Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Hala do przebudowy. Powstanie przestrzeń do rehabilitacji ozdrowieńców

ZŁOTORYJA. Prawie jedna trzecia z miliona złotych, który Złotoryja otrzymała w nagrodę za dobry wynik w konkursie szczepień, będzie przeznaczona na poprawę kondycji ozdrowieńców. Mieszkańcy z problemami zdrowotnymi po covidzie (oddechowymi, krążeniowymi czy mięśniowymi) przejdą rehabilitację w formie treningu fizycznego wspartego psychoterapią. Hala Sportowa „Tęcza”, która o lepsze samopoczucie złotoryjan powalczy wspólnie z Przychodnią Rejonową, opracowuje właśnie specjalny program profilaktyczny. Bazą dla niego stanie się całkiem nowa sala do ćwiczeń funkcjonalnych.

Hala do przebudowy. Powstanie przestrzeń do rehabilitacji ozdrowieńców

Szczegółów jeszcze nie znamy, co najwyżej ogólne założenia programu. Otwartą kwestią pozostaje chociażby, ile osób weźmie w nim udział oraz z jaką częstotliwością będą uczestniczyć w zajęciach – to wszystko jest uwarunkowane m.in. od zasobów finansowych. Niewiadomych jest więcej i wymagają jeszcze wielu godzin pracy.

Pomysł wygląda jednak bardzo ciekawie i obiecująco. Jego autorom przyświeca taka oto ważna myśl: COVID-19 to przede wszystkim choroba płuc i układu krążenia, zatem trzeba poprawić kondycję, zwiększyć wydolność fizyczną i ogólną sprawność organizmu, bo wtedy płuca zaczną funkcjonować lepiej. To z kolei zwiększy szansę na niezachorowanie lub łagodny przebieg choroby i szybszy powrót do zdrowia.

Dlatego program będzie realizowany przede wszystkim poprzez usprawnianie ruchowe – tak, aby ozdrowieńcom przywrócić utracone na skutek choroby funkcje narządów i układów całego organizmu, a w przypadku tych, którzy jeszcze nie zachorowali, wzmocnić „siły obronne”.

Poprzez uczestnictwo w programie chcemy zniwelować pochorobowe powikłania, często związane ze zmniejszeniem wydolności oddechowej, zaburzeniem ciśnienia czy ogólnym osłabieniem. Wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń przygotuje płuca uczestników do walki z efektem groźnego zakażenia, a systematyczny udział w zajęciach przyczyni się do lepszego funkcjonowania organizmu jako całości – czytamy w opisie przedsięwzięcia.

Program powstaje z myślą o ozdrowieńcach oraz tych wszystkich, którzy chcą aktywnie wpływać na stan swojego zdrowia. Szczególną uwagą zostaną objęci seniorzy w wieku 75+. Uczestników ma kwalifikować lekarz – i tu znajdzie się miejsce dla przychodni miejskiej. Wezmą oni udział bezpłatnie w kilkutygodniowych, góra trzymiesięcznych turnusach rehabilitacyjnych pod okiem instruktora i będą intensywnie ćwiczyć przez co najmniej godzinę przez kilka dni w tygodniu.

– Uczestnictwo w naszym programie ma być jedynie wstępem do dłuższego treningu. Zakładamy, że uczestnicy osiągną możliwie maksymalną sprawność fizyczną i później poprzez systematyczny trening będą utrzymywać ją przez długie lata, choćby korzystając już odpłatnie, oczywiście z zastosowaniem zniżki, z naszego sprzętu czy porad naszych instruktorów – tłumaczy Jacek Zańko, kierownik „Tęczy”.

W jaki sposób hala chce usprawniać ruchowo złotoryjan? Między innymi poprzez trening kondycyjny, który powinien zwiększyć wydolność układu sercowo-naczyniowego, a także wzmocnić organizm i przygotować go do długotrwałego wysiłku fizycznego. Regularne ćwiczenia w wykorzystaniem ergometrów rowerowych, wioślarskich i narciarskich, airbików, rowerów do indoocyclingu, trenażerów wspinaczki czy kijów do nordic walkingu ma poprawić przede wszystkim funkcjonowanie płuc.

W założeniach programu są również ćwiczenia oddechowe zwiększające ruchomość przepony oraz klatki piersiowej, a także ćwiczenia propriorecepcji, czyli tzw. czucia głębokiego odpowiadająego za dostarczanie informacji na temat położenia ciała w przestrzeni (wszelkie zaburzenia w tej sferze prowadzą do nieprawidłowych wzorców ruchowych). Do tego trzeba dodać trening mentalny, czyli zajęcia psychoterapii grupowej.

Ale najważniejszą formą wykorzystywaną w procesie usprawniania będzie trening funkcjonalny, który działa wielopłaszczyznowo na cały organizm. Jest to zbiór ćwiczeń mających na celu ułatwienie funkcjonowania w przestrzeni. Chodzi o to, żeby każda czynność ruchowa stawała się odruchem wykonywanym w bezpieczny sposób i polepszającym motorykę organizmu. Ten rodzaj treningu optymalizuje zakresy ruchów w stawach, poprawia działanie układu krążenia oraz wydolność.

Trening funkcjonalny cechuje się dużą różnorodnością ćwiczeń oraz szeroką gamą sprzętu i akcesoriów, wśród których są m.in. ciężarki, worki z piaskiem, drabinki koordynacyjne, płotki, sprzęt do boksu, piłki lekarskie, liny do wspinaczki, sztangielki, sztangi, taśmy do podwieszeń, taśmy gumowe, duże piłki fitball, skakanki, maty czy rollery.

„Tęcza” ma niestety w tej chwili ograniczone możliwości lokalowo-sprzętowe, aby wprowadzić założenia programu w pełnym zakresie. Zdecydowanie zwiększy je wybudowanie sali do treningu funkcjonalnego. To projekt, który opiera się na odpowiedniej adaptacji niewykorzystanych pomieszczeń hali. Od kilku lat czeka na realizację. Teraz, dzięki zwycięstwu w konkursie szczepień, pojawiła się okazja, żeby go wreszcie wdrożyć w życie. Plan jest taki, aby przebudować znaczną część I piętra. Kiedyś funkcjonowała tu sauna, ale od dłuższego czasu pomieszczenia stoją nieużytkowane. Jeśli dodać do tego sporą część holu – również w tej chwili nie w pełni wykorzystywanego – da się wygospodarować minikompleks do zajęć ruchowych o powierzchni 93 m kw., który będzie się składał ze stref do ćwiczeń w podwieszeniu, ćwiczeń funkcjonalnych i ćwiczeń wolnych oraz szatni i magazynku na sprzęt. Całość ma być klimatyzowana.

Kierownictwo hali chce jak najszybciej przystąpić do realizacji projektu. Na dzisiejszej sesji do budżetu miasta mają być wprowadzone zmiany, które umożliwią przekazanie „Tęczy” pieniędzy z nagrody. Przypomnijmy, że na przebudowę pomieszczeń po saunie i zakup wyposażenia do treningu funkcjonalnego, a także wdrożenie programu profilaktycznego hala otrzyma z ratusza 310 tys. zł.

 

 

 

Powiązane wpisy