Święto Plonów gminy Prochowice (FOTO)
PROCHOWICE. Po kilkudziesięciominutowym marszu barwny korowód dotarł na miejski stadion. Na stadionie przed sceną ustawiono 14 sołeckich arcydzieł czyli przepiękne, bajecznie wykonane wieńce dożynkowe. Rozpoczęło się misterium chleba i starostowie Gminnych Dożynek 2024: Elżbieta KOŁODZIEJ i Paweł PISKOROWSKI ( oboje z Dąbia) przekazali gospodarzom uroczystości: burmistrz Alicji Sielickiej i przewodniczącemu Rady Miasta i Gminy Sebastianowi Siwoniowi dorodny bochen chleba.
- Dożynki to najpiękniejsza narodowa tradycja. Dzięki pracy rolnika trafia na polskie stoły ten najważniejszy chleb. To dzięki wam rolnicy nasze stoły są obfite w zdrowe i świeże produkty. Chleb dożynkowy to symbol wspólnoty i owoc waszego trudu Otwartym sercem witam wszystkich, którzy przybyli, aby w naszej gminie podziękować za dary ziemi… Podziękować za owoce pracy na roli, która, jak żadna inna, odzwierciedla harmonię człowieka z przyrodą - witała przybyłych burmistrz Alicja SIELICKA. - Chcemy pokłonić się wam dziś głęboko i razem z wami cieszyć się świętem plonów. Czas żniw to czas bardzo trudny. Rolnicy w naszej gminie to twardzi ludzie i już wiele razy udowodnili, że trudności i aura , na przemian susz ei ulewne deszcze, nie są w stanie ich pokonać. Z wiarą i ufnością trwają na roli, zawsze z godnością potrafią dziękować za plony i pięknie dzielić się nimi z innymi. I jestem pewna, że dorodnego chleba na polskich stołach nigdy nie zabraknie a i starczy dla tych, którzy są w potrzebie uciekając przed wojną.
Dożynki w Prochowicach od lat niezmiennie mają wyjątkowy, bardzo rodzinny charakter. Barwny korowód z udziałem blisko tysiąca osób i niezwykle rodzinna atmosfera ludowej zabawy podczas Święta Plonów czynią Prochowice wyjątkowe na mapie Dolnego Śląska...
Dożynki w gminie Prochowice to szczególna okazja do podziękowań rolnikom za ich rolniczy trud. Poseł Tadeusz SAMBORSKI wręczył Listy Gratulacyjne od Ministra Rolnictwa dla zasłużonych rolników. Otrzymali je: Jakub Piekielny z Lisowic, Jan Kołodziej z Dąbia, Mirosława Brol z Mierzowic, Sławomir Moroz z Prochowic, Alina Pałaszewska z Rogowa, Mateusz Nowakowski z Golanki Dolnej i Jarosław Pluta z Lisowic.
Z kolei Odznaki Honorowe "Zasłużony dla Rolnictwa" otrzymali: Wiesław PLUTY i Łukasz LICHOTA.
- Stoimy na straży tradycji, tożsamości, kultury ludowej i wdzięczności za plony - mówił poseł PSL Tadeusz SAMBORSKI. - Przysłowie ludowe mówi, że „kto w żniwa próżnował, będzie w zimie biedował”. Ale gmina Prochowice to ludzie, którzy w żniwa ciężko pracują więc zimą bieda im nie grozi. Ofiarowany chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia. Symbolizuje dom rodzinny, w którym ojciec lub matka dzielą chleb między domowników. Wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni, wspólnoty. Od zarania dziejów do niedawnych czasów Polska była krajem rolniczym, nie dziwi więc, że głosem ziemi przesiąkły jej kultura i obyczaje. Problemy rolnicze zostawały żywe nawet dla tych, którzy nie mieli bezpośrednio kontaktu z ziemią. Żniwa stanowiły centralny punkt roku, oczekiwany z nadzieją i troską. Ogrom czasu i pracy, cała racja istnienia rolnika zależały od udanych albo nieudanych zbiorów.
Kilkudziesięciu rolników z gminy Prochowice otrzymało także wyróżnienia.
Po części oficjalnej licznych gości kusiły bogato zaopatrzone stoiska poszczególnych sołectw. Można było podziwiać wieńce dożynkowych i korzystać z licznych atrakcji znajdujących się na stadionie. Największym powodzeniem cieszyło się to wszystko co przygotowano dla najmłodszych.
Komisja konkursowa oceniająca wieńce dożynkowe po burzliwych naradach wybrał ich zdaniem najpiękniejsze: triumfował wieniec sołectwa Golanka Dolna
W części artystycznej nie zabrakło występów zespołów folklorystycznych i chó
ru górniczego z Lubina. Gwiazdą muzyczną wieczoru była formacja "SŁOWIANKI".. Na koniec nie zabrakło zabawy tanecznej. Nie zabrakło podziękować dla sponsorów głównych Dożynek- Małgorzaty i Marka LEWANDOWSKICH.
Burmistrz Alicja SIELICKA i przewodniczący Rady Sebastian SIWOŃ podziękowali także paniom w KGW Rogowa, Mierzowic, Dąbia, Kwiatkowic, Kawic i Lisowic.
Jednym słowem Święto Plonów w Prochowicach wypadło wyjątkowo okazale a wkład w to mieli wszyscy przedstawiciele samorządu, KGW itp.
Fot. Ewa Jakubowska