Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Były starosta na czele strażaków-ochotników

ZŁOTORYJA. Ponad pół tysiąca członków liczą obecnie straże ochotnicze z terenu powiatu złotoryjskiego.. Zjazd sprawozdawczo-wyborczy Oddziału Powiatowego Związku OSP RP odbywa się raz na 5 lat. Na kolejną kadencję na czele strażaków z terenu powiatu złotoryjskiego  ponownie wybrano byłego staroste- Ryszarda RASZKIEWICZA.

Były starosta na czele strażaków-ochotników

Jednym z pierwszych punktów zjazdu była minuta ciszy, którą kilkudziesięciu strażaków oddało hołd wszystkim druhom zmarłym w ostatnich latach. Honory spotkały również żyjących członków OSP. Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Tomasz Bartosz, Mirosław Skulski, Zbigniew Zarzecki, srebrny: Paweł Bylina, ks. Krzysztof Czyż, Rafał Lichoś, a brązowy Paweł Kisowski. Z kolei do: Stanisława Grzyba, Pawła Kisowskiego, Grzegorza Kuneckiego, Marka Regulskiego, Tadeusza Szklarza, Andrzeja Śliwowskiego i Wiesława Woźniaka trafiły Medale 100-lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej powiatu złotoryjskiego. Odznaczenia wręczali radna sejmiku dolnośląskiego Jadwiga Szeląg, kapelan złotoryjskich strażaków ks. Czyż, komendant powiatowy PSP st. bryg. Tomasz Herbut oraz ustępujący prezes oddziału Ryszard Raszkiewicz, który zaraz po dekoracji złożył sprawozdanie z minionych 5 lat.

Złotoryjski oddział Związku OSP RP zrzesza aktualnie 516 osób, w tym 66 kobiet, 32 członków wspierających oraz 23 honorowych, którzy są skupieni w 24 organizacjach w czterech oddziałach gminnych. Jest też 6 młodzieżowych drużyn liczących 88 członków. Jednostki OSP dysponują 39 samochodami pożarniczymi: 21 lekkimi, 16 średnimi i 2 ciężkimi, przy czym w ostatnich 5 latach wzbogaciły się o 3 nowe: ciężki i lekki (OSP Świerzawa) i średni (OSP Prusice).

Straże ochotnicze utrzymywane są głównie z budżetów samorządowych. W latach 2017-2021 gminy wydały ok. 6,5 mln zł na ochronę przeciwpożarową. Do tego 1,75 mln zł jednostki otrzymały w ramach dotacji zewnętrznych na zakup sprzętu i pojazdów.

Ustępujący prezes podziękował m.in. strażakom Komendy Powiatowej PSP za pomoc w przeprowadzeniu szkoleń. W okresie sprawozdawczym przeszkolonych zostało 265 ochotników. – W ręce strażaków oddawany jest coraz to nowocześniejszy sprzęt. Szkolenia i ćwiczenia to klucz do prawidłowego wykonywania nałożonych na nas zadań i obowiązków. Pod względem jakości i ilości posiadanego sprzętu i wyposażenia ostatnie lata możemy uznać za milowy krok w poprawie stanu ochrony przeciwpożarowej, nie odbiegamy na pewno od sąsiadów – zapewniał Ryszard Raszkiewicz.

Prezes podkreślał też, że choć ostatnie lata nie sprzyjały podejmowaniu inicjatyw społecznych, to i tak w jednostkach OSP zrobiono w tym względzie dużo, m.in. w postaci prac remontowych i gospodarczych, które wpłynęły na poprawę stanu technicznego i estetyki strażnic w Prusicach, Zagrodnie, Wojcieszowie, Świerzawie, Sokołowcu, Lubiechowej, Rząśniku, Rzeszówku, Twardocicach i Nowej Wsi Grodziskiej.

Dwie jednostki: OSP Pielgrzymka i OSP Nowa Wieś Grodziska wzbogaciły się w sztandary, które ufundowały miejscowe społeczności. Prowadzona też była działalność wychowawcza w postaci zajęć z młodzieżą garnącą się do drużyn młodzieżowych. Zarząd oddziału odznaczył ponadto i wyróżnił ponad 200 druhów podczas różnych strażackich uroczystości.

Nie wszystko jednak poszło tak, jakby tego chciał prezes. – Z przykrością należy przyznać, że sfera działalności kulturalnej związku na terenie powiatu nie może poszczycić się większymi osiągnięciami. Brak jest na tym polu tradycji. Wprawdzie to nie jest główny cel funkcjonowania OSP, ale w przyszłości należałby podjąć próby rozwoju działalności kulturalnej – zaznaczył.

Ryszard Raszkiewicz będzie miał szansę na poprawę na tym polu, bo miejsca na fotelu prezesa nie ustąpił na długo – strażacy udzielili dotychczasowym władzom oddziału absolutorium, a po chwili wybrali byłego starostę na kolejną kadencję. Funkcję wiceprezesów powierzono: Waldemarowi Kwiecińskiemu, Zbigniewowi Kopaczowi i Mirosławowi Skulskiemu, sekretarza – Mateuszowi Wodzyńskiemu, a skarbnika – Ryszardowi Dąbrowie. 10-osobowe prezydium zarządu oddziału powiatowego uzupełnili. Mateusz Bomok, Wiesław Świerczyński, Tomasz Herbut i Krzysztof Czyż.

Powiązane wpisy