Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Odsłonięto tablicę poświęconą Pionierom Osadnictwa (FOTO)

PĄTNÓW LEGNICKI. "W 80. rocznicę przybycia Pionierów Osadnictwa na Odzyskane Ziemie Piastowskie i trwałego ich związania z Macierzą. W dowód wdzięczności i pamięci za wkład w kultywowanie postaw patriotycznych i budowanie nowej przyszłości" - granitowa tablica takiej treści została dziś uroczyście odsłonięta na tzw. Skwerze Pamięci w Pątnowie Legnickim.

Odsłonięto tablicę poświęconą Pionierom Osadnictwa (FOTO)

Inicjatorem uroczystości był Zarząd Powiatu Legnickiego oraz Społeczny Komitet Upamiętniania Pionierów Osadnictwa.

- 80 lat temu zakończyła się II wojna światowa. Odzyskaliśmy piastowskie ziemie: zachodnie i północne, ale utraciliśmy ukochane Kresy Wschodnie. Osadnicy z Kresów Wschodnich jechali w nieznane. Była to dla nich wielka trauma. Nie wiedzieli dokąd jadą, kogo, co i gdzie zastaną. Uważam, że pierwsi pionierzy osadnictwa są doskonałym przykładem, wzorem do naśladowania przez młode pokolenie. I cieszę się, że dzisiaj to młode pokolenie właśnie licznie przybyło - mówi Janina Mazur, wicestarosta legnicki.

- Ta tablica poświęcona pionierom osadnictwa na ziemiach odzyskanych jest jedną z trzech na tutejszym Skwerze Pamięci. Pierwsza jest poświęcona 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i rocznicy tragedii smoleńskiej. Druga jest poświęcona 80. rocznicy apogeum ludobójstwa OUN - UPA na Polakach, tzw. Krwawej Niedzieli. No i ta trzecia właśnie poświęcona Pionierom Osadnictwa na tych ziemiach - dodaje Leszek Buzdygan ze Społecznego Komitetu Upamiętniania Pionierów Osadnictwa.

Po mszy św. w intencji pionierów osadnictwa, odsłonięto tablicę, przy ktorej złożono biało- czerwone bukiety kwiatów i zapalono znicze. Młodzież przygotowała część artystyczną,w której odwołano się do wspomnień pierwszej osadniczki z terenu powiatu legnickiego, spisanych w "Pamiętniku Pokoleń"- książce będącej efektem konkursu literacko- historycznego ogłoszonego przez powiat legnicki.

- To jest nasza powinność, to jest nasze moralne zobowiązanie wobec naszych przodków, którzy przybyli tutaj, na ziemie odzyskane. Ale trzeba też uwzględniać traumę, z jaką przyjeżdżali tu Kresowianie. Zanim się tu pojawili, przeżyli piekło tam na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej, czyli ludobójstwo na Kresach Wschodnich. Przybyli tu, z tą traumą, ze świadomością, że najbliżsi tam zostali, że zostawili tam swoje cmentarze, wszystko. Tutaj budowali nową rzeczywistość: z wielkim zapałem i co najważniejsze, z dobrym skutkiem. My jesteśmy depozytariuszami tego dobra, które oni wypracowali - powiedział poseł Tadeusz Samborski, który na koniec uroczystości zaintonował Rotę.

Powiązane wpisy