Stadion na finiszu (FOTO)
ZŁOTORYJA. Dokładnie dwa miesiące zostały do zakończenia budowy stadionu miejskiego w Złotoryi. Firma realizują inwestycję- BUD-ZIEM mocno podkręciła tempo prac korzystając z aury. Dzisiaj m.in.montowano zbiornik retencyjny , w którym zbierana będzie woda deszczowa. Woda będzie wykorzystywana do podlewania murawy nowego boiska piłkarskiego. Czyli koszt utrzymania stadionu z pewnością będzie pomniejszony o koszty zużycia wody...Ale i tak obiekt, który zdaniem fachowców będzie swojego rodzaju perła wśród sportowych obiektów w regionie będzie bardzo kosztowny w utrzymaniu!
- W tej chwili zakończyliśmy prace betonowe i zgodnie z normami musimy poczekać 28 dni na związanie się betonu - tłumaczy Krzysztof AUGUST. - Ale to nie znaczy , że przez 28 dni mamy wolne. Rozpoczynamy kładzenie systemu nawadniającego murawę. Sieć rurek doprowadzających wodę i zraszaczy zostanie pokryta specjalnie przez naszych pracowników przygotowywana mieszanką ziemi i na to firma TRAWNIK rozwinie z rolek zielony dywan z trawy.
Czekając na aż beton się odpowiednio zwiąże trwać będą prace z przygotowaniem podłoża pod specjalny rodzaj nawierzchni do biegania , którą położy firma BEYNON. Położenie tej nawierzchni przez światowego producenta numer jeden, sprawi iż proces instalowania nawierzchni,jak i późniejszy jej odbiór będzie nadzorowany przez delegatów IAAF - Światowej Federacji Lekkoatletyki . W ta nawierzchnię będzie wyposażona nie tylko 400-metrowa bieżnia do biegania, ale i zeskoki do skoku w dal, wzwyż czy rzutnie.
BUD-ZIEM , który z realizacji inwestycji sportowych stał się w ostatnich latach nr 1 na Dolnym Śląsku znany jest z iście zegarmistrzowskiego wykonania detali, które świadczą o jakości obiektu. - Tego typu inwestycje a jest to stadion lekkoatletyczno -piłkarski podlegają bardzo surowym odbiorom technicznym przez delegatów z Federacji LA czy związku piłkarskiego i dlatego z drobiazgowością realizujemy inwestycję w fazie finalnej - powiedział Piotr OCHOCKI, prezes firmy BUD-ZIEM.
Ale prace to nie tylko sam stadion. Trwa modernizacja budynku klubowego. Chociaż modernizacja to niewłaściwe słowo. Ze starego budynku zostały jedynie ściany - wszystko inne jest nowiuteńko wykonane. Niebawem będą też montowane trybuny. Ponieważ Ratusz zacisnął pasa inwestycyjnego póki co powstanie jedynie trybuna z 200 siedziskami. - Ale zgodnie z projektem zrobiliśmy wylewkę betonową tak aby jak tylko pozwolą środki finansowe postawić kolejne trybuny - dodaje kierownik Krzysztof AUGUST.
Obiekt będzie miał nowe ogrodzenie i będzie oświetlony chociaż -niestety- projekt nie przewiduje zainstalowania oświetlenia pozwalającego na uprawianie sportu, trenowanie czy rozgrywanie meczów o zmierzchu. Wiele kontrowersji wywołuje fakt czy władze miasta powinny projekt konsultować z władzami Polskiego Związku Piłki Nożnej ? Prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej Andrzej PADEWSKI władze samorządowe Złotoryi winny przed rozpoczęciem inwestycji przynajmniej skonsultować projekt z piłkarskimi władzami bo to one wydają licencję na stadion piłkarski na poszczególnym etapie rozgrywek.
- Jeżeli będą jakieś formalne uchybienia to nie wydamy licencji na rozgrywanie meczów o mistrzostwo na tym stadionie - powiedział Andrzej PADEWSKI szef dolnośląskiej piłki nożnej i zarazem wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Doskonale wiem, ze firma realizująca inwestycję wykona to jak zwykle perfekcyjnie, ale będzie to wyłącznie realizacja projektu. A projekt powinien być konsultowany zarówno z federacją lekkoatletyczną jak i naszym związkiem piłkarskim. Miejmy nadzieję, że wszystko będzie OK.
Krzysztof August przyznał, że wprawdzie nie zna się na wymogach licencyjnych związku piłkarskiego, ale płyta boiska wg.projektu ma wymiary 100 na 64 metry więc przynajmniej w kwestiach wymiarów boiska wszystko jest i będzie w porządku.
Dodajmy iż położony zielony dywan wymaga zakorzenienia się zgodnie z normami a to oznacza zakaz użytkowania płyty boiska we wczesnej fazie jesieni 2017 roku. Płyta wymagać także będzie specjalistycznej opieki. Koszt całorocznej opieki nad murawą to wydatek dla budżetu gminy ok. 50 tysięcy złotych. Tyle ma kosztować wyłącznie utrzymanie w wysokiej jakości płyty boiska.
Fot. Bożena Ślepecka
{gallery}galeria/wydarzenia/26_05_17_budowa_stadionu_zlotoryja_fot_BSlepecka{/gallery}