz Alchemii, pokazy sokolników i pokazy tańców dawnych to tylko niektóre z atrakcji w Legnickim Polu. Ale to najważniejsze wydarzenie rozpoczęło się w upalne sobotnie popołudnie w sercu stolicy gminy. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wraz z tysiącami widzów przenieśliśmy się do średniowiecznej rzeczywistości. Rozegrała się tu wielka Bitwa pod Legnicą – bitwa, w której armia najeźdźców ze Wschodu starła się z wojskami księcia Henryka Pobożnego.
Rycerze na koniach, kurz bitewny, pot i krew. Nie zabrakło lecących wysoko strzał oraz brzęku zbroi i skrzyżowanych mieczy. Ponad 100 rekonstruktorów odtworzyło Bitwę pod Legnicą z 1241 roku.
Przypomnijmy, że 9 kwietnia 1241 r. polskie i europejskie rycerstwo stoczyło bitwę z armią mongolską. Wydarzenie to zapisało się w historii, jako jedno z największych w obronie wartości chrześcijańskich. W bitwie poległ książę Henryk Pobożny, syn świętej Jadwigi. Choć bitwa była przegrana, jednak walka w obronie wolności, wiary i chrześcijańskiej kultury Śląska i Polski zatrzymała pochód Mongołów na zachód Europy.
Bój szedł o bramy Europy. Henryk II Pobożny dzielnie stawił czoła mogolskiej hordzie. Historii nie da się zmienić, więc tak jak było w 1241 r., książę Henryk i tym razem stracił głowę. Ta bitwa, choć przegrana, przeszła do historii jako jedna z ważniejszych dla całej Europy. Zatrzymała pochód mongolski na zachód. Tę historię rekonstruktorzy przypomnieli wszystkim zgromadzonym w Legnickim Polu.
- Bitwa pod Legnicą miała dla całego naszego państwa daleko idące skutki, stając się doniosłym symbolem i niezwykle ważnym wydarzeniem w historii Śląska i Polski” - napisała marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek w liście skierowanym do Uczestników i Organizatorów wczorajszego wydarzenia pn. Legnickie Pole 1241. Również Honorowy Patronat jaki objął nad tegoroczną inscenizacją Prezydent RP Andrzej Duda, to niesamowite wyróżnienie dla naszego regionu - podkreśla Piotr KARWAN, radny sejmiku dolnoslaskiego, który brał udział we wczorajszym wydarzeniu wspólnie z Tytusem CZARTORYSKIM, przewodniczącym sejmikowej Komisji Kultury, Nauki i Edukacji.- Dostrzegając symbolikę historyczną wydarzenia oraz jego znaczenie w historii Polski i naszego regionu, inscenizacja wsparta została również przez samorząd wojewodztwa dolnoslaskiego oraz Fundację KGHM Polska Miedź. Radny Karwan wspomina, że kiedy Jan Paweł II stanął na legnickiej ziemi, określił Bitwę pod Legnicą jako jedną z ważniejszych w dziejach Europy. W homilii wygłoszonej w 1991 roku w Koszalinie zestawił ją wręcz na równi z wiktorią wiedeńską i zwycięską Bitwą Warszawską z 1920 roku. Ziemia legnicka to miejsce historyczne – miejsce, na którym książę piastowski Henryk II Pobożny stawił czoło najeźdźcom ze wschodu. W tym miejscu serdecznie dziękuje wszystkim, którzy kultywują pamięć o tym niezwykle ważnym w dziejach Polski wydarzeniu, życzę wytrwałości i dalszych sukcesów, które rozsławiają naszą małą Ojczyznę, konkluduje radny Piotr KARWAN.
Fot. Ewa Jakubowska{gallery}galeria/wydarzenia/18-06-22-bitwa-pod-legnickim-polem-fot-ewa-jakubowska{/gallery}