Odsłonięto tablicę poświęconą Pionierom Osadnictwa (FOTO)
PĄTNÓW LEGNICKI. "W 80. rocznicę przybycia Pionierów Osadnictwa na Odzyskane Ziemie Piastowskie i trwałego ich związania z Macierzą. W dowód wdzięczności i pamięci za wkład w kultywowanie postaw patriotycznych i budowanie nowej przyszłości" - granitowa tablica takiej treści została dziś uroczyście odsłonięta na tzw. Skwerze Pamięci w Pątnowie Legnickim.

Inicjatorem uroczystości był Zarząd Powiatu Legnickiego oraz Społeczny Komitet Upamiętniania Pionierów Osadnictwa.
- 80 lat temu zakończyła się II wojna światowa. Odzyskaliśmy piastowskie ziemie: zachodnie i północne, ale utraciliśmy ukochane Kresy Wschodnie. Osadnicy z Kresów Wschodnich jechali w nieznane. Była to dla nich wielka trauma. Nie wiedzieli dokąd jadą, kogo, co i gdzie zastaną. Uważam, że pierwsi pionierzy osadnictwa są doskonałym przykładem, wzorem do naśladowania przez młode pokolenie. I cieszę się, że dzisiaj to młode pokolenie właśnie licznie przybyło - mówi Janina Mazur, wicestarosta legnicki.
- Ta tablica poświęcona pionierom osadnictwa na ziemiach odzyskanych jest jedną z trzech na tutejszym Skwerze Pamięci. Pierwsza jest poświęcona 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i rocznicy tragedii smoleńskiej. Druga jest poświęcona 80. rocznicy apogeum ludobójstwa OUN - UPA na Polakach, tzw. Krwawej Niedzieli. No i ta trzecia właśnie poświęcona Pionierom Osadnictwa na tych ziemiach - dodaje Leszek Buzdygan ze Społecznego Komitetu Upamiętniania Pionierów Osadnictwa.
Po mszy św. w intencji pionierów osadnictwa, odsłonięto tablicę, przy ktorej złożono biało- czerwone bukiety kwiatów i zapalono znicze. Młodzież przygotowała część artystyczną,w której odwołano się do wspomnień pierwszej osadniczki z terenu powiatu legnickiego, spisanych w "Pamiętniku Pokoleń"- książce będącej efektem konkursu literacko- historycznego ogłoszonego przez powiat legnicki.
- To jest nasza powinność, to jest nasze moralne zobowiązanie wobec naszych przodków, którzy przybyli tutaj, na ziemie odzyskane. Ale trzeba też uwzględniać traumę, z jaką przyjeżdżali tu Kresowianie. Zanim się tu pojawili, przeżyli piekło tam na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej, czyli ludobójstwo na Kresach Wschodnich. Przybyli tu, z tą traumą, ze świadomością, że najbliżsi tam zostali, że zostawili tam swoje cmentarze, wszystko. Tutaj budowali nową rzeczywistość: z wielkim zapałem i co najważniejsze, z dobrym skutkiem. My jesteśmy depozytariuszami tego dobra, które oni wypracowali - powiedział poseł Tadeusz Samborski, który na koniec uroczystości zaintonował Rotę.