Pamięci chorążego K.Lizonia (FOTO)
KUNICE. Chorąży Kazimierz LIZOŃ, bohater bitwy pod Monte Cassino, legionista, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, żołnierz Września 1939, jeniec wojenny, więzień sowieckich obozów pracy oraz żołnierz generała Andersa- to postać, której pamięć uroczyście uczczono 12 maja br w Szkole Podstawowej w Spalonej. Tego dnia odbył się Konkurs Piosenki Patriotycznej pt."Szlakiem bojowym Kazimierza Lizonia od Legionów do Armii gen. W. Andersa " , zainicjowany przez Ewę JEZIERSKĄ-GOGULSKĄ . Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Starosty Powiatu Legnickiego i Wójta Gminy Kunice. Do udziału w konkursie zaproszono szkoły podstawowe i średnie z Legnicy i powiatu legnickiego. Ostatecznie do udziału w konkursie zgłosiło się 7 szkół podstawowych z powiatu legnickiego i 2 szkoły średnie z Legnicy. Przed publicznością zaprezentowało się łącznie 40 wykonawców, prezentując utwory o tematyce patriotycznej . Wśród zaproszonych gości obecni byli Wicestarosta Powiatu Legnickiego Janina MAZUR, wójt Gminy Kunice Krzysztof BŁĄDZIŃSKI, radni gminy i pracownicy Urzędu Gminy, Grzegorz MAJEWSKI , Jerzy JANICKI oraz Józef Baran - lokalny strażnik pamięci. Gośćmi honorowymi byli wnuk i prawnuk Kazimierza Lizonia -Ryszard i Szymon LIZOŃ.
– Dawno temu Ewa Jezierska-Gogulska spotkała się z panem Józefem Baranem, który przedstawił jej postać Kazimierza Lizonia – wspomina Jolanta Szymonik-Urbańska, dyrektor szkoły. – Wtedy powstała krótka informacja o bohaterze, umieszczona na szkolnej gazetce. Z czasem, dzięki zaangażowaniu Grzegorza Majewskiego i współpracy z IPN-em, rozpoczęliśmy starania o oficjalne upamiętnienie chorążego Lizonia, w tym nadanie statusu nieusuwalności jego grobowi.
W szkole odbywały się lekcje wychowawcze poświęcone Kazimierzowi Lizoniowi, przygotowano prezentację multimedialną, którą zaprezentowano również podczas konkursu. W ramach wspólnych działań z władzami samorządowymi oraz harcerzami ustalono plan działań mających na celu przywrócenie pamięci o lokalnym bohaterze.
Uczestnicy konkursu wystąpili w czterech kategoriach: soliści z klas I–III, IV–VIII, uczniowie szkół średnich oraz zespoły. Wykonania oceniało jury w składzie: Anna Rzońca – nauczycielka Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy, Magdalena Pańczuk-Muller – skrzypaczka, oraz Wacław Grab – organista.
Wydarzeniu towarzyszyły nie tylko utwory odwołujące się do historii Legionów, wojny z 1920 roku, kampanii wrześniowej czy walk Armii Andersa, ale również osobiste wspomnienia. Józef Baran, opowiadając o Kazimierzu Lizoniu i jego wiernym psie, poruszył wszystkich zebranych, a na twarzach wnuka i prawnuka bohatera widać było wzruszenie.
We wrześniu 2025 roku planowana jest uroczystość przy grobie Kazimierza Lizonia z udziałem władz samorządowych, powiatowych oraz Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Dzięki staraniom lokalnych „strażników pamięci” i wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, grób bohatera ze Spalonej otrzymał status nieusuwalności – w wyrazie hołdu za jego patriotyzm i walkę o niepodległość Polski.
Fot.Ewa Jakubowska