Kunicom nie po drodze z Polską Miedzią
KUNICE. Nie milkną echa udanej Gali Związku Pracodawców Polska Miedź, która odbyła się w Legnicy w miniony piątek. W obecności liderów życia polityczno-samorządowego, w obecności prezesa KGHM Andrzeja SZYDŁO i ministra Roberta KROPIWNICKIEGO wręczono coroczne nagrody ZPPM, czyli ASY przedsiębiorczości i samorządu. W tej ostatniej kategorii AS powędrował do gminy Rudna, a nagrodę odbierał osobiści wójt gminy Zbigniew GRABOWSKI, który powiedział, że nie wyobraża sobie funkcjonowania samorządu bez bliskiej współpracy z KGHM i tym samym prężnie działającym Związkiem Pracodawców Polskiej Miedzi.
Dodajmy, że w skład ZPPM wchodzi ponad 130 podmiotów w tym coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego. Niestety władze gminy Kunice uznały, że ze Związkiem Pracodawców Polskiej Miedzi im nie po drodze.
Na ostatniej sesji Rady Gminy Kunice 15 radnych przegłosowało projekt uchwały o rezygnacji z członkostwa w Związku Pracodawców Polskiej Miedzi. Wielkiej dyskusji na sesji nie było. Wójt Krzysztof BŁĄDZIŃSKI podkreślił znaczenie szkoleń organizowanych przez Związek Pracodawców, ale stwierdził że gmina będzie pozyskiwać pieniądze na szkolenia z Funduszu Spójności. Naczelnik z jednego Wydziałów Urzędu Gminy wprost przyznał, że gmina nie ma benefitów z racji członkostwa w ZPPM.
W uzasadnieniu ww. Uchwały czytamy...:
"Związek Pracodawców Polska Miedź powstał w 1996 roku, jest członkiem Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Związek Pracodawców Polska Miedź zrzesza 117 pracodawców z Dolnego Śląska, zatrudniających ponad 36 000 pracowników. Członkami Związku, oprócz założycieli są również podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, niezwiązane kapitałowo z Grupą KGHM. Związek monitoruje i opiniuje projekty aktów prawnych istotne dla gospodarki, chroniąc prawa i reprezentując interesy Pracodawców. Związek prowadzi szkolenia z zakresu m.in. zarządzania, negocjacji handlowych, rozwoju zasobów ludzkich, finansów oraz marketingu. Organizuje konferencje i seminaria dotyczące rozwoju przedsiębiorczości, przemysłu wydobywczego, finansów oraz prawa.
Gmina Kunice postanowiła wystąpić ze Związku, gdyż w ostatnich latach odnotowano zmniejszoną jej aktywność w działaniach statutowych Związku. Zgodnie ze Statutem Związku, wystąpienie następuje za 6- miesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem obowiązującym na koniec roku kalendarzowego, gdzie termin wypowiedzenia biegnie od dnia złożenia
wypowiedzenia, zatem członkostwo Gminy Kunice wygaśnie z końcem 2025 r. Roczna składka członkowska jest obliczana zgodnie z Uchwałą nr 20/2022 XXXIV Zgromadzenia Ogólnego Związku Pracodawców Polska Miedź z dnia 22.06.2022 r., a za rok 2024 r. wyniosła 2234,29 ".
Co się kryje za decyzją Rady Gminy w Kunicach i wójta Krzysztofa Błądzińskiego? Na pewno nie pieniądze, czyli wielkość składki członkowskiej w ZPPM. Np.diety radnych podniesiono o kilkaset złotych więc gmina do biednych nie należy. Czyżby powodem opuszczenia szeregów ZPPM jest... polityką?