Święto Plonów gminy Chojnów w Okmianach (FOTO)
GMINA CHOJNÓW. Po pięciu latach ponownie Okmiany, w gminie Chojnów, były gospodarzem gminnego Święta Plonów. Nabożeństwem polowym oraz częścią oficjalną, w trakcie której przekazano na ręce Wójta Andrzeja PYRZA tradycyjny chleb dożynkowy, rozpoczęło się tegoroczne święto plonów gminy Chojnów. Rolnicy i nie tylko wspólnie uczcili zakończenie żniw. Wydarzenie swoją obecnością licznie zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Legnickiego z wicestarostą Janiną MAZUR na czele, był burmistrz Chojnowa Jan SERKIES, członek władz Powiatu Legnickiego Krzysztof SOWIŃSKI, radni powiatowi, przedstawiciele lokalnych instytucji, służb mundurowych oraz duchowieństwa. Gośćmi specjalnymi byli posłowie; Tadeusz SAMBORSKI i minister, poseł Robert KROPIWNICKI. Nie zabrakło radnych Sejmiku - Jarosława RABCZENKO i Pawła GRABKA.
- Dzisiejsze święto jest piękne - mówił wójt Andrzej PYRZ - To czas podziękowania za zebrane tegoroczne zbiory, to czas podziękowania rolnikom, którzy z ogromnym wysiłkiem pracują na swojej ziemi aby nam wszystkim chleba nie zabrakło. W symbolicznym bochenku chleba, który otrzymaliśmy od starostów dożynek, mieści się trud rolniczej pracy, ale także trud pracy młynarzy, piekarzy oraz wszystkich ludzi, którzy pracują na rzecz rolnictwa - dodał. Dożynki to święto nie tylko rolników, ale wszystkich mieszkańców naszej gminy. Dziś wieś zmienia się dynamicznie i coraz mniej osób utrzymuje się z pracy na roli, natomiast coraz więcej mieszkańców dba o dobro wspólne, a nasze wsie pięknieją. Szerokim strumieniem do gminy Chojnów płyną pieniądze z tzw. źródeł zewnętrznych. Instrumenty partycypacyjne, które oddajemy do rąk mieszkańców, skutkują od kilku lat takim ogromnym zaangażowaniem mieszkańców.

W części oficjalnej przekazano na ręce wójta Andrzeja PYRZA tradycyjny chleb dożynkowy. Okazały bochen chleba przekazali starostowie Święta Plonów. W tym roku te zaszczytne obowiązki pełnili Zofia Pieprz oraz Sławomir Gruca.
Zofia Pieprz pracuje zawodowo. Od dwóch kadencji pełni funkcję sołtysa sołectwa Okmiany. wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne. Jest dumną matką i babcią. Pani Zofia czynnie uczestniczy w życiu wsi to działaczka na rzecz rozwoju swojej małej ojczyzny. Jest członkinią zarządu Koła Gospodyń Wiejskich „Raszynianki” oraz liderem grupy odnowy wsi Okmiany. To przykład kobiety przedsiębiorczej, która zarówno w rolnictwie jak i w życiu społecznym działa z pasją. Wraz z KGW realizuje różne inicjatywy, promuje lokalne dziedzictwo, integruje społeczność Okmian i okolic. W wolnych chwilach oddaje się czytaniu książek oraz pielęgnacji kwiatów, które przynoszą jej wiele radości.
Sławomir Gruca z wykształcenia rolnik od urodzenia mieszkaniec wsi Strupice. Z pracą na roli jest związany od najmłodszych lat. Miłość do ziemi wyniósł z rodzinnego domu. Dumny ojciec dwóch córek Aleksandry i Izabelli. Wraz z żoną Marzeną prowadzi od ponad dwudziestu lat 140-to hektarowe gospodarstwo rolne nastawione obecnie na produkcję roślinną. Dąży do poprawy warunków pracy modernizując swoje gospodarstwo i inwestując w sprzęt rolniczy. Interesuje się wszelkimi nowinkami technicznymi, uczestniczy w targach i pokazach rolniczych. Warto podkreślić również, że Starosta tegorocznych Dożynek pełni funkcję Sołtysa wsi Strupice. Chętnie angażuje się w życie lokalnej społeczności, jest zawsze pomocny i chętny do działania.
Podczas Święta Plonów nie zabrakło tradycyjnych konkursów dożynkowych. Oczywiście największe emocje wywołał konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Gmina Chojnów pokazała charakter i zaprezentowano aż 16 okazałych, pięknych wieńców dożynkowych co wydaje się być rekordem tegorocznych obchodów Święta Plonów na Dolnym Śląsku.
Jury: Katarzyna Ficer - przedstawiciel DODR w Chojnowie, Danuta Jung – przedstawiciel Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Marta Karaś – przedstawiciel Urzędu Gminy w Chojnowie – Sekretarz Komisji. oceniające wieńce dożynkowe miało wielki ból głowy... I się nie dziwimy...
Swoje wieńce kolejno prezentowały:
Okmiany – wieniec przygotowało KGW Raszynianki
Pawlikowice – Gołocin – (Jolanta Demiańczuk)
Biała - (nowy sołtys - Monika Borkowska)
Goliszów - (nowy sołtys – Adam Godecki)
Jerzmanowice - (Małgorzata Blecharz)
Krzywa - (nowy sołtys – Adam Mrozik)
Michów - (nowy sołtys – Róża Rosół)
Zamienice - (Mariola Mendus)
Groble - (Monika Gadzińska – Dittrich)
Strupice - (nowy sołtys – Sławomir Gruca – starosta Dożynek)
Niedźwiedzice - (nowy sołtys – Marcin Janczak)
Stary Łom - (nowy sołtys – Dorota Bandziak)
Dobroszów - (Chmielowska Danuta)
Biskupin - (Katarzyna Bakalarczyk)
Jaroszówka - (nowy sołtys – Przemysław Kucharski)
Konradówka – Piotrowice - (Sylwia Siwak)
Tytuł najpiękniejszego wieńca powędrował do sołectwa Niedźwiedzice, a wyróżnienie otrzymały Okmiany i Krzywa.
Nie zabrakło atrakcji pozaobrzędowych. Gwiazdami muzycznymi był Czadomen oraz Kasia Wilk. Dla najmłodszych przygotowano prawdziwe miasteczko rozrywki. W obchody Świeta Plonów wpleciono obchodzu Jubileuszu miejscowego klubu Orlik Okmiany.
Jednym słowem Dożynki w Gminie Chojnów były na wysokim poziomie, podobnie jak tegoroczne rolnicze plony.
– Nigdzie na świecie nie ma takich dożynek jak w Polsce, nigdzie nie celebruje się tak pracy rolnika, hodowcy, sadownika, nigdzie na świecie, tylko w Polsce – powiedział poseł Tadeusz SAMBORSKI zwracając się do uczestników uroczystości. -To dzisiejsze święto, jest szczególną okazją do tego, żeby wszystkim rolnikom, ale także wszystkim, którzy z rolnictwem są związani, bardzo nisko się pokłonić i bardzo serdecznie podziękować – dodał.
Fot. Jakub Wieczorek