Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Pamiętali o kasztelanie Zamku Grodziec

PIELGRZYMKA. Rada Gminy Pielgrzymka podczas ostatniej XLV sesji podjęła uchwałę o nadaniu imienia Zenona Bernackiego Gminnemu Centrum Kultury i Bibliotece w Pielgrzymce. Tym gestem radni podkreślili, iż pamięć o Kasztelanie Zamku Grodziec i pomysłodawcy Biesiady Zespołów Kresowych w ich miejscowości nadal jest żywa, a zasługi dla regionu nieocenione.

Pamiętali o kasztelanie Zamku Grodziec

Nie ma chyba nikogo, kto w powiecie złotoryjskim nie znał Zenona Bernackiego. Lokalnego patriotę, miłośnika ziemi złotoryjskiej i pasjonata historii kojarzy każdy i pierwsza myśl jak przychodzi to jego postać przywdziana w XVII –wieczny strój Pana Kasztelana na Zamku : tj. w pozłacanym żupanie okręconym pasem kontuszowym, na głowie z futrzaną czapką ze szkofią i piórami oraz w szerokich spodniach wbitych w skórzane wysokie buty. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu wskrzesił na nowo życie na Zamku w Grodźcu – gdzie jak przystało na kasztelana urzędował, organizował przeróżne imprezy, nie tylko o charakterze historycznym. Dzięki niemu Zamek w Grodźcu znalazł się na mapie nie tylko jaka zabytek, ale centrum kultury.
Mieszkał w Czaplach w powiecie złotoryjskim, ale jako społecznik angażował się w prace na rzecz regionu . W latach dziewięćdziesiątych kierował Gminnym Domem Kultury w Pielgrzymce. To wtedy narodziła się myśli o cyklicznych Biesiadach Pieśni Kresowych, którą szybko wcielił w życie organizując przegląd kapel ludowych. Biesiada na stałe zapisała się w kalendarz lokalnych imprez, a w zeszłym roku ta już XXII otrzymała jego imię.

Zenon Bernacki aktywny i z nie spożytą energią działacza dał się poznać także ogółowi jako świetny samorządowiec, a ostatnio, do ostatnich chwil życia jako Przewodniczącym Rady Powiatu Złotoryjskiego. Zmarł 6 października 2016 w wieku 63 lat, po ciężkiej, wyniszczającej organizm i długiej.

Jego działalność i wkład w rozwój w dziedzinie kultury docenili radni gminy Pielgrzymka, którzy podjęli uchwałę na ostatniej sesji, aby Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Pielgrzymce nosiła jego imię.

Powiązane wpisy