E. Hoszowska: biogazownia w Piotrówku tylko za zgodą mieszkańców
KUNICE. Protestują przeciwko budowie biogazowni mieszkańcy w powiecie jaworskim (gm. Paszowice), ale i w powiecie legnickim pojawiło się ognisko niepokoju i protestu.
Na stronie BIP Kunice umieszczone zostało zawiadomienie – obwieszczenie o wszczęciu postępowania i wystąpienia do organów współdziałających w sprawie budowy biogazowni rolniczej o wydajności do 8,4 mln m3 biometanu netto na działce 147/3 w Piotrówku
Inwestorem ma być XBG 11 sp z o.o. z Warszawy. https://www.bip.kunice.pl/Document/7100
Inwestycja mająca w planach produkowanie 8,5 mln m sześć. biometanu ta nie podoba się mieszkańcom Piotrówka. Sprawę nagłośnił red. Andrzej Andrzejewski z Radia Wrocław oddając m.in. głos mieszkańcom Piotrówka w gminie Kunice: - Nikt z nami tego nie konsultował, jesteśmy zaskoczeni i nie zgodzimy się na budowę tej biogazowni.
Po stronie mieszkańców stanęła była już zastępczyni wójta Kunic i zarazem kandydat na wójta w kwietniowych wyborach samorządowych - Ewa HOSZOWSKA: - Tego typu inwestycja powinna być poprzedzona spotkaniami inwestora z mieszkańcami, którzy obawiają się o jej wpływ na ich zdrowie i komfort życia. Jako kandydat na wójta Gminy Kunice zrobię wszystko aby powstanie biogazowni było możliwe jedynie po zaakceptowaniu tego faktu przez WSZYSTKIE osoby, które będą narażone na oddziaływanie biogazowni.
Gmina powinna zaciągnąć opinii swoich mieszkańców, umożliwić im zapoznanie się z technologią, zagrożeniami środowiskowymi związanymi z powstaniem tego typu inwestycji , tak jak to się dzieje w kilku miejsca na mapie Polski. - tłumaczy Ewa HOSZOWSKA. - Wokół biogazowni jest dużo faktów i mitów ale decyzja powinna być podjęta z uwzględnieniem zdania mieszkańców gminy Kunice Nasi mieszkańcy pokazali, że są walecznymi w roku 2020 kiedy pikietowali przeciwko plano budowy spalarni opon przy Pątnowie Legnickim. Mam nadzieje, że obecnie nie dojdzie do protestów społecznych. Przykład Piotrówka w naszej gminie to przykład tego, że samorządowcy muszą funkcjonować transparentnie na każdym etapie podejmowania decyzji w zarządzaniu gminą. Budowanie obiektów typu biogazownia to nie jest złe rozwiązanie dla zagospodarowywania odpadów. Musi jednak wszystko odbywać się w całkowitym partnerstwie z mieszkańcami.