Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Kunicom nie po drodze z Polską Miedzią

KUNICE. Nie milkną echa udanej Gali Związku Pracodawców Polska Miedź, która odbyła się w Legnicy w miniony piątek. W obecności liderów życia polityczno-samorządowego, w obecności prezesa KGHM Andrzeja SZYDŁO i ministra Roberta KROPIWNICKIEGO wręczono coroczne nagrody ZPPM, czyli ASY przedsiębiorczości i samorządu. W tej ostatniej kategorii AS powędrował do gminy Rudna, a nagrodę odbierał osobiści wójt gminy Zbigniew GRABOWSKI, który powiedział, że nie wyobraża sobie funkcjonowania samorządu bez bliskiej współpracy z KGHM i tym samym prężnie działającym Związkiem Pracodawców Polskiej Miedzi.

Dodajmy, że w skład ZPPM wchodzi ponad 130 podmiotów w tym coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego. Niestety władze gminy Kunice uznały, że ze Związkiem Pracodawców Polskiej Miedzi im nie po drodze.

Kunicom nie po drodze z Polską Miedzią

Na ostatniej sesji Rady Gminy Kunice 15 radnych przegłosowało projekt uchwały o rezygnacji z członkostwa w Związku Pracodawców Polskiej Miedzi. Wielkiej dyskusji na sesji nie było. Wójt Krzysztof BŁĄDZIŃSKI podkreślił znaczenie szkoleń organizowanych przez Związek Pracodawców, ale stwierdził że gmina będzie pozyskiwać pieniądze na szkolenia z Funduszu Spójności. Naczelnik z jednego Wydziałów Urzędu Gminy wprost przyznał, że gmina nie ma benefitów z racji członkostwa w ZPPM. 

W uzasadnieniu  ww. Uchwały czytamy...:

"Związek Pracodawców Polska Miedź powstał w 1996 roku, jest członkiem Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Związek Pracodawców Polska Miedź zrzesza 117 pracodawców z Dolnego Śląska, zatrudniających ponad 36 000 pracowników. Członkami Związku, oprócz założycieli są również podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, niezwiązane kapitałowo z Grupą KGHM. Związek monitoruje i opiniuje projekty aktów prawnych istotne dla gospodarki, chroniąc prawa i reprezentując interesy Pracodawców. Związek prowadzi szkolenia z zakresu m.in. zarządzania, negocjacji handlowych, rozwoju zasobów ludzkich, finansów oraz marketingu. Organizuje konferencje i seminaria dotyczące rozwoju przedsiębiorczości, przemysłu wydobywczego, finansów oraz prawa.
Gmina Kunice postanowiła wystąpić ze Związku, gdyż w ostatnich latach odnotowano zmniejszoną jej aktywność w działaniach statutowych Związku. Zgodnie ze Statutem Związku, wystąpienie następuje za 6- miesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem obowiązującym na koniec roku kalendarzowego, gdzie termin wypowiedzenia biegnie od dnia złożenia
wypowiedzenia, zatem członkostwo Gminy Kunice wygaśnie z końcem 2025 r. Roczna składka członkowska jest obliczana zgodnie z Uchwałą nr 20/2022 XXXIV Zgromadzenia Ogólnego Związku Pracodawców Polska Miedź z dnia 22.06.2022 r., a za rok 2024 r. wyniosła 2234,29 ".

Co się kryje za decyzją Rady Gminy w Kunicach i wójta Krzysztofa Błądzińskiego? Na pewno nie pieniądze, czyli wielkość składki członkowskiej w ZPPM. Np.diety radnych podniesiono o kilkaset złotych więc gmina do biednych nie należy. Czyżby powodem opuszczenia szeregów ZPPM jest... polityką?

Powiązane wpisy