Rżną las na potęgę (FOTO)
MIŁOGOSTOWICE. Trwa wycinka przepięknego lasu w Miłogostowicach. Pod piłę poszły m.in dorodne sosny, buki i dęby, a ciężki sprzęt zdewastował leśne drogi i dróżki. Wycinkę od 20 marca do 20 kwietnia Nadleśnictwo w Legnicy przeprowadza w kilku miejscach lasu jednocześnie, ignorując, że w tym terminie przypada okres lęgowy ptaków (trwa od 1 marca do 15 października ), od marca do maja rodzą się dziki (w których to lasach jest bardzo dużo), a za chwilę powinny pojawić się małe sarny. Wycinka to w zasadzie nieustające rżniecie drzew, bo odbywa się sukcesywnie i systematycznie dwa razy każdego roku, i polega albo na wycięciu wytypowanych zdrowych drzew - przerzedzeniu drzewostanu (czyli w języku leśniczym trzebieże w celu rozluźniania zwarcia) lub zrębu większego obszaru. My załączamy wybrane zdjęcia z wycinki, które odbyły się, począwszy od lutego 2022 do kwietnia 2023 roku. Te ostanie przedstawiają krajobraz jak po apokalipsie lub po tornadzie.
Lasy w Miłogostowicach to miejsce, które uwielbiają nie tylko miejscowi, ale i mieszkańcy okolicznych miejscowości, w tym Legnicy. O każdej porze roku można spotkać tu spacerujące rodziny z dziećmi, rowerzystów czy uprawiających nordic walking . Bogate w zasoby leśne przyciągały latem amatorów jagód, a jesienią grzybiarzy. Częstym widokiem w tamtejszych były stadka saren, które pasły się lub przebiegły przez drogę.
Niestety patrząc na ubywające corocznie połacie, w niedługim czasie może okazać się to wszystko historią. Bo choć jak pisze na swoich stronach Nadleśnictwo Legnica ".... leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania", chodząc po miłogostowickim lesie trudno dojrzeć nowe szkółki leśne, a te które istnieją wydają się mocno zaniedbane (przy jednej bardzo zarośniętej chwastami zdemontowano parę miesięcy temu ogrodzenie - przestała być szkółką bo nic tam już nie rośnie?). Nie widać, aby Nadleśnictwo wykonywało tzw. czyszczenie wczesne i późne, do czego jest zobowiązane, na co wskazuje stan szkółek. Za to co chwilę, można natknąć się na wykarczowane przestrzenie, których niestety przybywa.
Paradoksalnie w Miłogostowicach 9 lat temu na terenie Nadleśnictwa Legnica powstała szkółka kontenerowa i polowa, która ma produkować 5 mln sadzonek rocznie. Ułamek tych sadzonek Nadleśnictwo Legnica bezpłatnie rozdaje w ramach różnych akcji - np SadziMY. Chętnych niestety jest mało - drzewa - buki, sosny, modrzewie czy dęby wydaje się w ilości 100-200 sadzonek.
22 kwietnia w ramach Dnia Ziemi Nadleśnictwo również będzie rozdawać sadzonki (za przyniesione elekroodpady) gdyż, jak podkreślają na stronie " ...to największe święto naszej planety.... Ma ono na celu promowanie postaw proekologicznych oraz uświadamianie, jak wielki wpływ na kondycję i przyszłość Ziemi ma każdy człowiek." Patrząc jednak dziś na las w Migołostowicach trudno uwierzyć w te deklaracje.
Dodajmy, że odtworzenie lasu trwa bardzo długo - dąb żyje około 700 lat, proces rośnięcia kończy się w wieku 120 lat, w wieku 5 lat osiąga 80 cm! Aby osiągnąć 150 cm wysokości świerk potrzebuje 7 lat, jodła 10 lat, zaś sosna po 10 latach ma 3 metry. Sadzonki, które są rozdawane mają 10-20 cm.
Zgodnie z przyjmowaną przez Lasy Państwowe doktryną wielofunkcyjnej zrównoważonej gospodarki leśnej, funkcja gospodarcza (wycinki drzew) nie powinna być wiodącą funkcją dla lasu. Dlatego, w związku z powtarzającymi się wycinkami, mamy wątpliwości dotyczące z wypełnianiem tej naczelnej strategii i zwróciliśmy się do Nadleśnictwa Legnica z pytaniami odnośnie wycinki lasów w Miłogostowicach w ramach programu 2017-2026?
Na koniec wszyscy, którzy pragną dowiedzieć się czy w okolicy gdzie mieszkają planowane jest wycięcie lasu mogą to sprawdzić na stronie lasyiobywatele.pl
Strona powstała z inicjatywy społecznej w obronie lasów - mapa pokazuje udokumentowane i planowane wycinki. Zawarte są w niej również informacje dotyczące petycji mieszkańców, art. prasowe, dialogi z Lasami Państwowymi itd. Działaj - zanim wytną Twój las.