Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Pamięci chorążego K.Lizonia (FOTO)

KUNICE. Chorąży Kazimierz LIZOŃ, bohater bitwy pod Monte Cassino, legionista, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, żołnierz Września 1939, jeniec wojenny, więzień sowieckich obozów pracy oraz żołnierz generała Andersa- to postać, której pamięć uroczyście uczczono 12 maja br w Szkole Podstawowej w Spalonej. Tego dnia  odbył się Konkurs Piosenki Patriotycznej pt."Szlakiem bojowym Kazimierza Lizonia od Legionów do Armii gen. W. Andersa " , zainicjowany przez  Ewę JEZIERSKĄ-GOGULSKĄ . Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Starosty Powiatu Legnickiego i Wójta Gminy Kunice. Do udziału w konkursie zaproszono szkoły podstawowe i średnie z Legnicy i powiatu legnickiego. Ostatecznie  do udziału w konkursie zgłosiło się 7 szkół  podstawowych z powiatu legnickiego i 2 szkoły średnie z Legnicy. Przed publicznością  zaprezentowało się łącznie 40 wykonawców, prezentując utwory o tematyce patriotycznej . Wśród zaproszonych gości obecni byli Wicestarosta Powiatu Legnickiego Janina MAZUR, wójt Gminy Kunice Krzysztof BŁĄDZIŃSKI, radni gminy i pracownicy Urzędu Gminy,  Grzegorz MAJEWSKI , Jerzy JANICKI oraz Józef Baran - lokalny strażnik pamięci. Gośćmi honorowymi byli  wnuk i prawnuk Kazimierza Lizonia -Ryszard i Szymon LIZOŃ.

Pamięci chorążego K.Lizonia (FOTO)

– Dawno temu Ewa Jezierska-Gogulska spotkała się z panem Józefem Baranem, który przedstawił jej postać Kazimierza Lizonia – wspomina Jolanta Szymonik-Urbańska, dyrektor szkoły. – Wtedy powstała krótka informacja o bohaterze, umieszczona na szkolnej gazetce. Z czasem, dzięki zaangażowaniu Grzegorza Majewskiego i współpracy z IPN-em, rozpoczęliśmy starania o oficjalne upamiętnienie chorążego Lizonia, w tym nadanie statusu nieusuwalności jego grobowi.

W szkole odbywały się lekcje wychowawcze poświęcone Kazimierzowi Lizoniowi, przygotowano prezentację multimedialną, którą zaprezentowano również podczas konkursu. W ramach wspólnych działań z władzami samorządowymi oraz harcerzami ustalono plan działań mających na celu przywrócenie pamięci o lokalnym bohaterze.

Uczestnicy konkursu wystąpili w czterech kategoriach: soliści z klas I–III, IV–VIII, uczniowie szkół średnich oraz zespoły. Wykonania oceniało jury w składzie: Anna Rzońca – nauczycielka Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy, Magdalena Pańczuk-Muller – skrzypaczka, oraz Wacław Grab – organista.

Wydarzeniu towarzyszyły nie tylko utwory odwołujące się do historii Legionów, wojny z 1920 roku, kampanii wrześniowej czy walk Armii Andersa, ale również osobiste wspomnienia. Józef Baran, opowiadając o Kazimierzu Lizoniu i jego wiernym psie, poruszył wszystkich zebranych, a na twarzach wnuka i prawnuka bohatera widać było wzruszenie.

We wrześniu 2025 roku planowana jest uroczystość przy grobie Kazimierza Lizonia z udziałem władz samorządowych, powiatowych oraz Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Dzięki staraniom lokalnych „strażników pamięci” i wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, grób bohatera ze Spalonej otrzymał status nieusuwalności – w wyrazie hołdu za jego patriotyzm i walkę o niepodległość Polski.

Fot.Ewa Jakubowska

Powiązane wpisy