Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Tysięczna maszyna "uszyta" przez Mine Master (FOTO)

WILKÓW. Firma Mine Master spółka z o.o. z podzłotoryjskiego Wilkowa ma powody do radości i wielkiej satysfakcji. Z taśmy produkcyjnej zjechała właśnie 1000-na maszyna wyprodukowana w tej firmie, będącej kontynuatorem tradycji Boart Lena. Wyprodukowany na potrzeby KGHM wóz wiercący Face Master 1.7L to maszyna nagrodzona złotym medalem na Kongresie Rud Miedzi w 2015 organizowanym przez KGHM oraz Dolnośląskim Gryfem 2015. 

Tysięczna maszyna "uszyta" przez Mine Master (FOTO)

- Jestem podwójnie szczęśliwy. Raz, że to tysięczna maszyna wyprodukowana przez nas, a dwa, że wspomniana maszyna zasili park maszynowy KGHM Polska Miedź S.A., który jest naszym największym, najlepszym partnerem handlowym - powiedział Jerzy NADOLNY, prezes Mine Master - To maszyna dedykowana dla naszego dzisiejszego odbiorcy, kopalni O/ZG Rudna. Ona została "skrojona i uszyta" pod wymagania naszego partnera czyli KGHM Polska Miedź. Czas wiercenia  4-metrowego otworu trwa około dwóch minut. Taka maszyna jest w kilku elementach podwieszana na specjalnych zawiesiach i opuszczana w klatce Szybu P-VII, a następnie składana na dole. Rocznie podobnej klasy maszyn dostarczamy do KGHM od 5 do 10 sztuk.

Trzy lata temu projekt tej maszyny został uhonorowany Nagrodą Gospodarczą "Dolnośląski Gryf" w kategorii „Innowacyjny projekt i współpraca biznesu z nauką". Razem z Katedrą Konstrukcji i Badań Maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej firma przystąpiła do wspólnych prac nad systemem poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy operatorów samojezdnych maszyn. Efektem tych prac badawczo-rozwojowych było między innymi opracowanie bezpiecznej kabiny wyposażonej w układ klimatyzacji oraz filtracji przeciw związkom siarkowodoru będącymi obecnie największym zagrożeniem gazowym w nowo udostępnionych wyrobiskach KGHM –Głogów Głęboki Przemysłowy.

Maszyny Mine Master wyróżniają się nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi. Mogą zostać wyposażone w system wspomagania procesu wiercenia FGS, który daje operatorowi możliwość ustawienia ramy wiercącej precyzyjnie oraz odwiercenia otworów według wgranej wcześniej do komputera metryki strzałowej. Niektóre wiertnice posiadają innowacyjną opcję przesyłu on-line danych monitorujących pracę maszyny bezpośrednio z przodka górniczego, rejestrując przy okazji miejsce pracy i dane operatora oraz są wyposażane w nowoczesne, klimatyzowane i podnoszone hydraulicznie kabiny .

Tysięczna maszyna zasili park maszynowy Zakładów Górniczych "Rudna".

- KGHM współpracuje z Mine Master już 25 lat. Choć początki były trudne, to z czasem współpraca zaczęła przynosić oczekiwane efekty. Użytkownicy przekazywali opinie i uwagi, a Mine Master je rozważał i stosownie uwzględniał. W efekcie Mine Master produkuje maszyny pod życzenie klienta jakim jest KGHM - powiedział Tadeusz JANKOWSKI, główny inżynier ds. maszyn dołowych w Departamencie Górnictwa Centrali KGHM. Mine Master produkuje maszyny wiercące, kotwiące i do obsługi podpór hydraulicznych. W tej trzeciej grupie Mine Master jest praktycznie monopolistą, natomiast w przypadku maszyn wiercących i kotwiących produkty Mine Master na rynku KGHM konkurują z produktami takich firm jak KGHM ZANAM i EPIROC (dawna nazwa ATLAS COPCO).

Na przestrzeni ostatnich 25 lat Mine Master dostarczyła do KGHM-u około 800 maszyn, a ponad 200 jest obecnie w eksploatacji. W Mine Master w Wilkowie pracuje prawie 160 osób. Półtora roku temu otwarto nową siedzibę serwisu w Polkowicach, gdzie zatrudnionych jest kolejnych 112 osób.

{gallery}galeria/wydarzenia/28-05-18-tysieczna-maszyna-mine-master-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

Powiązane wpisy